Τελικό: Ανόρθωση - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/3/2021 - 20:56

Μεγάλο παιχνίδι χωρίς νικητή στο «Παπαδόπουλος» αφού Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στην πρεμιέρα των play-off του πρωταθλήματος.

Οι Λεμεσιανοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γκολ του Ντιγκινί στο 10ο και 60ο λεπτό όμως η Ανόρθωση «απάντησε» με τον Οκριασβίλ στο 65ο λεπτό και τον Κβιλιτάια από το σημείο του πέναλτι στο 78ο λεπτό.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνέχεια στις δύο περιοχές από τις δύο ομάδες. Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Τιμόθεος Χριστοφή με τη βοήθεια του VAR απέβαλε τον Γκεριέρ για αγκωνιά στον Καλτσά στο 23ο λεπτό.

Με την ισοπαλία αυτή η Ανόρθωση πήγε στους 52 βαθμούς και βρίσκεται στο -7 από την κορυφή. Με τη σειρά του ο Απόλλωνας έφτασε τους 55 βαθμούς και είδε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ομόνοια να ανοίγει στους 4 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική των play-off (2η) η ομάδα της Αμμοχώστου πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια (06/03 – 18:30). Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού ως τυπικά γηπεδούχα έχει το ντέρμπι της πόλης, με την ΑΕΛ (08/03 – 19:00)

20:50
90' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Ισόπαλες στο 2-2 οι δύο ομάδες σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

01/03/2021
20:43
84' Ολοκληρώνει και η Ανόρθωση με τις αλλαγές της

Χριστοφή αντί του Αμπαρτζουμιάν.

01/03/2021
20:41
82' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Απόλλωνας
  • Ντένιτς αντί του Χάμπου
  • Γιαννιώτας αντί του Πίττα
  • Φιλιώτης αντί του Πέδρο
01/03/2021
20:37
78' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος ο Κβιλιτάια, φέρνει το παιχνίδι στα ίσα από το σημείο του πέναλτι.

01/03/2021
20:36
77' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Μετά από αρκετές λήψεις ο διαιτητής αποφάσισε πως υπάρχει παράβαση.

01/03/2021
20:34
74' Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση

Για χέρι του Ρομπέρζ σε σουτ του Οκριασβίλι. Πάει στο VAR ο Τιμόθεος Χριστοφή για να δει τη φάση.

01/03/2021
    20:31
    71' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ πέρασε ο Φάνος Κατελάρης.

01/03/2021
    20:25
    65' Γκολ για την Ανόρθωση

Σέντρα του Κορέια στην περιοχή με τον Οκριασβίλι με δυνατό σουτ να κάνει το 2-1 και να βάζει εκ νέου την ομάδα του στο παιχνίδι.

01/03/2021
    20:22
    63' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Μανιάς στη θέση του Νταουσβίλι.

01/03/2021
    20:20
    60' Γκολ για τον Απόλλωνα

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ντιγκινί κάνει το 2-0 για την ομάδα του στην αντεπίθεση. Η Ανόρθωση πίεζε, ο Απόλλωνας πήρε κατοχή μπάλας και ο Μπίσεσβαρ με μακρινή πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Ντιγκινί με τον Λόρια. Ο Γεωργιανός απέκρουσε ασταθώς το πλασέ του Γάλλου, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

01/03/2021
      20:15
      55' Επιθετικός... μονόλογος για την Ανόρθωση

Σε μόνιμη θέση επίθεσης είναι η ομάδα του Κετσπάγια. Ο Απόλλωνας που παίζει με δέκα ποδοσφαιριστές προσπαθεί με κάθε τρόπο να διαφυλάξει το προβάδισμα του.

01/03/2021
      20:07
      48' Μοναδική στιγμή για την Ανόρθωση

Σέντρα του Κορέια στο δεύτερο δοκάρι με τον Καλτσά να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Ρομπέρζ στη γραμμή έσωσε τον Απόλλωνα πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

01/03/2021
      20:05
      46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Άλλη μια αλλαγή από τον Τιμούρ Κετσπάγια. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Ντορ Μίχα για να μπει στο παιχνίδι ο Γιόσεφ Χουσμπάουερ. Δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή ο κ. Πετράκης.

01/03/2021
      19:49
      Ημίχρονο, 1-0 μπροστά ο Απόλλωνας
      01/03/2021
      19:46
      45+1' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σέντρα στην περιοχή από τον Οκριασβίλι, προβολή από τον Κβιλιτάια από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

01/03/2021
      19:45
      45' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα μπροστά στο σκορ από το 10ο λεπτό ο Απόλλωνας με 1-0.

01/03/2021
      19:32
      33' Πρώτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα

Μαλεκκίδης στον αγωνιστικό χώρο αντί του Νταμπό.

01/03/2021
      19:31
      32' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Στην περιοχή ο Κβιλιτάια, έκανε το σουτ όμως ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε ξανά τη μπάλα.

01/03/2021
      19:30
      30' Σουτ για την Ανόρθωση

Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, κανένα πρόβλημα για τον Γιοβάνοβιτς ο οποίος μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

01/03/2021
      19:25
      26' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Μπουσουλάτζιτς στη θέση του Βργκοτς.

Το... γυρίζει σε τριάδα στην άμυνα ο τεχνικός της «Κυρίας» με τον Αρτυματά να πηγαίνει πιο πίσω.

01/03/2021
      19:23
      23' Κόκκινη για τον Απόλλωνα

Σε διεκδίκηση της μπάλας ο Γκεριέρ με αγκωνιά τραυμάτισε τον Καλτσά. Ο Τιμόθεος Χριστοφή «κιτρίνισε» τον παίκτη του Απόλλωνα όμως με τη βοήθεια του VAR ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του και έδωσε κόκκινη στον Γκεριέρ.

Αποβολή και στον πάγκο του Απόλλωνα από τον Τιμόθεο Χριστοφή. Ο Μιχάλης Φανή αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες.

01/03/2021
      19:14
      15' Πρώτη αξιόλογη προϋπόθεση για την Ανόρθωση

Γύρισμα του Καλτσά, ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε την μπάλα προτού γίνει απειλητικός ο Κβιλιτάια.

01/03/2021
        19:09
        10' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Πέδρο, ο Μπίσεσβαρ πάσαρε στον Πίττα, ο οποίος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντιγκινί που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.

01/03/2021
          19:00
          1' Έναρξη της αναμέτρησης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο νέος μας ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Κωστένογλου.

01/03/2021
          18:55
          Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις μαύρες οι φιλοξενούμενοι.

Όμορφες στιγμές με τον Κετσπάγια να έχει σύντομη συνομιλία με τον προπονητή του Απόλλωνα, Γιάννη Πετράκη αλλά και τον συμπατριώτη του παίκτη των Λεμεσιανών, Παπουνασβίλι.

01/03/2021
          17:55
          Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Γεωργιανός τεχνικός θα έχει τον Λόρια στο τέρμα με αμυντικό κεντρικό δίδυμο τους Βργκοτς και Ρισβάνη. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα κινηθεί ο Κορέια, με τον Αμπαρτζουμιάν στα δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή για την Ανόρθωση θα βρίσκονται οι Μουρτάζ Νταουσβίλι και Κωστάκης Αρτυματάς. Πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο οργανωτή θα είναι ο Μίχα ενώ στα άκρα της επίθεσης για την «Κυρία» οι Οκριασβίλι και Καλτσάς. Μοναδικός προωθημένος για την Ανόρθωση στην επίθεση ο Κβιλιτάια.

Σχηματισμός 4-2-3-1 και πολλές αλλαγές από τον τεχνικό της Ανόρθωσης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στην Καρμιώτισσα. «Επιβίωσαν» στο αρχικό σχήμα μόνο οι Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς και Ριασβάνης.

Στον πάγκο: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Μπουσουλάτζιτς, Χούσμπαουερ, Μαργκάσα, Κορέα, Χριστοφή

01/03/2021
          17:40
          Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τον Γιοβάνοβιτς στο τέρμα παρατάσσει τον Απόλλωνα ο Γιάννης Πετράκης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα είναι οι Ρομπέρζ και Έκτορ Γιούστε ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Ζοάο Πέδρο με τον Γκεριέρ αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Σάσα Μάρκοβιτς και Χάμπος Κυριάκου με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος. Στα άκρα της επίθεσης για την ομάδα της Λεμεσού οι Ιωάννης Πίττας και Νικολά Ντιγκινί με τον Μπαγκαλί Νταμπό ως προωθημένος στη γραμμή κρούσης.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ελλαδίτη τεχνικό ο οποίος προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ένωση. Εκτός έμειναν Βασιλείου, Σακέττι, Ντένιτς, και Παπουνασβίλι για να πάρουν τη θέση τους οι Γιούστε, Γκεριέρ, Μάρκοβιτς και Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μαλεκκίδης, Φιλιώτης, Ψύχας, Κατελάρης, Παπουνασβίλι, Ντένιτς, Ματέι, Γιαννιώτας

01/03/2021
          17:37

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μίχα, Καλτσάς, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Γκεριέρ, Μάρκοβιτς, Χάμπος, Μπίσεσβαρ, Πίττας, Ντιγκινί, Νταμπό

01/03/2021
          17:34
          Νίκη με 3-1 για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι της πρώτης φάσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Η ομάδα της Λεμεσού στις 20 Σεπτεμβρίου 2020 πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από την Ανόρθωση. Μάλιστα, πρόκειται για το παιχνίδι το οποίο έφερε την έρευνα της αρχής δεοντολογίας για το... δήθεν νεύμα του Λόρια στον Μπένσοπ πριν την εκτέλεση πέναλτι.