«Λύγισε» στα πέναλτι η Ομόνοια και συνεχίζει στο Conference League (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 27/8/2021 - 00:42

«Πάλεψε» αλλά έπεσε... μαχόμενη στο Βέλγιο η Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» αποκλείστηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 3-2 και έτσι θα συνεχίσουν στους ομίλους του Conference League.

H ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Άντβερπ στο Βέλγιο και σε συνδυασμό με το 4-2 της πρώτης αναμέτρησης οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι καθώς στην ημίωρη παράταση δε διαφοροποιήθηκε το σκορ. Τα γκολ για την ομάδα της Αμβέρσας σκόραρε ο Μιγιόσι στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Γκέργκενς στο 84ο λεπτό στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι από την πρωταθλήτρια Κύπρου, έλεγχαν την κατοχή και προσπαθούσαν να «τρυπήσουν» την άμυνα. Κάτι το οποίο έγινε περίπου με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου. Μετά το γκολ, η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει πριν το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βέλγοι μπήκαν ξανά... φουριόζοι όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν το δεύτερο τους γκολ. Στη συνέχεια έδωσαν κάπως χώρους και μπάλα στην Ομόνοια η οποία όμως παρέμεινε ακίνδυνη επιθετικά. Στο τελευταίο τέταρτο όπως αναμενόταν, η γηπεδούχος ομάδα τα έδωσε όλα για το δεύτερο γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση και το πέτυχε λίγο πριν το τέλος.

Στη διαδικασία της παράτασης δεν άλλαξε κάτι ως προς την υπεροχή στην αναμέτρηση. Η Άντβερπ συνέχισε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων, προσπαθώντας να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Φαμπιάνο. Μάλιστα, δημιούργησε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρνει να τις αξιοποιήσει.

Πλέον, η Ομόνοια στρέφει την προσοχή της στην αυριανή (27/08 - 14:30, ώρα Κύπρου) κλήρωση των ομίλων που θα πραγματοποιηθεί στην Κωνσταντινούπολη.

Άστοχος ο Λέτσιακς, παραμένει το 1-1.

Εύστοχος ο Έγκεσταϊν, προβάδισμα 2-1 η Άντβερπ.

Εύστοχος ο Γιούστε, 2-2 η Ομόνοια.

Εύστοχος ο Μιγιόσι, 3-2 η Άντβερπ.

Άστοχος ο Ζαχαρίου, ήττα με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι για την Ομόνοια.

27/08/2021
00:28
Ούτε στην παράταση είχαμε νικητή, στα πέναλτι θα κριθεί η πρόκριση

Παρέμεινε το 2-0 και έτσι τα πάντα θα κριθούν στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο νικητής πάει στους ομίλους του Europa League και ο ηττημένος στους ομίλους του Conference League.

27/08/2021
00:26
118' Δύο λεπτά για το τέλος

Τίποτα δε φαίνεται ότι θα αλλάξει στο Βέλγιο.

27/08/2021
00:18
110' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ψάλτης μέσα, Σέχου έξω.

27/08/2021
00:11
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Παραμένει το 2-0 για τη βελγική ομάδα. Με αυτά τα δεδομένα αν δεν αλλάξει κάτι τα επόμενα 15 λεπτά θα πάμε στη διαδικασία των πέναλτι.

27/08/2021
00:09
103' Μοναδική στιγμή για την Άντβερπ

Φάση διαρκείας για την Αντβέρπ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει αρχικά από πολύ κοντινή απόσταση το σουτ του Μπαλικβίσα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μιγιόσι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των πρασίνων

27/08/2021
00:02
98' Ξανά έχουν τον έλεγχο οι γηπεδούχοι

Η βελγική ομάδα γυροφέρνει τη μπάλα και ψάχνει το τρίτο γκολ που θα της δώσει την πρόκριση. Έκανε κάποιες ευκαιρίες όμως η Ομόνοια κρατάει.

26/08/2021
23:55
91' Έναρξη στην παράταση

Ένγκελς εκτός για να μπει ο Γιουσούφ για τους γηπεδούχους.

26/08/2021
23:51
Τέλος, 2-0 η Άντβερπ, πάμε σε ημίωρη παράταση

Στην παράταση θα κριθεί η πρόκριση για την Ομόνοια στους ομίλους του Europa League!

H ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Άντβερπ στο Βέλγιο και σε συνδυασμό με το 4-2 της πρώτης αναμέτρησης οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση ή στη διαδικασία των πέναλτι. Τα γκολ για την ομάδα της Αμβέρσας σκόραρε ο Μιγιόσι στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Γκέργκενς στο 84ο λεπτό

σ

26/08/2021
23:45
90' Άλλα τέσσερα λεπτά για το τέλος

Αν δεν αλλάξει κάτι θα πάμε σε ημίωρη παράταση.

26/08/2021
23:42
86' Τέταρτη αλλαγή του Μπεργκ

Ο Ζαχαρίου αντί του Μιξ.

26/08/2021
23:40
84' Γκολ για την Άντβερπ

Πανέμορφη συνεργασία από δεξιά με τον Γκέργκενς να κάνει ωραίο τελείωμα και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Πλέον, με αυτό το αποτέλεσμα το παιχνίδι πάει στην παράταση.

26/08/2021
23:36
81' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Γιούστε στο παιχνίδι αντί του Λοΐζου. Πάει με πεντάδα στην άμυνα πλέον ο Μπεργκ.

26/08/2021
23:33
78' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Σεκ στο παιχνίδι αντί του Ναϊνγκολάν.

Βάινς μέσα αντί του Μπατάιγ.

26/08/2021
23:28
74' Καλή στιγμή για την Άντβερπ

Τρομερή μπαλιά του Ναϊνγκολαν, με παραλήπτη τον Μιγιόσι όμως ο Λέτσιακς πρόλαβε και άλλαξε κάπως την πορεία της μπάλας πριν καταλήξει στον Ιάπωνα, του οποίο το τελείωμα έφυγε έξω.

26/08/2021
23:26
71' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Γκέργκενς αντί του Μπένσον στο παιχνίδι.

26/08/2021
23:20
65' Έπεσε κάπως ο ρυθμός

Οι Βέλγοι έδωσαν κάπως μπάλα στην Ομόνοια και υποχώρησαν στον αγωνιστικό χώρο. Η λογική λέει ότι η Άντβερπ θα επανέλθει για την τελική της... επίθεση κοντά στο 75ο λεπτό.

26/08/2021
23:12
57' Δεύτερη αλλαγή από τον Μπεργκ

Ο Μαρίνος Τζιωνής στο γήπεδο αντί του Φώτη Παπουλή.

26/08/2021
23:11
55' Αυξάνει την πίεση η Άντβερπ

Οι Βέλγοι δείχνουν αποφασισμένοι να κλείσουν ολοκληρωτικά την Ομόνοια στο δικό της μισό. Η ομάδα του Πρίσκε έχει τον απόλυτο έλεγχο και ψάχνει συνεχώς τρόπους να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Φαμπιάνο. Κάτι περισσότερο από μισή ώρα για το τέλος, καλείται να αντέξει η Ομόνοια.

26/08/2021
23:07
51' Μεγάλη φάση για την Άντβερπ

«Έκρυψαν» τη μπάλα οι Βέλγοι με τον Μπένσον να κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και τον Φαμπιάνο να σώζει την Ομόνοια με τα πόδια.

26/08/2021
23:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Μια αλλαγή για την Ομόνοια. Μπήκε στο παιχνίδι ο Αντιέμγουεν αντί του Κακουλλή.

26/08/2021
22:45
Ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις, 1-0 μπροστά η Άντβερπ

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο Βέλγιο, με την Άντβερπ να προηγείται της Ομόνοιας στη ρεβάνς των play-off του Europa League με 1-0 από το 28ο λεπτό χάρις στο γκολ του Μιγιόσι στο 28ο λεπτό.

Η Ομόνοια ακόμη και με αυτό το σκορ, έχει το αποτέλεσμα που της εξασφαλίζει τη συμμετοχή στους ομίλους του Europa League. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» πρέπει να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα της πρώτης αναμέτρησης και να προσπαθήσουν να κάνουν τη... ζημιά στην αντεπίθεση καθώς οι Βέλγοι δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο στην άμυνα τους.

ν

26/08/2021
22:40
40' Μεγάλη στιγμή για την Άντβερπ

Ο Εγκεστάιν στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα.

26/08/2021
22:34
35' Προσπαθεί να συνέλθει η Ομόνοια

Κρατά περισσότερο μπάλα η κυπριακή ομάδα και θέλει να παίξει κάπως το δικό της παιχνίδι, χωρίς όμως πολλά πολλά επιθετικά.

26/08/2021
22:27
28' Γκολ για την Άντβερπ

Ο τερματοφύλακας των Βέλγων έκανε το βολέ, ο Έγκεστειν έπιασε την κεφαλιά σε πρώτο χρόνο, ψάχνοντας τον Μιγιόσι, με τον Ιάπωνα να τρέχει πιο γρήγορα από τους αμυντικούς της Ομόνοιας και να «κρεμάει» τον Φαμπιάνο, ο οποίος είχε βγει από την εστία του

26/08/2021
22:26
27' Τεράστια ευκαιρία για τους Βέλγους

Σέντρα στην περιοχή από τον Μιγιόσι, ο Μπατάιγ έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να σκάει κάτω και να φεύγει έξω.

26/08/2021
22:19
20' Παραμένει το ίδιο το σκηνικό

Έμφαση στην αμυντική της λειτουργία δίνει η Ομόνοια, με τους ποδοσφαιριστές των «πρασίνων» να μην επιτρέπουν, μέχρι στιγμής, στον αντίπαλο τους να φτιάξουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

26/08/2021
22:10
10' Έχουν τον απόλυτο έλεγχο οι γηπεδούχοι

Όπως αναμενόταν, η Άντβερπ μπήκε... φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και ψάχνει το γκολ που θα τη βάλει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Οι Βέλγοι έχουν τον απόλυτο έλεγχο της κατοχής και πιέζουν την Ομόνοια, χωρίς όμως ακόμη να φτιάξουν τη μεγάλη ευκαιρία. Οι «πράσινοι» προς το παρόν έχουν αρκεστεί στα αμυντικά τους καθήκοντα.

26/08/2021
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ομόνοια.

26/08/2021
21:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες στο Βέλγιο

Με τα άσπρα η Ομόνοια, με τα κόκκινα η Άντβερπ.

26/08/2021
21:55
Και δεύτερη κυπριακή εκπροσώπηση στους ευρωπαϊκούς ομίλους

Η Ανόρθωση απόκλεισε τη Μπερ Σεβά και έκλεισε θέση στους ομίλους του Conference League.

26/08/2021
21:00
Στο γήπεδο η Ομόνοια, έτοιμα και τα «πράσινα» αποδυτήρια
26/08/2021
20:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Χωρίς εκπλήξεις παρατάσσει την ομάδα του στο Βέλγιο ο προπονητής της Ομόνοιας, Χένινγκ Μπεργκ. Ο Νορβηγός τεχνικός παρατάσσει σχηματισμό 4-3-3, με τον Φαμπιάνο να βρίσκεται στο τέρμα.

Στο κέντρο της άμυνας θα παραταχθούν για άλλο ένα παιχνίδι οι Παναγιώτου και Λανγκ, με τον Σέχου στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Γιάν Λέτσιακς να κινείται στην αριστερή πτέρυγα. Στη μεσαία γραμμή για την Ομόνοια οι Ζόρντι Γκόμεθ, Μίξ Ντίσκερουντ και Μπασιρού.

Στην κορυφή της επίθεσης θα βρίσκεται ο Ανδρόνικος Κακουλλής. Την τριάδα στην επίθεση συμπληρώνουν οι Φώτης Παπουλής και Λοΐζος Λοΐζου στα άκρα.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτζκα, Ψάλτης, Κίκο, Γιούστε, Ασημένος, Χαραλάμπους, Eυαγγέλου, Τζιωνής, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις

Εκτός αποστολή για την Ομόνοια βρίσκονται οι τραυματίες Έρικ Μποτεάκ, Μάρκο Τσέποβιτς και ο Τόμας Χούμποτσαν λόγω οικογενειακού προβλήματος. Εκτός εν τέλει έμεινε και ο Ιωάννης Κούσουλος ο οποίος δε ξεπέρασε ακόμη το πρόβλημα τραυματισμού του.