Νίκησε την Ανόρθωση και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 9/3/2022 - 20:48

Μικρό «γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Σε ένα πολύ καλό ματς με εξαιρετικό ρυθμό, ένταση και πάθος η ομάδα της Λευκωσίας με γκολ των Έσελινκ (2') και Κβιλιτάια (52') κατάφερε να νικήσει και να έχει τον πρώτο λόγο για να περάσει στους «4».

Αντίθετα η «Κυρία» αν και ισοφάρισε με τον Αμπαρτζουμιάν (13') γνώρισε την ήττα, όμως με το εκτός έδρας γκολ που πέτυχε έχει αρκετές ελπίδες ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο γήπεδο.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μετά από σχεδόν ένα μήνα και συγκεκριμένα την Τετάρτη (6/4, 18:00).

Στο πρωτάθλημα και για την 2η αγωνιστική των play-off, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται την ερχόμενη Κυριακή (13/3, 16:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα», ενώ την ίδια μέρα (13/3, 19:00) η Ανόρθωση φιλοξενείται από τον Απόλλωνας στο Τσίρειο.

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Το live του αγώνα

09/03/2022
20:48
Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τους «4» του κυπέλλου

0

09/03/2022
20:48
90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε με τη μια του σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

09/03/2022
20:44
3 λεπτά οι καθυστερήσεις
09/03/2022
20:39
84' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής και ο Μιχαήλ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ

09/03/2022
20:38
83' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Θεοδώρου και Πέδρο έπαιξαν το 1-2 και ο πρώτος έκανε το πλασέ, με τον Τζουρ να αποκρούει

09/03/2022
20:29
74' Δοκάρι για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει έξω

09/03/2022
20:26
71' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοφή έδωσε αριστερά για τον Ουάρντα, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Μιχαήλ να διώχνει με τα πόδια, ο Χριστοδουλόπουλος από κοντά δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, κάτι που έκανε ο Αμπαρτζουμιάν, ωστόσο κόντραρε στο σώμα του Σάβιτς

0

09/03/2022
20:16
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ για το 2-1
09/03/2022
20:14
59' Χαμένη εκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν βρήκε τον Ουάρντα που βγήκε γρήγορα μπροστά, με τον Μιχαήλ να βγαίνει πολύ μακριά από την εστία του, ο Ουάρντα πέρασε αλλά επέλεξε να... σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Νοβότνι, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ

09/03/2022
20:11
56' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω οι Ρισβάνης και Χρυσοστόμου, μέσα οι Χριστοφή και Χριστοδουλόπουλος

09/03/2022
20:07
52' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Θεοδώρου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρισβάνης έκαλε λάθος υπολογισμό της φάσης, ο Κβιλιτάια σταμάτησε και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Μετά το γκολ ο Γεωργιανός επιθετικός πανηγύρισε προκλητικά μπροστά στον κόσμο της πρώην ομάδας του

0

09/03/2022
20:00
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

09/03/2022
19:45
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Μετά από ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο, οι δύο ομάδες βρίσκονται ισόπαλες 1-1 στο ΓΣΠ.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με το «καλησπέρα» και στο 2ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Έσελινκ και έδειχνε να μπαίνει καλύτερα, με την Ανόρθωση όμως να «απαντάει» στο 13' με Αμπαρτζουμιάν, πετυχαίνοντας και το... πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ.

Στη συνέχεια αμφότερες είχαν κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο καμία δεν βρήκε κι άλλο γκολ και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα οι «γαλαζοκίτρινοι» αναμένεται ότι θα αυξήσουν την πίεση για να βρουν κι άλλο τέρμα, ενώ η «Κυρία» θα επιδιώκει να κρατήσει το σκορ και να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

0

09/03/2022
19:45
45+2' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Οκριασβίλι σέντραρε στην περιοχή, με τον Σάβιτς να μην μπορεί να πιάσει κεφαλιά από κοντά και με... τον ώμο έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

09/03/2022
19:33
34' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Εντονγκαλά, στη θέση του ο Θεοδώρου

09/03/2022
19:30
30' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα με τακουνάκι βρήκε ωραία τον Κορέια στην περιοχής, αυτός δοκίμασε το διαγώνιο σουτ υπό πίεση στα αριστερά και ο Μιχαήλ απέκρουσε σε κόρνερ

09/03/2022
19:23
24' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Αντωνιάδης έδωσε δεξιά για τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

09/03/2022
19:20
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-1
09/03/2022
19:19
20' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαμπάλα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κβιλιτάια με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω

09/03/2022
19:15
Σημαντικό το γκολ της Ανόρθωσης

Θυμίζουμε ότι ισχύει κανονικά ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ και είναι πολύ σημαντικό για τη φιλοξενούμενη ομάδα ότι σκόραρε

09/03/2022
19:12
13' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Χουσμπάουερ εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Νοβότνι έπιασε την κεφαλιά και ο Αμπαρτζουμιάν από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

0

09/03/2022
19:10
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ για το 1-0
09/03/2022
19:04
4' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σόουζα βρήκε τον Πέδρο στην περιοχή, αυτός έδωσε έξω στο πέναλτι για τον Νατέλ κι αυτός ολομόναχος με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

09/03/2022
19:00
2' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό έκανε τη σέντρα, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, ο Έσελινκ έκανε κεφαλιά, ο Αμπαρτζουμιάν απέκρουσε στη γραμμή και ο Έσελινκ με δεύτερη προσπάθεια, με κοντινό τακουνάκι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ

0

09/03/2022
19:00
1' Έναρξη του αγώνα