«Κάρφωσε» την ΑΕΛ στο Τσίρειο και... ανεβαίνει η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/12/2021 - 20:55

Την «κάρφωσε» και... έφυγε με «διπλό»!

Η Ομόνοια επικράτησε 0-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να πάρει προβάδισμα με καρφωτή κεφαλιά του Λέτσιακς στο 34ο λεπτό, το οποίο διαχειρίστηκε άψογα μέχρι τέλους, πήρε το ζητούμενο και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.

0

Η ομάδα της Λεμεσού κινήθηκε ξανά στη μετριότητα, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο στην αναμέτρηση και έτσι δέχθηκε άλλη μια ήττα, μένοντας παράλληλα για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και μεγαλώνοντας περισσότερο τον προβληματισμό.

Με τη νέα αποτυχία η ΑΕΛ παρέμεινε στην 9η θέση με 12 βαθμούς και την επόμενη (13η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (10/12, 19:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα η Ομόνοια με τη νίκη ανέβηκε στην 4η θέση με 16 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (9/12, 22:00) φιλοξενεί την Καϊράτ στο ΓΣΠ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League, ενώ στο πρωτάθλημα υποδέχεται τη Δευτέρα (13/12, 18:00) την ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

05/12/2021
20:55
Τέλος του αγώνα

«Άλωσε» το Τσίρειο, νίκησε την ΑΕΛ και συνεχίζει την ανοδική της πορεία η Ομόνοια.

0

05/12/2021
20:49
4 λεπτά οι καθυστερήσεις
05/12/2021
20:43
84' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ντούρις έπιασε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

05/12/2021
20:33
74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από γύρισμα του Κακουλλή και λάθος απομάκρυνση από πλευράς ΑΕΛ, ο Λοΐζου έκανε το σουτ εντός περιοχής, με τον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα

05/12/2021
20:23
65' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Τσάβες έδωσε ωραία στον Σάντος που βγήκε μόνος από αριστερά, το σουτ του ήταν αδύναμο και απέκρουσε ο Ουζόχο, με τον Λέτσιακς να απομακρύνει με δεύτερη προσπάθεια και να προλαβαίνει τον Τόρες

05/12/2021
20:18
59' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω οι Παπαφώτης, Νταβόρ και Αντωνίου, μέσα οι Μάζουρεκ, Πελέ και Τόρες

05/12/2021
20:00
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

05/12/2021
19:45
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια προηγείται της ΑΕΛ στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, χάρη στο γκολ του Λέτσιακς στο 34ο λεπτό.

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις, η ομάδα της Λευκωσίας ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει και να πλέον θα ψάξει ιδανική διαχείριση για να φύγει με το «διπλό».

Αντίθετα οι «λέοντες» καλούνται να ανεβάσουν ρυθμό για να αποφύγουν νέα αποτυχία και να ψάξουν αντίδραση μετά την ανάπαυλα.

0

05/12/2021
19:42
43' Φάση για την ΑΕΛ

Ο Παπαφώτης έστρωσε στον Τσάβες στην περιοχή, το σουτ του οποίου ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Ουζόχο.

05/12/2021
19:39
41' Κάρτα στον Σάντος

Για καθυστερημένο μαρκάρισμα από πίσω στον Λοΐζου

05/12/2021
19:33
33' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ εκτέλεσε κόρνερ και ο... ξεχασμένος Λέτσιακς στην μικρή περιοχή κάρφωσε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1

0

05/12/2021
19:28
28' Κίτρινη στον Λανγκ

Δεύτερος αμυντικός της Ομόνοιας που δέχεται κάρτα, για φάουλ στον Ριέρα

05/12/2021
19:08
10' «Απαντάει» η ΑΕΛ

Ο Παπαφώτης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ριστέφσκι έπιασε την κεφαλιά και ο Ουζόχο μάζεψε δύσκολα

05/12/2021
19:07
8' Κάρτα στον Λέτσιακς

Για σκληρό μαρκάρισμα στον Αντωνίου

05/12/2021
19:05
6' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου βρήκε ωραία στην περιοχή τον Τσέποβιτς, αυτός δοκίμασε το σουτ από τη δεξιά γωνία, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω

05/12/2021
18:59
1' Έναρξη του αγώνα

Στη σέντρα η Ομόνοια

05/12/2021
18:20
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με τους ίδιους έντεκα όπως και στο ντέρμπι αιωνίων ο Χένινγκ Μπεργκ.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Ουζόχο με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Χούμποτσαν και Λανγκ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Σέχου και στο αριστερό ο Λέτσιακς.

Στον χώρου του κέντρου θα είναι οι Γκόμεθ και Ντίσκερουντ, με τον Παπουλή σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό της επίθεσης θα είναι ο Λοΐζου, στο αριστερό ο Τζιωνής και στην κορυφή ο Τσέποβιτς.

0

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράσκα, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Μποτεάκ, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις, Κακουλλής.

05/12/2021
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με εκπλήξεις και σχηματισμό 3-6-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Ντούσαν Κέρκεζ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βοζίνια με τριάδα στην άμυνα τους Ντάφερφελντ, Τεϊσέιρα και Ριστέφσκι. Δεξί φουλ μπακ θα είναι ο Αντωνίου και αριστερό ο Σάντος.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Νταβόρ και Μεντόγεβιτς, με τους Ριέρα και Παπαφώτη λίγο πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Τσάβες.

0

Στον πάγκο: Κεραυνός, Φραντζής, Γεωργίου, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Τόρες, Ανδρέου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς, Πελέ.

05/12/2021
18:00

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Ντάβερβελντ, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης, Ριέρα, Τσάβες.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λοΐζου, Τζιωνής, Παπουλής, Τσέποβιτς.

«Τρέχει» αήττητο σερί 7 αγώνων η Ομόνοια

Στις 4 Μαΐου του 2019 ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα της Λευκωσίας ηττήθηκε από την ΑΕΛ και έκτοτε μετράει πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Σε ότι αφορά τις τέσσερις περσινές τους αναμετρήσεις, οι «πράσινοι» πήραν τρεις νίκες, ενώ είχαμε και μια ισοπαλία.

Θυμηθείτε τι έγινε στα περσινά παιχνίδια:

05/12/2021
17:45
Κάκιστη η πορεία των δύο ομάδων

Σχεδόν ίδια είναι η πορεία των δύο ομάδων, όπου αμφότερες βρίσκονται εκτός εξάδας και έχουν διαφορά ένα βαθμό.

Η ΑΕΛ μετά από 10 παιχνίδια βρίσκεται στην 9η θέση με 12 βαθμούς, έχοντας απολογισμό τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Η Ομόνοια, από την άλλη, σε 9 ματς βρίσκεται στην 8η θέση με έναν βαθμό περισσότερο και απολογισμό τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες.

Θυμίζουμε ότι εκκρεμεί το μεταξύ τους ματς για τον πρώτο γύρο, το οποίο ήταν να διεξαχθεί στο ΓΣΠ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ωστόσο αναβλήθηκε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Ομόνοιας και θα γίνει την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου (19:00).

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
05/12/2021
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο Τσίρειο

ΑΕΛ και Ομόνοια κοντράρονται στις 19:00, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.