«Ξέρανε» τη Ανόρθωση και... έφυγε με το «διπλό» ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/9/2022 - 22:00

Πρώτη νίκη με... μεγάλο «διπλό»!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με γκολ του Μαρκίνιος στο 33ο λεπτό και άλλο ένα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα της Λευκωσίας πέρασε νικηφόρα από τη Λάρνακα, παίρνοντας το πρώτο και σπουδαίο τρίποντο.

Μακριά από τον καλό της εαυτό η ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα και τη δυναμική παρουσία του κόσμου, δεχόμενη την πρώτη φετινή ήττα.

Οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες, οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως κατάφεραν να βρουν στόχο, διαχειρίστηκαν κατάλληλα το προβάδισμα μέχρι τέλους και έφυγαν με την πολυπόθητη νίκη από το γήπεδο.

Την επόμενη (3η) αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται την Παρασκευή (9/9, 20:00) από την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος» και ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται το Σάββατο (10/9, 20:00) τον Άρη στο ΓΣΠ.

21:59
90+6' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Κβιλιτάια έστρωσε στον Μπλουμ, με τον Αμπαρτζουμιάν να κάνει την προβολή για το αυτογκόλ και το 0-2

0

04/09/2022
21:56
90'+3 Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από μελέ στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Φερέιρα που έκανε το σουτ και ο Μπέλετς μπλόκαρε

04/09/2022
21:53
+6 λεπτά για το τέλος
04/09/2022
21:49
86' Φάση για την Ανόρθωση

Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Μπαϊσίνιο δεν έπιασε καλά τη μπάλα με το κεφάλι και έφυγε μακριά από την εστία

04/09/2022
21:38
75' Ένταση από τους ποδοσφαιριστές

Ο Μορέιρα έπεσε εκτός αγωνιστικού χώρου, σηκώθηκε και μπήκε μέσα για να πέσει ξανά στο έδαφος κι αυτό έφερε σύρραξη ανάμεσα στις δύο ομάδες

0

0

04/09/2022
21:36
73' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

04/09/2022
21:27
64' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Νινγκά, δεύτερη του Γουαρίς και απόκρουση του Μπέλετς

04/09/2022
21:25
62' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Γουαρίς και Ράντονιτς παίρνουν τις θέσεις των Εμπραλίτζε και Αντωνίου

04/09/2022
21:24
61' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μέσα οι Νταουσβίλι, Μορέιρα και Κβιλιτάια, έξω οι Σατσιάς, Ντάλσιο και Μάγκλιτσα

04/09/2022
21:17
53' Χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα «έσκασε» στην περιοχή, με τον Αντωνίου από κοντά να κάνει ένα πολύ άστοχο σουτ

04/09/2022
21:09
46' Έναρξη β' μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

04/09/2022
20:53
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα «μοιρασμένο» 45λεπτο, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει στόχο σε μια από τις ευκαιρίες του και πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Μετά από ωραίο ομαδικό συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στον Μαρκίνιος κι αυτός με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ, στο 33ο λεπτό.

Η Ανόρθωση είχε κι αυτή τις δικές της φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει, έχοντας ακυρωθεί (σωστά) το γκολ του Αντωνίου λίγο πριν το φινάλε.

Παρά το... μικρό σκορ, βλέπουμε ένα πολύ καλό ματς με ρυθμό και πάθος από τις δύο ομάδες και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

04/09/2022
20:50
+3 λεπτά οι καθυστερήσεις
04/09/2022
20:49
44' Ακυρώνεται γκολ της Ανόρθωσης

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε το γύρισμα για τον Αντωνίου που σκόραρε, όμως ο πρώτος ήταν σε θέση οφσάιντ

0

04/09/2022
20:45
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ για το 0-1
04/09/2022
20:38
33' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από ωραίο ομαδικό συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στον Μαρκίνιος, αυτός μπήκε περιοχή και έκανε το ιδανικό πλασέ για το 0-1

0

04/09/2022
20:28
23' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Ο Αρτυματάς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

04/09/2022
20:27
22' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Πάντσεον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, από καλό σημείο, με τον Μπέλετς να αποκρούει εξαιρετικά και να σώζει

0

04/09/2022
20:22
18' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και ο Λόρια έδιωξε με δυσκολία

04/09/2022
20:20
16' Τρίτη κίτρινη σε ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ

Αυτή τη φορά στον Μαρκίνιος, για δυνατό μαρκάρισμα στον Αμπαρτζουμιάν

04/09/2022
20:19
14' Κάρτα και στον Ντάλσιο

Κράτησε τον Εμπραλίτζε, δεύτερη κίτρινη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ

04/09/2022
20:16
12' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα έξω και χωρίς να ανησυχήσει τον Μπέλετς

04/09/2022
20:15
10' Κίτρινη για τον Κοσταντίνοφ

Τράβηξε παρατεταμένα τον Εμπραλίτζε εκτός περιοχής και αντίκρισε την κάρτα

04/09/2022
20:10
6' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σατσιάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μάγκλιτσα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι

04/09/2022
20:09
4' Κάρτα στον Πάντσεον

Φράγμα στον Μαρκίνιος και πρώτη κίτρινη στην αναμέτρηση

0

04/09/2022
20:06
2' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση

Ο Εμπραλίτζε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αρτυματάς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω

0

04/09/2022
20:05
1' Έναρξη του μεγάλου ματς
04/09/2022
20:00
Καθυστερεί η έναρξη του αγώνα

Τα καπνογόνα και τα χαρτιά που έριξαν στο γήπεδοι οι οργανωμένοι των δύο ομάδων, δημιουργούν μια μικρή καθυστέρηση

Η επιστροφή των «Μαχητών»

Είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι με την παρουσία των οργανωμένων οπαδών της Ανόρθωσης, οι οποίοι επέστρεψαν μετά από 4 χρόνια.

0

04/09/2022
19:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με παράταξη 4-2-3-1 και έξι αλλαγές σε σχέση με την πρεμιέρα, «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Σωφρόνης Αυγουστή. Καρώ, Τσεπάκ, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς, Ντογκαλά στις θέσεις των Ντβάλι, Φεράρι, Σούσιτς, Βιγιαφάνες, Θεοδώρου και Μπλουμ.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με τους Τσεπάκ από δεξιά και Γουίλερ από αριστερά στα δύο άκρα της άμυνας. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καρώ και Κρέσπο.

Στον χώρο του κέντρου θα είναι οι Κοσταντίνοφ και Σατσιάς, με τον Ντάλσιο λίγο πιο μπροστά ως δεκάρι.

Στα δύο φτερά της επίθεσης θα είναι οι Εντονγκαλά και Μαρκίνιος, με τον Μάγκλιτσα στην κορυφή.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Φεράρι, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μπλουμ, Ηλία, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Μορέιρα

0

04/09/2022
19:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και μια αλλαγή συγκριτικά με την πρεμιέρα, παρατάσσει την ομάδα του ο Ντάρκο Μίλανιτς. Ο Μηνάς Αντωνίου παίρνει τη θέση του Φερέιρα.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Λόρια, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Κορρέα και Μπαϊσίνιο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αμπαρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Αρτυματάς και Πάντσεον, με τον Εμπραλίτζε λίγο πιο μπροστά και σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Αντωνίου, στο αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή της επίθεσης ο Νινγκά.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Γουαρίς, Κίκο, Σάμπο, Χάρογιαν, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

0

04/09/2022
19:00

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον, Αντωνίου, Εμπραλίτζε, Ουάρντα, Νινγκά.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καρώ, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς, Ντάλσιο, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Μάγκλιτσα.

04/09/2022
18:55
Ξένος διαιτητής και VAR

Διαιτητής: Τζιανλούκα Μανγκανιέλο (Ιταλός)

0

Για δεύτερη φορά στην Κύπρο ο συγκεκριμένος διαιτητής και πάλι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», αφού ήταν στον περσινό πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου, ανάμεσα σε Ανόρθωση και Ομόνοια.

04/09/2022
18:50
«Κυρία» στο... σπίτι της

Η Ανόρθωση έχει την απόλυτη κυριαρχή στις αναμετρήσεις κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», αφού την περσινή σεζόν πήρε 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το πρώτο έγινε στις 3 Οκτωβρίου 2021, παίρνοντας τη νίκη με ανατροπή και δύο γκολ του Αρτυματά 37', 70') ενώ ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ.

Στις 2 Απριλίου 2022 και για την 4η αγωνιστική των play-off, στις 2 Απριλίου, η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε μια εμφατική νίκη με 4-1, έχοντας για σκόρερ τους Χριστοδουλόπουλο (3', 40'), Ουάρντα (10') και αυτογκόλ του Σαμπάλα (55'), ενώ η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε στο φινάλε (90+4') με τον Εντονγκαλά.

Τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι, στο ίδιο γήπεδο, ήταν στις 6 Απριλίου 2022 και σε επαναληπτικό αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 στο ΓΣΠ, όμως η «Κυρία» με γκολ του Ουάρντα (43') νίκησε με 1-0 στη ρεβάνς και προκρίθηκε, σε μια... αξέχαστη αναμέτρηση όπου η ομάδα της Λευκωσίας δέχθηκε 4(!) κόκκινες κάρτες.

04/09/2022
18:45
Νίκησε η Ανόρθωση, ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ

Αντίθετα αποτελέσματα για τις δύο ομάδες στην πρεμιέρα.

Η «Κυρία» επικράτησε με ανατροπή 2-1 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ, μπαίνοντας με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας «γκέλαρε» με την Πάφο στο ΓΣΠ, «πετώντας» δύο βαθμούς στο ξεκίνημα.

04/09/2022
18:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Στις 20:00 Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ κοντράρονται στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta