Νίκησε τη Ρέιντζερς στα πέναλτι και κατέκτησε το Europa League η Άιντραχτ (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 19/5/2022 - 00:55

Και στο τέλος, το παίρνουν οι Γερμανοί!

Η Άιντραχτ επικράτησε με 5-4 της Ρέιντζερς, στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 στην κανονική διάρκεια) και κατέκτησε το Europa League.

Οι «αετοί» ήταν καλύτεροι σχεδόν και στα 120 λεπτά του τελικού, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ωστόσο χρειάστηκαν την... άχαρη διαδικασία για να πάρουν το τρόπαιο.

Το... πάλεψαν οι Σκωτσέζοι, που μάλιστα προηγήθηκαν με τον Αρίμπο στο 57ο λεπτό, ωστόσο ο Ράμσει ήταν ο μοιραίος που αστόχησε στο μοναδικό πέναλτι της ομάδας του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπορέ που έφερε το ματς στα ίσα στο 69' και εκτέλεσε το τελευταίο και νικητήριο πέναλτι για την ομάδα του, χαρίζοντας τη δεύτερη κούπα στην ιστορία της μετά το 1980.

Μάλιστα, με την κατάκτηση του Europa League η Άιντραχτ «έκλεισε» θέση για τα... αστέρια, μιας και θα βρίσκεται στους ομίλους του Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Τέλος και της παράτασης

Στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι θα κριθεί η νικήτρια του φετινού Europa League

19/05/2022
00:40
120' Τελευταία φάση στο ματς

Ο Τάβερνιερ δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Τραπ μάζεψε σταθερά

19/05/2022
00:37
118' Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Ρέιντζερς

Ο Ρουφ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κεντ με προβολή από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τραπ που έσωσε την ομάδα του και στη συνέχεια ο Ντέιβις με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

19/05/2022
00:33
114' «Απαντάει» ξανά η Άιντραχτ

Ο Γιάκιτς έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

19/05/2022
00:33
113' Φάση για τη Ρέιντζερς

Ο Κεντ δοκίμασε να απειλήσει με ένα δυνατό σουτ από μακριά και ο Τραπ μπλόκαρε σταθερά

19/05/2022
00:26
107' «Απαντάει» η Άιντραχτ

Ο Χάουγκε έστρωσε στον Χρούστιτς, το πλασέ το οποίου πέρασε λίγο έξω

19/05/2022
00:25
107' Καλή στιγμή για τη Ρέιντζερς

Ο Μπάρισιτς δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ και ο Τραπ απομάκρυνε δύσκολα με τις γροθιές

19/05/2022
00:24
106' Έναρξη β' μέρους παράτασης
19/05/2022
00:21
Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης

Παραμένουν στο 1-1 οι δύο ομάδες

19/05/2022
00:11
95' Χαμένη φάση για την Άιντραχτ

Μετά από λάθος του Μπάσει, ο Μπορέ πήρε μπάλα και βγήκε τετ α τετ από πλάγια δεξιά, έκανε το σουτ και ο Μαγκρέγκορ απέκρουσε

Τέλος στην κανονική διάρκεια

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στα 90 λεπτά και ο τελικός οδηγείται στην παράταση.

Αν δεν υπάρχει νικητής ούτε στον έξτρα χρόνο, τότε θα οδηγηθούμε στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ με τον Αρίμπο στο 57' και η Άιντραχτ ισοφάρισε με τον Μπορέ στο 69ο λεπτό.

0

18/05/2022
23:54
+5 οι καθυστερήσεις
18/05/2022
23:34
69' Γκολ για την Άιντραχτ

Ο Κόστιτς έκανε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Μπορέ με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα, 1-1

0

0

18/05/2022
23:31
67' Μεγάλη ευκαιρία για την Άιντραχτ

Ο Γκόλντσον έκανε λάθος στην άμυνα, ο Ρόντε πήρε και έδωσε στον Καμάτα, αυτός μέσα στην περιοχή επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μαγκρέγκορ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

0

18/05/2022
23:24
59' Πήγε να «απαντήσει» άμεσα η Άιντραχτ

Μετά από γύρισμα του Κνάουφ, ο Μπορέ έκανε με τη μια το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Γκόλντσον και να φεύγει σε κόρνερ

18/05/2022
23:21
57' Γκολ για τη Ρέιντζερς

Ο Σόου έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Τούτα γλίστργσε και ο Αρίμπο πήρε τη μπάλα και βγήκε τετ α τετ, έκανε το ιδανικό πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

0

0

18/05/2022
23:20
55' Καλή φάση για τη Ρέιντζερς

Ο Αρίμπο έστρωσε για τον Κεντ, αυτός δοκίμασε το σουτ από πλάγια αριστερά της περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω

23:13
49' Ευκαιρία για την Άιντραχτ

Ο Λίντστρεμ γύρισε ωραία και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε λίγο και άλλαξε πορεία και πέρασε σε κόρνερ, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι

18/05/2022
23:10
46' Έναρξη β' μέρους

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα

18/05/2022
22:52
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Άιντραχτ και Ρέιντζερς βρίσκονται στο 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά του μεγάλου τελικού του Europa League.

Ένα αρκετά καλό πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν και να χάνουν φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Δείχνουν όμως διάθεση να επιτεθούν και να βρουν το τέρμα, με το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

22:37
37' Μεγάλη φάση για την Ρέιντζερς

Ο Μπάρισιτς εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Λούντστραμ έπιασε την δυνατή κεφαλιά και ο Τράπ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

0

18/05/2022
22:32
33' Νέα ευκαιρία για την Άιντραχτ

Ο Κόστιτς πήρε τη μπάλα από την άμυνα και έκανε κούρσα μέχρι την αντίπαλη περιοχή, δοκίμασε το πλασέ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

0

18/05/2022
22:26
26' Καλή στιγμή για τη Ρέιντζερς

Ο Ράιτ έδωσε στον Αρίμπο, αυτός γύρισε και έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

18/05/2022
22:20
20' Μεγάλη ευκαιρία για την Άιντραχτ

Ο Κνάουφ με ατομική προσπάθεια προχώρησε και μπήκε περιοχή, δοκίμασε και το πλασέ με τον Μαγκρέγκορ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

18/05/2022
22:11
12' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Καμάτα μπήκε απειλητικά στην περιοχή αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Ρέιντζερς, με τη μπάλα όμως να πηγαίνει έξω στον Σόου που δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής και ο Μαγκρέκορ μάζεψε σταθερά

18/05/2022
22:08
6' Μικρή διακοπή στο ματς

Ο Λούντστραμ βρήκε με το πόδι τον Ρόντε στο κεφάλι, ο οποίος μάτωσε και έμεινε στο έδαφος

18/05/2022
22:00
1' Σέντρα στον τελικό

20:50

Άιντραχτ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τουρέ, Τούτα, Εντικά, Σόου, Ρόντε, Κόστιτς, Μπορέ, Λίντστρεμ, Κνάουφ, Καμάντα.

Ρέιντζερς (Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Τάβερνιερ, Γκόλντσον, Μπάσεϊ, Λούντστραμ, Μπάρισιτς, Καμαρά, Τζακ, Κεντ, Αρίμπο, Ράιτ.

Το «σπίτι» του Europa League

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης και η Ρέιντζερς θα «μονομαχήσουν» σε μια πόλη με την οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη η διοργάνωση και στο γήπεδο που είναι το σπίτι της ομάδας «ορόσημο» της διοργάνωσης.

Η Σεβίλλη έχει φέρει στην πόλη της έξι τρόπαια σε ισάριθμους τελικούς από το 2006 μέχρι το 2020 (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020).

Φέτος η Σεβίλλη είχε τον τελικό στην έδρα της, όμως η Γουέστ Χαμ την «σφυροκόπησε» στη φάση των «16» της διοργάνωσης και την άφησε εκτός.

Ο φετινός τελικός είναι ο πρώτος της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της UEFA που διεξάγεται στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και ο δεύτερος που γίνεται στην πόλη, καθώς το 2003 η Πόρτο κέρδισε το τρόπαιο από τη Σέλτικ, επικρατώντας με 3-2 των «Καθολικών» στην παράταση στο «Λα Καρτούχα».

0

18/05/2022
20:35
Η πορεία των δυο φιναλίστ μέχρι τον τελικό

Αμφότερες οι ομάδες έκαναν όλο το «ταξίδι» στη διοργάνωση, καθώς ξεκίνησαν από τη φάση των ομίλων.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης τερμάτισε στην κορυφή του τέταρτου ομίλου, όπου άφησε στη δεύτερη θέση τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας τον τόσο στον Πειραιά όσο και στη Φρανκφούρτη, ενώ σε αυτόν τον όμιλο συμμετείχε και η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα, η οποία τελείωσε στην τρίτη θέση και συνέχισε στo Conference League.

Από την πλευρά της η Ρέιντζερς ήταν δεύτερη στον πρώτο όμιλο με οκτώ βαθμούς, τους μισούς από την πρώτη Λυών και έναν περισσότερο από την τρίτη, Σπάρτα Πράγας.

Στα νοκ άουτ η Άιντραχτ ξεκίνησε την πορεία τους από τους «16», ως πρώτη στον όμιλο της και σε ένα πολύ αμφίρροπο ζευγάρι απέκλεισε με «buzzer beater» τη Μπέτις. Στα προημιτελικά οι «Αετοί» έκαναν την έκπληξη του θεσμού, καθώς απέκλεισαν το μεγάλο φαβορί, την Μπαρσελόνα, κερδίζοντας τη με 3-2 μέσα στο «Καμπ Νόου», σε ένα ματς που ο λαός των Γερμανών στήριξε την ομάδα του με 30.000 οπαδούς να κάνουν «απόβαση» στην έδρα των Καταλανών. Στα ημιτελικά το σύνολο του Γκλάσνερ απέκλεισε με δυο νίκες τη Γουέστ Χαμ με τον κόσμο της ομάδας να δίνει δυναμικό παρών και στο Λονδίνο.

0

Από την πλευρά της η Ρέιντζερς στα Play Off των «16» έκανε την υπέρβαση και απέκλεισε τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία προερχόταν από τους ομίλους του Champions League. Στους «16» οι «Προτεστάντες» άφησαν εκτός στα... σβηστά τον Ερυθρό Αστέρα. Στα προημιτελικά η ομάδα του Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχορστ χρειάστηκε την παράταση στο «Άιμπροξ» για να... λυγίσει τη Μπράγκα, ενώ στα ημιτελικά νίκησε με 3-1 τη Λειψία στη Γλασκώβη στη ρεβάνς, κάνοντας την ανατροπή μετά την ήττα του πρώτου ματς.