«Άλωσε» το ΓΣΠ η Ανόρθωση και… σκαρφάλωσε στη βαθμολογία (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 17/2/2022 - 19:55

«Χρυσό» τρίποντο πήρε η Ανόρθωση στο ΓΣΠ στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος επί του ΑΠΟΕΛ με 2-0. Σκόρερ για την ομάδα της Αμμοχώστου οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 26ο λεπτό και Ανδρέας Χρυσοστόμου στο 72ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν το γρήγορο γκολ, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα και δημιούργησαν προϋποθέσεις στην εστία του Σκουφέτ. Στα μισά του ημιχρόνου μάλιστα η «Κυρία» βρήκε το γκολ, ενώ συνέχισε ψάχνοντας και το δεύτερο γκολ. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ που δέχθηκε έδειχνε… βραχυκυκλωμένος χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν… φουριόζοι, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει καθαρά την προσήλωση της στο αμυντικό της πλάνο. Παρ’ όλα αυτά, η «Κυρία» βρήκε και δεύτερο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Κάπου εκεί τα πάντα φάνηκε ότι κρίθηκαν αφού λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν και με παίχτη λιγότερο.

Με τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 37 βαθμούς και… σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 36 βαθμούς και υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη, 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, οι «γαλαζοκίτρινοι» θα παραμείνουν στο ΓΣΠ για το αιώνιο ντέρμπι με την Ομόνοια (25/02 - 19:00) ως τυπικά φιλοξενούμενοι. Με τη σειρά της η «Κυρία» θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο Τσίρειο (26/02 - 19:00).

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

17/02/2022
20:05
Το... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

17/02/2022
19:55
Τέλος στο ΓΣΠ, νίκη για την Ανόρθωση

Σπουδαίας σημασίας τρίποντο για την ομάδα της Αμμοχώστου.

17/02/2022
19:51
90' Πέντε λεπτά επιπλέον για το τέλος

Παραμένει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

17/02/2022
19:49
89' Μοναδική στιγμή για την Ανόρθωση

«Φάτσα» με τον Σκουφέτ ο Αρτυματάς, κάκιστο τελείωμα και έξω η μπάλα.

17/02/2022
19:47
87' Με εννέα θα τελειώσει το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ

Τραυματίστηκε ο Οκριασβίλι στον αστράγαλο και δε μπορεί να συνεχίσει.

17/02/2022
19:43
84' Κλείνει με τις αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Νατέλ πέρασε ο Πολυκάρπου.

17/02/2022
19:36
77' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ντε Βινσέντι εκτός για να μπει ο Γαβριήλ.

17/02/2022
19:36
76' Κόκκινη για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση η Ανόρθωση, ο Σαμπάλα ανατρέπει τον Ιωάννου, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Αργεντινό με απευθείας κόκκινη καθώς ο άσος της «Κυρίας» ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

17/02/2022
19:32
72' Γκολ για την Ανόρθωση

Φοβερό τελείωμα του Χρυσοστόμου εντός περιοχής και 2-0 η «Κυρία».

17/02/2022
19:27
67' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Οκριασβίλι αντί του Εντονγκαλά για τον ΑΠΟΕΛ.

Ιωάννου αντί του Ουάρντα και Χρυσοστόμου αντί του Λάζαρου για την Ανόρθωση.

17/02/2022
19:23
63' «Σπαταλάει» ευκαιρία ο Μάγκλιτσα

Μπήκε στην περιοχή ο Κροάτης, «άδειασε» τον αντίπαλο του, όμως το τελείωμα του ήταν αποκαρδιωτικό.

17/02/2022
19:18
59' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ρουσιάς στο παιχνίδι αντί του Νοβότνι.

17/02/2022
19:14
55' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ

Η φάση εξετάστηκε και από το VAR για χέρι του Κορέια, όμως δεν κρίθηκε παράβαση.

17/02/2022
19:10
51' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Χριστοφή ο Ρισβάνης.

17/02/2022
19:08
49' Τεράστια στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ του Νατέλ, «απογειώθηκε» ο Λόρια και έδιωξε.

17/02/2022
19:08
48' Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος

Μακρινό φάουλ του Νατέλ, με διπλή προσπάθεια ο Λόρια μπλόκαρε.

17/02/2022
19:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με δύο αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ. Τσεπάκ και Νταουσβίλι πέρασαν εκτός για να μπουν οι Θεοδώρου και Μάγκλιτσα.

Συνεχίζει με τους ίδιους έντεκα ο Τιμούρ για την Ανόρθωση.

17/02/2022
18:49
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 για την Ανόρθωση

Ημίχρονο στο ΓΣΠ στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος,  με την Ανόρθωση να προηγείται του ΑΠΟΕΛ με 1-0 από το 26ο λεπτό και το γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.

0

17/02/2022
18:47
45+2' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εντονγκαλά, κεφαλιά ο Σόουζα, με τη μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

17/02/2022
18:45
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

17/02/2022
18:31
31' Απίθανη στιγμή για την Ανόρθωση

Παράλληλο γύρισμα του Χριστοφή, με τον Ουάρντα να κάνει την προβολή, όμως ο Τσεπάκ έσωσε τον ΑΠΟΕΛ με κόντρα.

17/02/2022
18:27
26' Γκολ για την Ανόρθωση

Αντεπίθεση για την ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Αμπαρτζουμιάν να κάνει τη σέντρα και τον Λάζαρο να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά για το 1-0.

17/02/2022
18:22
22’ Μοναδική στιγμή για την Ανόρθωση

Λάθος του Νταουσβίλι, με τον Ουάρντα να δίνει στον Λάζαρο στο ύψος της περιοχής, όμως ο Σκουφέτ έδιωξε με υπερένταση το ευθύβολο σουτ του Ελλαδίτη.

17/02/2022
18:16
15' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από κόρνερ, ο Νοβότνι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως δε βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση.

17/02/2022
18:09
10' Άκυρο από το... VAR

Ο διαιτητής αφού είδε τη φάση στο VAR, ανακάλεσε την απόφαση του.

17/02/2022
18:05
5' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Νατέλ, χέρι ο Αμπαρτζουμιάν και πέναλτι από τον διαιτητή.

0

17/02/2022
18:04
4' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, όμως ο Λόρια μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

17/02/2022
18:02
2' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Κάθετη πάσα του Νταουσβίλι, ο Νατέλ μόνος στην περιοχή, όμως το τελείωμα του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

17/02/2022
18:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

17/02/2022
17:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με τις γαλαζοκίτρινες οι γηπεδούχοι.

Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό παρατάσσει την «Κυρία» ο Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Χρυσοστόμου έμεινε στον πάγκο, με τον Χριστοδουλόπουλο να παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα.

Κάτω από τα δοκάρια για την Ανόρθωση θα βρίσκεται ο Γκιόργκι Λόρια, με τους Κορρέα και Αντωνιάδη να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αμπαρτζουμιάν, με τον Κορέια στην αριστερή πλευρά.

Ο Κωστάκης Αρτυματάς μαζί με τον Χουσμπάουερ θα είναι στη μεσαία γραμμή, με τον Λαζαρο ελαφρώς πιο μπρσοτά σε ρόλο επιτελικού μέσου. Στα άκρα της επίθεσης για την Ανόρθωση οι Χριστοφή και Ουάρντα, ενώ ο Νοβότνι θα είναι στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός, 4-2-3-1 από τον Τιμούρ Κετσπάγια.

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Ρισβάνης, Χατζημιτσής, Μότης, Ιωάννου, Χρυσοστόμου

17/02/2022
17:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με δυο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ παρατάσσει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στην Ανόρθωση ο Σωφρόνης Αυγουστή. Τσεμπάκ και Νταουσβίλι πήραν τις θέσεις των Πέδρο και Σαρφό που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Ο Σκουφέτ θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Καρώ και Βινίσιους να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Τσεπάκ, με τον Σαμπάλα να κινείται αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή ο Νταουσβίλι, με τον Σόουζα και τον Ντε Βινσέντι ελαφρώς πιο μπροστά του. Νατέλ, Εντονγκαλά θα είναι στα άκρα της επίθεσης, με τον Κβιλιτάια στην κορυφή σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Βρόντης, Χαραλάμπους

17/02/2022
16:50

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Τσεπάκ, Νταουσβίλι, Ντε Βινσέντι, Σόουζα, Νατέλ, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοφή, Ουάρντα, Λάζαρος, Νοβότνι

17/02/2022
16:45
Στον πρώτο γύρο η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στις 3 Οκτωβρίου, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» του ΑΠΟΕΛ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 29ο λεπτό με τον Γιόργκι Κβιλιτάια, όμως η «Κυρία» έφερε... τούμπα το παιχνίδι με τα γκολ του Αρτυματά (37', 70').