«Άλωσε» το «Παπαδόπουλος» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Ομόνοια (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 26/4/2022 - 20:50

«Άλωσε» το «Αντώνης Παπαδόπουλος» και έκανε το πρώτο… βήμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου η Ομόνοια! Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 της Ανόρθωσης στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της διοργάνωσης. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Παπαουλής (11’) και ο Λοΐζου (36’).

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος, όπως αναμενόταν, με τους «πράσινους» να μπαίνουν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρά το νωθρό τους ξεκίνημα προσπάθησαν να αντιδράσουν στο γρήγορο γκολ που δέχθηκαν, χωρίς όμως επιτυχία, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Το «τριφύλλι» δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα βρήκε και δεύτερο γκολ, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση όπως αναμενόταν, ανέβηκε και έψαξε το γκολ για να μπει ξανά στο… κόλπο της πρόκρισης. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Πέραν τούτου, άφησε ανοικτούς χώρους στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στην Ομόνοια να απειλεί με αντεπιθέσεις.

Το επόμενο «ραντεβού» των δύο ομάδων για τη ρεβάνς των ημιτελικών είναι προγραμματισμένο στις 4 Μαΐου, στις 19:00 στο ΓΣΠ. Το Σαββατοκύριακο, για την έβδομη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta η Ανόρθωση φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Απόλλων (30/04 - 19:00), ενώ η Ομόνοια πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (01/05 - 19:00).

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί στις 25 Μαΐου, στις 19:00, στο ΓΣΠ και θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

26/04/2022
20:55
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος του ημιτελικού και όσα ειπώθηκαν από παίκτες, προπονητές και παράγοντες των δύο ομάδων.

26/04/2022
20:50
Τέλος στο «Παπαδόπουλος»

Νίκη με 2-0 και ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου για την Ομόνοια.

α

26/04/2022
20:46
90' Άλλα τέσσερα λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

26/04/2022
20:35
79' Τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Χρυσοστόμου αντί του Λάζαρου.

26/04/2022
20:32
77' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια
  • Χαραλάμπους αντί του Λοβέρα
  • Ψάλτης αντί του Σέχου
  • Κακουλλής αντί του Μάταβζ
26/04/2022
20:31
74' Μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση

Σουτ στην κίνηση του Ουάρντα, ξανά έτοιμος ο Φαμπιάνο έσωσε την Ομόνοια.

26/04/2022
20:29
73' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς αντί του Χριστοφή.

26/04/2022
20:29
73' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Ο Μάταβζ στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ όμως ο Τζουρ ήταν σε ετοιμότητα.

26/04/2022
20:26
71' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ζαχαρίου πέρασε στο γήπεδο αντί του Παπουλή.

0

26/04/2022
20:21
65' Τεράστια στιγμή για την Ανόρθωση

Μπήκε στην περιοχή ο Χριστοφή, έκανε το πλασέ όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Φώναξε για πέναλτι ο άσος της «Κυρίας», όμως ο Ιταλός είπε «παίζεται».

26/04/2022
20:20
64' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Χούμποτσαν πέρασε στη θέση του Γιούστε.

26/04/2022
20:17
62' Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σουτ του Νοβότνι έξω από την περιοχή, όμως δε βρήκε για λίγο στόχο.

26/04/2022
20:14
58' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή έξω από την περιοχή, μόλις έξω η μπάλα.

26/04/2022
20:11
56' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Αμπαρτζουμιάν αντί του Εσκοβάλ.

26/04/2022
20:08
51’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Λάζαρος πήρε τη μπάλα, έκανε την προσποίηση, όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Φαμπιάνο που ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

26/04/2022
20:01
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ιωάννου και Νοβότνι πέρασαν στο γήπεδο αντί των Βέρχοβετς και Χουσμπάουερ για την Ανόρθωση. Χωρίς αλλαγές οι φιλοξενούμενοι.

26/04/2022
19:47
Ημίχρονο στο «Παπαδόπουλος», με «πράσινο» προβάδισμα

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο «Α. Παπαδόπουλος» με την Ομόνοια να βρίσκεται μπροστά στο σκορ κόντρα στην Ανόρθωση με 2-0 στο πλαίσιο του πρώτου μεταξύ τους ημιτελικού του κυπέλλου. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Παπαουλής (11’) και ο Λοΐζου (36’).

0

26/04/2022
19:44
44' Σκόραρε η Ανόρθωση, ακυρώνεται το γκολ

Ο Λάζαρος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με το χέρι.

26/04/2022
19:35
36' Γκολ για την Ομόνοια

Κάθετη του Παπουλή στον Λοΐζου, με τον νεαρό άσο στην περιοχή να σκοράρει με ιδανικό πλασέ.

26/04/2022
19:29
29' Απειλεί η Ομόνοια

Ατομική ενέργει του Λοβέρα και σουτ εκτός περιοχής, με τον Τζουρ να πέφτει και να διώχνει με δυσκολία.

26/04/2022
19:17
17' Μοναδική στιγμή για την Ανόρθωση

Σέντρα ακριβείας του Χριστοφή, με τον Ρισβάνη μόνο και αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι, όμως το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στον Φαμπιάνο, ενώ στην επαναφορά ο Λάζαρος δεν πρόλαβε τον Βραζιλιάνο κίπερ ο οποίος μάζεψε.

26/04/2022
19:10
11' Γκολ για την Ομόνοια

Τρομερή έμπνευση του Φώτη Παπουλή ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση «κρέμασε» τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

26/04/2022
19:08
8' Δοκάρι για την Ομόνοια

Εξαιρετική ενέργεια του Παπουλή ο οποίος την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Λοΐζου να πιάνει το δυνατό σουτ, όμως σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Τζουρ.

26/04/2022
19:00
1' Έναρξη στον ημιτελικό

Στη σέντρα η Ομόνοια.

26/04/2022
18:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις η Ανόρθωση, με τις λευκές η Ομόνοια.

0

26/04/2022
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Λανγκ και Γιούστε να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Σέχου, με τον Λέτσιακς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για το «τριφύλλι» οι Μιξ και Μπασιρού, με τον Παπουλή πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στα άκρα της επίθεσης θα βρίσκονται οι Λοΐζου και Λοβέρα, με τον Μάταβζ να κινείται στη γραμμή κρούσης.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Νιλ Λένον ο οποίος σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Εθνικό στο Δασάκι προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Λανγκ, Μπασιρού και Μάταβζ πήραν τις θέσεις των Χούμποτσαν, Χαραλάμπους και Κακουλλή.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Κίκο, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Χαραλάμπους, Ασημένος, Ζαχαρίου, Μποτεάκ, Ασάντε, Κακουλλής, Τσέποβιτς

26/04/2022
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδα της Ανόρθωσης

Ο Τζουρ θα είναι στο τέρμα, με τους Κορρέα και Ρισβάνη να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Εσκοβάλ, με τον Κορέια αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για την «Κυρία» ο Αρτυματάς μαζί με τον Βέρχοβετς, ενώ ο Χουσμπάουερ θα κινηθεί ελαφρώς πιο μπροστά. Στα άκρα της επίθεσης οι Χριστοφή και Ουάρντα, με τον Λάζαρο στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

Σχηματισμός 4-3-3 από τον Κετσπάγια o οποίος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ για την 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος. Τζουρ, Εσκοβάλ, Βέρχοβετς και Χριστοφή πήραν τις θέσεις των Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ντέλετιτς και Νοβότνι.

Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Πόποβιτς, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς, Αραγιούρι, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Νοβότνι, Χρυσοστόμου