«Λύγισε» τον ΑΠΟΕΛ και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 8/1/2023 - 20:59

Επιστροφή στις νίκες!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Σε ένα παιχνίδι που δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες, οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, δίχως όμως να καταφέρνουν να βρουν το γκολ.

Οι «λέοντες» προσέγγισαν το παιχνίδι πιο αμυντικά και δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, όμως βρήκαν την λύση στο 55ο λεπτό με τον Μακρή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλι, υποχρεώνοντας τον Βλάνταν ΜΙλόγεβιτς στην πρώτη ήττα για φέτος.

.Αξιοσημείωτη είναι και η εμφάνιση του Μούριελ, ο οποίος κατέβασε... ρολά και πραγματοποίησε πολύ καλές αποκρούσεις βάζοντας δύσκολα, στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 7η θέση με 25 βαθμούς και η ομάδα της Λευκωσίας έχασε την ευκαιρία να ανέβει ολομόναχη στην κορυφή και έπεσε στην δεύτερη θέση με 40 βαθμούς και στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Στην επόμενη (19η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται την Δευτέρα (16/01, 19:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και ο ΑΠΟΕΛ το Σάββατο (14/01, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Καρμιώτισσα.

08/01/2023
21:47
08/01/2023
20:57
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ και επέστρεψε στις νίκες. πανηγυρίζοντας σπουδαίο τρίποντο.

08/01/2023
20:55
90+4' Κόκκινη κάρτα στον Εφραίμ

Φάουλ στον Παπαφώτη και με δέκα παίκτες ο ΑΠΟΕΛ.

08/01/2023
20:51
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
08/01/2023
20:48
88' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Παπαφώτης θα πάρει την θέση του Μιραλάς.

08/01/2023
20:41
80' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό έκανε την σέντρα από τον άξονα, με τον Δώνη να κατεβάζει πολύ ωραία μέσα στην μικρή περιοχή, να κάνει το πλασέ και τον Μούριελ να αποκρούει με τα πόδια κρατώντας ακέραια την εστία του.

08/01/2023
20:33
73' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μάριος Ηλία θα πάρει την θέση του Δώνη και ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί με σχηματισμό 4-4-2.

08/01/2023
20:29
68' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Σατσιάς και Μαρκίνιος, μέσα οι Ντονγκαλά και Εφραίμ

08/01/2023
20:26
66' Προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος έκανε την κάθετη πάσα, στην καρδιά της περιοχής με στόχο τον Κβιλιτάια, όμως ο Μπεραχίνο με προβολή, πρόλαβε τον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

08/01/2023
20:15
55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0

Ο Τσιμπόλα έκανε κάθετη πάσα στην μικρή περιοχή, με αποδέκτη τον Μιραλάς, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Μακρή ολομόναχο να παίρνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ.

1

08/01/2023
20:12
52' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια επωφελήθηκε από την κακή απομάκρυνση του Μιλοβάρ και αφού πήρε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα εντέλει να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μούριελ.