«Τούμπαρε» τον Απόλλωνα και... κράτησε επαφή με την κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 3/2/2023 - 21:55

Διπλό ημίχρονο, άσο τελικό!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ, σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, κρατώντας επαφή με την κορυφή και στο -1 από την ΑΕΚ, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Ήττα-πισωγύρισμα για τους «γαλάζιους», οι οποίοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα και την καλή τους παρουσία στο πρώτο μέρος, αφού «πλήρωσαν» τα λάθη τους μετά την ανάπαυλα, δεχόμενοι δύο γκολ και... πέφτοντας εκτός εξάδας.

Ο Πίττας με κεφαλιά στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Κβιλιτάια να ισοφαρίσει στο 50' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Εντονγκαλά με πλασέ στο 76ο λεπτό να κάνει την ανατροπή, ενώ το τελικό 3-1 ήρθε στο 90' με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπεν.

Με αυτή τη νίκη, ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην 2η θέση με 49 βαθμούς και την επόμενη (23η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (11/2, 15:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Από την άλλη, ο Απόλλωνας με την ήττα έπεσε στην 7η θέση με 35 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (9/2, 19:00) υποδέχεται την Καρμιώτισσα στο «Άλφαμεγα Stadium».

21:51
90' +5 λεπτά καθυστερήσεις
03/02/2023
21:51
90' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, «κλειδώνει» τη νίκη

Με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, ο Μπεν «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 και το πρώτο του τέρμα με τη «γαλαζοκίτρινη» φανέλα

03/02/2023
21:36
75' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Αλεσάμι έκανε λάθος στο χώρο του κέντρο, ο Μπεν έδωσε αριστερά για τον Μακέντα, αυτός γύρισε στην περιοχή και ο Εντονγκαλά με πλασέ στην κίνηση σκόραρε για την ανατροπή και το 2-1

03/02/2023
21:24
63' Νέα φάση για τον Απόλλωνα

Ο Ζράντι δοκίμασε του σουτ, εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

03/02/2023
21:22
61' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Βα έπιασε την κεφαλιά «ψαράκι» και ο Μπέλετς μπόκαρε

03/02/2023
21:16
56' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Λίγο μετά που σκόραρε ο Κβιλιτάια αποχωρεί με πρόβλημα στη μέσα και τη θέση του παίρνει ο Εφραίμ

03/02/2023
21:11
50' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχη εκτέλεση από τον Κβιλιτάια που φέρνει το ματς στα ίσα

03/02/2023
21:10
49' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μακέντα πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα στην περιοχή, πριν τον Αρτυματά, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

03/02/2023
21:05
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγή ο Απόλλωνας, έξω ο Χέντι και μέσα ο Ζράντι

03/02/2023
20:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο Απόλλωνας είναι καλύτερος και προηγείται με 1-0 του ΑΠΟΕΛ, στα πρώτα 45 λεπτά.

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και από 'κει και πέρα διαχειρίστηκαν κατάλληλα το υπέρ τους προβάδισμα.

Δείχνουν επηρεασμένοι από το γρήγορο γκολ που δέθχθηκαν οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι όμως έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν.

Τα πάντα παραμένουν ανοικτά, έτσι αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον το δεύτερο ημίχρονο.

0

03/02/2023
20:47
45'+1' Νέα τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μακέντα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω

03/02/2023
20:47
45' +4 λεπτά καθυστερήσεις
03/02/2023
20:42
41' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Ουάρντα εκτέλεσε το φάουλ, με σέντρα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Πεϊμπέρνς που δοκίμασε το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

03/02/2023
20:30
30' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μιλόγεβιτς βλέπει πράγματα που δεν του αρέσουν και προχωράει σε διπλή κίνηση τόσο νωρίς στο παιχνίδι.

Έξω οι Φεράρι και Ντάλσιο, μέσα οι Γουίλερ και Μακέντα.

03/02/2023
20:29
28' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο έβγαλε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Μπεν, αυτός βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε έξω

03/02/2023
20:23
22' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο δοκίμασε ένα φαλτσαριστό πλασέ, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει δύσκολα

03/02/2023
20:21
20' Ακυρώνεται γκολ του Απόλλωνα

Ο Πίττας σκόραρε ξανά με εξαιρετική κεφαλιά, όμως αυτή τη φορά ήταν σε θέση οφσάιντ

03/02/2023
20:09
8' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω

03/02/2023
20:04
3' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Χέντι έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο... αμαρκάριστος Πίττας με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «παγώνοντας» το ΓΣΠ στο 3ο λεπτό

03/02/2023
20:01
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με διάταξη το 4-4-2 «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Κωνσταντίνος Μακρίδης. Τρεις αλλαγές σε σχέση με τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό. Μέσα οι Αρτυματάς, Σαχάρ, Βα και έξω οι Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Γιόστεν.

Στην εστία θα είναι ο Γιοβάνοβιτς, με τον Φιλιώτη στο δεξί άκρο της άμυνας, τους Πεϊμπέρνς και Αρτυματά στα στόπερ και τον Χαμάς στο αριστερό άκρο.

Στο χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Σαχάρ και Σπόλιαριτς και στα δύο φτερά οι Βα και Ουάρντα.

Δίδυμο στην επίθεση οι Πίττας και Χέντι.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Εκπολό, Ίλιεφ, Χουσαϊν, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Ντόνιο, Μαυρίας, Ζράντι.

0

03/02/2023
19:05
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Δύο αλλαγές σε σχέση με την ήττα από την ΑΕΚ. Καρώ και Μαρκίνιος πήραν τις θέσεις των Ντβάλι και Εφραίμ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, έχοντας ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Κρέσπο και Καρώ. Δεξί μπακ ο Σούσιτς και αριστερό ο Φεράρι.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Μπεν λίγο πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Ντάλσιο, στο αριστερό ο Μαρκίνιος και στην κορυφή της επίθεσης ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

0

03/02/2023
19:00

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μπεν, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.

Απόλλωνας (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Χαμάς, Βα, Σαχάρ, Σπόλιαριτς, Ουάρντα, Πίττας, Χέντι.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, στο Τσίρειο, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0

Σε παιχνίδι που έγινε στις 30 Οκτωβρίου 2022 και αφορούσε την 9η αγωνιστική, οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύριαν το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η αναμέτρηση όμως σημαδεύτηκε από τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν από τους οπαδούς των δύο ομάδων και προκάλεσαν προσωρινή διακοπή.

03/02/2023
18:45
Δεύτερος ο ΑΠΟΕΛ, έκτος ο Απόλλωνας

Διαφορά τεσσάρων θέσεων και έντεκα βαθμών έχουν οι δύο ομάδες.

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στη 2η θέση με 46 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 14 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Ο Απόλλωνας βρίσκεται στην 6η θέση με 35 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 10 νίκες, 5 ισοπαλίες και 5 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
03/02/2023
18:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο ΓΣΠ

Στις 20:00 ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας κοντράρονται στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta