Αφεντικό της πόλης ο Απόλλωνας, «λύγισε» την ΑΕΛ των 10 παικτών (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/9/2021 - 21:02

Αφεντικό και... απόλυτος!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας το ντέρμπι της Λεμεσού.

Η ομάδα του Τσόρνιγκερ κατάφερε να πάρει και αυτό το παιχνίδι, συνεχίζοντας με το απόλυτο των νικών και φτάνοντας στο 4/4.

Το... πάλεψαν με 10 παίκτες οι «γαλαζοκίτρινοι», έπειτα από την αποβολή του Κεραυνού στο 40ο λεπτό, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και δέχθηκαν την πρώτη φετινή τους ήττα.

0

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 53' από τον Ίλιεφ, ο οποίος με τρομερό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε στην ομάδα του μια τεράστια νίκη, τόσο σε βαθμολογικό όσο και ψυχολογικό επίπεδο.

Με την πρώτη της ήττα η ΑΕΛ έμεινε στην 6η θέση με 4 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (1/10, 18:00) από την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο».

Από την άλλη, ο Απόλλωνας έκανε το 4/4 και συνεχίζει ακάθεκτος στην κορυφή με 12 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (1/10, 20:00) υποδέχεται την ΑΕΚ στο Τσίρειο.

Τέλος του ντέρμπι

Τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα που συνεχίζει με το απόλυτο των νικών σε 4 αγώνες

0

26/09/2021
20:49
84' Δεύτερο δοκάρι για την ΑΕΛ

Ο Έουλερ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με τη μπάλα να σταματάσει στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου, για δεύτερη φορά στο παιχνίδι

26/09/2021
20:46
81' Ακυρώθηκε πέναλτι για την ΑΕΛ

Μετά από φάουλ του Μαυρία στον Τσάβες, ο Χριστοδούλου έδειξε την άσπρη βούλα, ωστόσο με υπόδειξη του VAR άλλαξε την απόφαση του καθώς η παράβαση έγινε εκτός περιοχής

26/09/2021
20:38
73' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Έξω οι Φιλιώτης και Ίλιεφ, μέσα οι Χάμπος και Μαυρίας

26/09/2021
20:31
66' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Νταμπό έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

26/09/2021
20:21
58' Νέα φάση για τον Απόλλωνα

Ο Νταμπό δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

26/09/2021
20:18
53' Γκολ για τον Απόλλωνα

Μετά από σέντρα του Νταμπό, ο Πίττας κατέβασε και ο Ίλιεφ με δυνατό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

0

26/09/2021
20:14
48' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Νταμπό έδωσε κάθετη πάσα δεξιά για τον Πίττα, αυτός έπιασε το δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

26/09/2021
20:10
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Στη σέντρα η ΑΕΛ, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

26/09/2021
19:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στο 0-0 ΑΕΛ και Απόλλωνας στο ντέρμπι της Λεμεσού στο Τσίρειο, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο.

Ωστόσο το φινάλε του ημιχρόνου μπορεί να αλλάξει την εικόνα, αφού στο 40ο λεπτό ο Κεραυνός μετά από λάθος και φάουλ στον Νταμπό δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και ο Τσέποβιτς ήταν αυτός που αποχώρησε για να μπει ο Βοζίνια.

Πριην την αποβολή η ομάδα του Κέρκεζ είχε περισσότερες φάσεις, όμως και αυτή του Τσόρνιγκερ μπορεί να είχε λίγοτερες ευκαιρίες αλλά ήταν σημαντικές.

Πλέον τα πάντα μπορεί να αλλάξουν αφού η ΑΕΛ συνεχίζει με 10 και χωρίς τον πρώτο σκόρερ της, ενώ ο Απόλλωνας καλείται να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

26/09/2021
19:46
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
26/09/2021
19:46
45' Φάση για τον Απόλλωνα

Ο Ζράντι από πλάγια θέση επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον νεοεισελθόντα Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα

26/09/2021
19:44
44' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Αποχωρεί ο Τσέποβιτς για να μπει ο Βοζίνια

26/09/2021
19:40
40' Κόκκινη κάρτα στον Κεραυνό

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ στην προσπάθεια του να απομακρύνει βγήκε αρκετά εκτός περιοχής, έχασε τη μπάλα και έκανε φάουλ στον Νταμπό, με τον διαιτητή Χριστοδούλου να τον αποβάλλει

0

26/09/2021
19:36
36' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Πελέ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου

26/09/2021
19:31
31' Καλή φάση για την ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες και διώξιμο με γροθιές του Δημητρίου, ο Ριστέφσκι έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Τσέποβιτς τη δεύτερη και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

26/09/2021
19:18
19' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Νταμπό έκανε την προβολή από κοντά και ο Κεραυνός απέκρουσε, με τον Γιάνγκα στην επαναφορά να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει στον Τεϊσέιρα.

26/09/2021
19:10
10' Πρώτη φάση στο ματς

Μετά από σέντρα του Τσέποβιτς από δεξιά και προσπάθεια του Φιλιώτη να διώξει με το κεφάλι, η μπάλα έσκασε εκεί που ήταν ο Πελέ, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια

26/09/2021
19:00
1' Έναρξη του Λεμεσιανού ντέρμπι

Στη σέντρα ο Απόλλωνας

26/09/2021
18:53
Τίμησε Κυριάκο Ιωάννου η ΑΕΛ

Ο Ανδρέας Σοφοκλέους παρέδωσε τιμητική πλακέτα στον σπουδαίο αθλητή και γνωστό οπαδό της ΑΕΛ.

Στις δηλώσεις του ευχαρίστησε τις δύο διοικήσεις και προσωπικά τον πρόεδρο της ΑΕΛ, ο οποίος όπως αποκάλυψε ο Κυριάκος Ιωάννου τον στήριξε οικονομικά στην πολύχρονη καριέρα του.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

«Σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό για εμένα. Ευχαριστώ τη διοίκηση της ΑΕΛ. Θα πω και κάτι που ξέρω ότι δεν αρέσει στον πρόεδρο αλλά τον ευχαριστώ προσωπικά τον κ. Σοφοκλέους για την εισφορά του στην καριέρα μου οικονομικά αλλά και τον Σύνδεσμο Φιλάθλων της ΑΕΛ. Είναι λυπηρή η εικόνα των άδειων κερκίδων, είναι ένα σημαντικό γεγονός για την πόλη και ίσως θα πρέπει να το δούνε πιο ζεστά οι υπεύθυνοι. Ευχαριστώ πολύ και τον Απόλλωνα που με τιμά απόψε».

0

26/09/2021
18:20
Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησε και στο νικηφόρο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, παρατάσσει την ομάδα του ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Δημητρίου, με τον Φιλιώτη στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Χαμάς στο αριστερό και τους Κατελάρη-Ρομπέρζ κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Στον χώρο του κέντρου θα είναι οι Κολ και Ζράντι, με τον Ίλιεφ να κινείται στο δεξί φτερό και τον Πίττα στο αριστερό.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι ξανά οι Νταμπό και Γιάνγκα.

0

Στον πάγκο: Ντούριν, Μαυρίας, Μαλεκκίδης, Αλμπάνης, Γουέλινγκτον, Αλεσάμι, Ίντζια, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Παπουνασβίλι, Στορ.

26/09/2021
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με μια αλλαγή, συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι, παρατάσσει την ομάδα του ο Ντούσαν Κέρκεζ.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ξανά ο Κεραυνός, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Τεϊσέιρα και Ριστέφσκι. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Σάντος και στο αριστερό ο Μαζάν.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Μεντόγεβιτς και Ζντραφκόφσκι, με τον Ριέρα λίγο πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό της επίθεσης θα είναι ο Τόρες, που παίρνει τη θέση του Έουλερ, στο αριστερό ο Πελέ και στην κορυφή ο Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Βοζίνια, Εβόρα, Ντάφερφελντ, Αντονι, Τσάβες, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Παντελή, Έουλερ, Παπαφώτης, Μαϊντεβατς, Σωτηρίου

26/09/2021
18:00

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Πελέ, Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Τόρες, Ριέιρα, Τσέποβιτς.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ζράντι, Ίλιεφ, Πίττας, Γιάνγκα, Νταμπό.

Οι τέσσερις περσινές αναμετρήσεις

Δύο νίκες της ΑΕΛ, μια ισοπαλία και μια νίκη του Απόλλωνα, ήταν ο απολογισμός των ντέρμπι της Λεμεσού στο πρωτάθλημα της περιόδου 2020-21.