«Τρένο» χωρίς… φρένα ο ΑΠΟΕΛ, παρέσυρε και την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/12/2022 - 20:53

Δε σταματάει πουθενά ο ΑΠΟΕΛ!

Πετυχαίνοντας την ένατη σερί νίκη τους, οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν την πορεία τους για την επιστροφή στους τίτλους. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς επικράτησε στο ΓΣΠ με 1-0 της Ανόρθωσης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε με αυτογκόλ του Χαρογιάν στο 29ο λεπτό.

Στο πρώτο 45λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, δημιουργώντας κινδύνους στην εστία του Λόρια, ευτυχώντας να ανοίξει το σκορ σε μια από τις ευκαιρίες που έφτιαξε. Από την άλλη, η Ανόρθωση επιθετικά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπέλετς ο οποίος είχε ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η Ανόρθωση ανέβηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον ΑΠΟΕΛ να αρκείται σε πιο παθητικό ρόλο.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 36 βαθμούς και παρέμεινε μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η ομάδα του Τσίσκο Μουνιόθ παρέμεινε «κολλημένη» στους 18 βαθμούς, όντας εκτός εξάδας. Για την ερχόμενη, 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Άρη (22/12 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Με τη σειρά της, η ομάδα της Αμμοχώστου θα φιλοξενήσει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Καρμιώτισσα (23/12 - 19:00).

17/12/2022
20:55
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης.

ψ

17/12/2022
20:53
Τέλος στο ΓΣΠ, 1-0 νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Σπουδαίο τρίποντο για τους «γαλαζοκίτρινους» κόντρα στην «Κυρία».

ωψ

17/12/2022
20:48
90' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ από το πρώτο ημίχρονο.

17/12/2022
20:47
89' Κλείνει με τις αλλαγές και ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος αποχωρεί για να μπει ο Τσεμπάκ.

17/12/2022
20:45
87' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Γύρισμα του Γουίλερ στο ύψος του πέναλτι, με τον Σατσιά να κάνει το τελείωμα, χωρίς να βρίσκει στόχο.

0

17/12/2022
20:43
85' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοφή, κόντραρε η μπάλα στο τοίχος.

17/12/2022
20:39
81' Κλείνει με τις αλλαγές της η Ανόρθωση

Ο Χριστοφή παίρνει τη θέση του Αμπαρτζουμιάν.

17/12/2022
20:34
76' Απειλεί η Ανόρθωση

Ο Νινγκά βγήκε «φάτσα» με τον Μπέλετς, όμως το τελείωμα του ήταν κάκιστο, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

17/12/2022
20:29
71' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπλουμ δίνει τη θέση του στον Σατσιά.

17/12/2022
20:27
69' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με τον Παρούτη να κάνει το πλασέ όμως ο Καρώ απομάκρυνε προ γραμμής τέρματος σωτήρια.

β

17/12/2022
20:26
68' Άλλη μια κίνηση για την Ανόρθωση

Κορρέα έξω για να μπει ο Χρυσοστόμου.

17/12/2022
20:24
66' Σκοράρει ο ΑΠΟΕΛ, ακυρώνεται το γκολ

Από τις κόντρες στην περιοχή της Ανόρθωσης η μπάλα κατέληξε στον Κβιλιτάια, με τον Κβιλιτάια να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ δε μέτρησε καθώς ο Γεωργιανός ήταν εκτεθειμένος μετά την πάσα που έγινε προς το μέρος του.

κ

17/12/2022
20:21
62' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνες αφήνει τη θέση του στον Ντάλσιο. Πρόβλημα στον ώμο για τον Αργεντινό.

λ

17/12/2022
20:17
59' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Ιωάννου και Αρτυματάς αποχωρούν για να μπουν οι Παρούτης και Πάντσεον.

17/12/2022
20:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα που άρχισαν το παιχνίδι.

17/12/2022
19:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 1-0 μπροστά ο ΑΠΟΕΛ

Το σχόλιο του πρώτου 45λέπτου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει το προβάδισμα κόντρα στην Ανόρθωση με 1-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Χαρογιάν με αυτοκόλ στο 29ο λεπτό.

Στο πρώτο 45λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, δημιουργώντας κινδύνους στην εστία του Λόρια. Από την άλλη, η Ανόρθωση επιθετικά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπέλετς ο οποίος είχε ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Κυρία» αν θέλει να αποφύγει την ήττα θα πρέπει να ανεβάσει… στροφές, να πιέσει τον ΑΠΟΕΛ και να ψάξει το γκολ. Με τη σειρά τους οι «γηπεδούχοι» καλούνται να υπερασπιστούν το υπέρ του αποτέλεσμα, ψάχνοντας (και) το δεύτερο γκολ.

0

17/12/2022
19:46
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ από το 29ο λεπτό.

17/12/2022
19:44
Χαμηλή η προσέλευση του κόσμου του ΑΠΟΕΛ

Η επίσημη ενημέρωση αναφέρει πως κόπηκαν 9.111 εισιτήρια.

0

17/12/2022
19:37
38' Έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης

Μετά το γκολ δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία. Η Ανόρθωση προσπαθεί να βρει την... απάντηση χωρίς επιτυχία. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ φαίνεται ικανοποιημένος με την εικόνα της αναμέτρησης.

17/12/2022
19:30
29' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια έβαλε την προβολή, με τον Λόρια να... σώζει ξανά. Στην επαναφορά, η μπάλα κόντραρε στον Χαρογιάν και κατέληξε στα δίκτυα.

17/12/2022
19:22
21' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στρώσιμο του Κβιλιτάια στον Σαρφό στο ύψος της περιοχής, με τον Αφρικανό να κάνει υποδειγματικό πλασέ, όμως ο Λόρια ήταν ξανά παρών, διατηρώντας το μηδέν.

17/12/2022
19:19
18' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Βιγιαφάνες, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά χωρίς ισορροπία, χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον Λόρια που μάζεψε τη μπάλα με ευκολία.

17/12/2022
19:11
11' Άστοχος ο Μαρκίνιος, παραμένει το 0-0

Τραγική εκτέλεση από τον Βραζιλιάνο, με τον Λόρια να τον «ψαρεύει» και να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.

17/12/2022
19:10
9' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Σούσιτς, με τον Γουαρίς να τον σπρώχνει από πίσω και τον Θεουλή να καταλογίζει την άσπρη βούλα.

0

17/12/2022
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

Έκπληξη από τον Μουνιόθ, με τον Μηνά Αντωνίου ως τρίτο κεντρικό αμυντικό.

17/12/2022
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ, με τις λευκές η Ανόρθωση.

Ν

17/12/2022
18:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Σχεδόν τη μισή εντεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό άλλαξε ο Τσίσκο Μουνιόθ. Ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε σε πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Γουαρίς, Κορρέα, Ιωάννου, Αντωνίου και Χαρογιάν πήραν φανέλα βασικού αντί των Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδη, Κίκο, Χριστοφή και Ουάρντα. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον προπονητή της «Κυρίας».

Ο Λόρια θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Χαρογιάν και Κορρέα να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Κορέια θα είναι αριστερά στην άμυνα, με τον Μηνά Αντωνίου δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Αρτυματάς και Σαμπό, με τον Μιχάλη Ιωάννου ελαφρώς πιο μπροστά. Στα άκρα της επίθεσης θα κινηθούν οι Νινγκά αριστερά και Αμπαρτζουμιάν δεξιά, με τον Γουαρίς στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μπαϊσίνιο, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Πάντσεον, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

17/12/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Σε δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι στην Πάφο προχώρησε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Καρώ πήρε τη θέση του τιμωρημένου Κρέσπο στην άμυνα, ενώ τον τραυματία Εφραίμ αντικατέστησε ο Κβιλιτάια. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Σέρβο τεχνικό του ΑΠΟΕΛ.

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Καρώ και Ντβάλι στο κέντρο της άμυνας. Δεξιά στην αμυντική γραμμή ο Σούσιτς, με τον Γουίλερ αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν ξανά οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Λούκας Βιφιαφάνες ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή. Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα κινείται ο Μαρκίνιος, με τον Μπλουμ δεξιά και τον Κβιλιτάια στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Μορέιρα

17/12/2022
17:55

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Ντβάλι, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες, Μπλουμ, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Χαρογιάν, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Σαμπό, Ιωάννου, Αμπαρτζουμιάν, Νινγκά, Γουαρίς

17/12/2022
17:45
Κουβέντα των παικτών πριν την έναρξη της προθέρμανσης

Την πρώτη... αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο έκαναν οι παίκτες των δύο ομάδων, πριν την έναρξη της προθέρμανσης. Όπως φαίνεται από το φωτογραφικό φακό του «Savvides Press» το κλίμα μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων είναι άριστο.

«Γαλαζοκίτρινη» η πρώτη φετινή τους συνάντηση

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (04/09), ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας οι Μαρκίνιος (32') και Μπλουμ (90+6').

17/12/2022
17:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στις 19:00 ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Ανόρθωση στο γήπεδο της πρωτεύουσας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.