Ασταμάτητη η ΑΕΚ, «καθάρισε» και την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 25/10/2021 - 20:55

Το πήρε κι αυτό!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας άλλη μια μεγάλη νίκη, μετά από αυτές κόντρα σε Ομόνοια και Απόλλωνα αντίστοιχα.

Οι Λαρνακείς με ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση, κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από μια δύσκολη έδρα, στην οποία η αντίπαλος είχε το απόλυτο μέχρι σήμερα και παράλληλα να ανεβούν ξανά στην κορυφή, διατηρώντας και το αήττητο τους.

0

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι δύο επιθετικοί, με τον Τρισκόφσκι (35') από το σημείο του πέναλτι να ανοίγει το σκορ, στο 7ο σερί παιχνίδι που σκοράρει, με τον Ντάρμπισαϊαρ (50') να πετυχαίνει το δεύτερο και καθοριστικό, όπως αποδείχθηκε, γκολ

«Πλήρωσε» τα... παιδικά λάθη στην άμυνα για άλλη μια φορά η ομάδα της Αμμοχώστου, που ηττήθηκε ξανά και παραμένει στα χαμηλά της βαθμολογίας, κάτι που προκαλεί μεγάλο προβληματισμό.

Το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, μη αποφεύγοντας όμως αυτή τη νέα αποτυχία.

0

Με αυτή την ήττα η Ανόρθωση έπεσε στην 11η θέση με 6 βαθμούς και την επόμενη (8η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (29/10, 19:00) από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Αντίθετα η ΑΕΚ ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 17 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (31/10, 17:00) υποδέχεται τον Εθνικό Άχνας στην «Αρένα».

Τέλος του αγώνα

«Άλωσε» (και) το «Αντώνης Παπαδόπουλος» η ΑΕΚ και ανέβηκε ξανά στην κορυφή, παραμένοντας παράλληλα και η μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα.

0

25/10/2021
20:51
90+3' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος ο Χριστοδουλόπουλος, 1-2, αλλά με ελάχιστο χρόνο διαθέσιμο

25/10/2021
20:50
90+1' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Μετά από σέντρα του Ντέλετιτς, ο Τόμοβιτς βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα

25/10/2021
20:38
79' Δοκάρι για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος. Από πλευράς Ανόρθωσης διαμαρτυρήθηκαν ότι πέρασε τη γραμμή η μπάλα, η φάση εξετάστηκε στο VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε

25/10/2021
20:25
66' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Αντωνιάδη να βάζει το κεφάλι και σωτήρια να διώχνει σε κόρνερ

25/10/2021
20:23
64' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από λάθος εκτίμηση του Τούμπα, η μπάλα στρώθηκε στον Κατσαράβα που δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, με τον Τόμοβιτς να προλαβαίνει και να απομακρύνει σε κόρνερ

0

25/10/2021
20:17
58' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος με δύο σουτ από την περιοχή δοκίμασε να σκοράρει, πρώτα ο Τούμπας και έπειτα ο Τόμοβιτς με κόντρα κράτησαν το μηδέν

25/10/2021
20:14
Το γκολ της ΑΕΚ για το 0-2
25/10/2021
20:09
50' Γκολ για την ΑΕΚ

Μετά από αδράνεια της άμυνας της Ανόρθωσης, ο Ακοράν στην περιοχή έκανε το γύρισμα για τον Ντάρμπισαϊαρ κι αυτός ανενόχλητος έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2

25/10/2021
20:06
47' Κάρτα στον Ντέλετιτς

Στην πρώτη του στιγμή ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης κιτρινίζεται για φάουλ στον Γκουστάβο

25/10/2021
20:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω οι Πόποβιτς και Καλτσάς, μέσα οι Χριστοδουλόπουλος και Ντέλετιτς

25/10/2021
19:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα πολύ καλό 45λεπτο, με γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις, η ΑΕΚ είναι αυτή που προηγείται με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Μετά από μια κακή εκτίμηση της φάσης από τον Κορρέα και μαρκάρισμα στον Εσπινόσα, ο Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα και ο Τρισκόφσκι ευστόχησε στο 35ο λεπτό.

Η «Κυρία» έχει πλέον την πίεση με το μέρος της, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν το προβάδισμα και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

25/10/2021
19:46
Το γκολ της ΑΕΚ για το 0-1
25/10/2021
19:41
41' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Γκαρσία να είναι ο τελικός αποδέκτης και να κάνει το σουτ, ωστόσο ο Λόρια απέκρουσε σταθερά

25/10/2021
19:39
39' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Λάφερτι να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

25/10/2021
19:35
35' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι επέλεξε την αριστερή γωνία, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-1

25/10/2021
19:34
34' Πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Κορρέα ανέτρεψε τον Εσπινόσα στην περιοχή και ο Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα

25/10/2021
19:33
33' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από σουτ του Χουσμπάουερ που κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Καλτσά, αυτός δεν σούταρε και προτίμησε να το σιγουρέψει για τον Λάφερτι που δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

25/10/2021
19:30
30' Κάρτα στον Κορρέα

Για σκληρό μαρκάρισμα στον Τόμοβιτς

25/10/2021
19:28
28' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν έκανε το σουτ από κοντά, με τον Κορρέα να πέφτει σωτήρια και να βάζει την κόντρα για κόρνερ

25/10/2021
19:23
23' Κίτρινη στον Χουσμπάουερ

Για τράβηγμα στον Γκουστάβο

25/10/2021
19:17
16' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Εσπινόσα μόνος απέναντι στον Λόρα δεν βρήκε καλά το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω

0

25/10/2021
19:14
14' Κίτρινη στον Λάφερτι

Για αγκωνιά σε «μονομαχία» με τον Γκουστάβο

25/10/2021
19:04
4' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε και ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ, με τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια

25/10/2021
19:02
2' Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα έστρωσε στον Χουσμπάουερ που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

25/10/2021
19:00
1' Έναρξη του αγώνα

Στη σέντρα η Ανόρθωση

25/10/2021
18:55
Μονόλεπτος σιγή πριν τη σέντρα
25/10/2021
18:33
Χριστοφόρου: «Δεν είναι σοβαρό του Ρισβάνη»

Σε δηλώσεις του πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο εκπρόσωπος τύπου της Ανόρθωσης πήρε θέση για την απουσία που προέκυψε την τελευταία στιγμή με τον Ελλαδίτη αμυντικό.

Αναλυτικά:

«Ακολούθησε ευρωπαϊκό παιχνίδι κάτι που αυξάνει το βαθμό δυσκολία, αλλά έτσι και αλλιώς είναι δύσκολο ότι παιχνίδι αφού αντιμετωπίζουμε την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Ο στόχος μας στην έδρα μας είναι πάντα η νίκη».

Για τον Ρισβάνη: «Παραπονέθηκε για κάποιές ενοχλήσεις. Καμία σχέση με το πρόβλημα που αντιμετώπισε στη μέση το καλοκαίρι. Δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά είναι ικανό για να τον κρατήσει εκτός σήμερα, αφού προέκυψε χθες. Θα δούμε αν θα προλάβει το επόμενο παιχνίδι»

Για την πίεση: «Η πίεση είναι συνώνυμη λέξη του πρωταθλητισμού και η Ανόρθωση κάνει πρωταθλητισμό. Ουσιαστικά σε βάζει στη διαδικασία να αποδείξεις από τι υλικό είσαι φτιαγμένος».

25/10/2021
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Με την ίδια φιλοσοφία και κάποιες μικρό-αλλαγές το πλάνο του Νταβίντ Καταλά.

Στο τέρμα θα είναι ξανά ο Τούμπας, με τους Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς να απαρτίζουν το αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Ροσάλες και στο αριστερό ο Γκαρσία.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Γκουστάβο και Μάμας, με τους Ακοράν και Εσπινόσα στα δύο άκρα.

Στην επίθεση θα είναι για άλλη μια φορά οι Τρισκόφσκι και Ντάρμπισαϊαρ.

0

Στον πάγκο: Λεάλ, Φαράζ, Α. Γκονσάλες, Ρόμο, Μ. Γκονθάλεθ, Αναστασίου, Τιάγκο, Ναούμ, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Τάντι, Γκιούρτσο.

25/10/2021
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με αλλαγές και σχηματισμό 3-5-2 παρατάσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια και ενώ έμεινε εκτός τελευταία στιγμή ο Ρισβάνης με πρόβλημα τραυματισμού.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Λόρια, με τριάδα στην άμυνα τους Κορρέα, Αραγιούρι και Αντωνιάδη.

Δεξί μπακ-χαφ θα είναι ο Καλτσάς και αριστερά ο Κορέια.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Αρτυματάς και Χουσμπάουερ, με τον Πόποβιτς σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στην επίθεση θα κινούνται οι Ουάρντα και Λάφερτι, με τον δεύτερο στην κορυφή και τον Αιγύπτιο λίγο πιο πίσω.

0

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αβραάμ, Κατσαράβα, Νινούα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

25/10/2021
18:00

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Καλτσάς, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς, Ουάρντα, Λάφερτι.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Γκουστάβο, Μάμας, Εσπινόσα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ.

Από μια νίκη την περσινή σεζόν

Στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την περσινή σεζόν, οι δύο ομάδες πήραν από μια νίκη.

Στις 8 Νοεμβρίου 2020 και για την 10η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 με γκολ του Αρτυματά στο 8ο λεπτό.

Στις 9 Μαΐου 2021 και στην τελευταία αγωνιστική των play-off, η ΑΕΚ επικράτησε με 0-2 με δύο γκολ του Τρισκόφσκι.

25/10/2021
17:45
Αντίθετες οι πορείες των δύο ομάδων

Εκ διαμέτρου αντίθετες οι μέχρι τώρα πορείες των δύο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Ανόρθωση σε 5 αγώνες (αναβλήθηκε η πρεμιέρα με την ΠΑΕΕΚ) έχει απολογισμό 2 εντός έδρας νίκες και 3 εκτός έδρας ήττες, ούσα στην 10η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Από την άλλη η ΑΕΚ σε 6 ματς έχει 4 νίκες και 2 ισοπαλίες, είναι στη 2η θέση με 14 βαθμούς και παιχνίδι λιγότερο από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα και ταυτόχρονα είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
25/10/2021
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και ΑΕΚ κοντράρονται στις 19:00, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.