Τελικό: ΑΕΛ - Ανόρθωση (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 22/11/2020 - 19:53

Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και πήρε την πρώτη φετινή της νίκη σε μεγάλο παιχνίδι η ΑΕΛ.

Η ομάδα της Λεμεσού με γκολ του Μαέ επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, στη μεγάλη αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Κακή παρουσία για την «Κυρία» που γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και πάλι από Λεμεσιανή ομάδα και πιθανόν αυτό να της στοιχίσει και τη μοναξιά της κορυφής.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η Ανόρθωση ήταν μουδιασμένη και δεν βρήκε ρυθμό, ενώ δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Μετά την ανάπαυλα ανέβασε κάπως την απόδοση της, χωρίς ουσία όμως, αφού μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα έφερε και το γκολ του Μαέ, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση. Στη συνέχεια η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε μάταια να μπει ξανά στο παιχνίδια και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΛ την ερχόμενη Τετάρτη (25/11, 17:00) με την ΑΕΚ στην «Αρένα» για το κύπελλο, ενώ η Ανόρθωση υποδέχεται την Ένωση το ερχόμενο Σάββατο (28/11, 16:00).

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα

22/11/2020
19:53
Τέλος του αγώνα
22/11/2020
19:50
90' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
22/11/2020
19:47
85' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Χριστοφή έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά, ψηλά άουτ η μπάλα

22/11/2020
19:36
76' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια βρέθηκε μόνος αλλά δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Χριστοφή που γύρισε για τον Βργκοτς και με νέα κεφαλιά δοκίμασε να απειλήσει, ωστόσο μάζεψε εύκολα ο Βοζίνια

22/11/2020
19:35
75' Καλή φάση για την ΑΕΛ

Ο Τόρες κράτησε μπάλα και δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

22/11/2020
19:29
69' Ακυρωθέν γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κβιλιτάια έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ήταν όμως σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε

22/11/2020
19:26
66' Γκολ για την ΑΕΛ

Λάθος συνεννόηση από Σίλντενφελντ και Κορέια με το δεύτερο άθελα του να δίνει για τον Μαέ, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

22/11/2020
19:25
65' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Μίχα, μέσα ο Χουσμπάουερ

22/11/2020
19:24
63' Ψηλά το φάουλ του Μαέ

Πρώτη τελική στο β' μέρος για την ΑΕΛ, με την απευθείας εκτέλεση του επιθετικού της Λεμεσιανής ομάδας, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

22/11/2020
19:22
62' Φωνές για πέναλτι στην ΑΕΛ

Ο Ντανίλο έπιασε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αρτυματά που ήταν εντός περιοχής και ο Θεουλή υπέδειξε φάουλ αντί πέναλτι, με τους παίκτες της ΑΕΛ να διαμαρτύρονται έντονα

22/11/2020
19:19
59' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ελουντού από αριστερά έκανε ωραίο γύρισμα στην περιοχή, εκεί όπου ο Καλτσάς δοκίμασε με τη μια να απειλήσει, με τον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

22/11/2020
19:05
45' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Με διπλή αλλαγή η Ανόρθωση. Μέσα οι Κβιλιτάια και Κορέια, έξω οι Μανιάς και Σελίν

22/11/2020
18:47
45' Τέλος ημιχρόνου

Χωρίς καθυστερήσεις το φινάλε του πρώτου μέρους

22/11/2020
18:41
40' Νέα φάση για την ΑΕΛ

Ο Αβραάμ εκτέλεσε απευθείας φάουλ σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πέρασε σε κόρνερ

22/11/2020
18:36
35' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ

Ο Μηνάς Αντωνίου έκανε μια ωραία σέντρα από δεξιά στην περιοχή, η μπάλα πέρασε παράλληλα και ο Αβραάμ πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά, ωστόσο πέρασε μόλις έξω

22/11/2020
18:34
32' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μανιάς πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έπιασε την κεφαλιά σε καλό σημείο, όμως πέρασε παράλληλα από την εστία και χάθηκε η ευκαιρία

22/11/2020
18:32
30' Σχόλιο

Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα 10 λεπτά, με τη διαφορά ότι η μπάλα ανεβοκατεβαίνει, ωστόσο οι δύο ομάδες δεν γίνονται απειλητικές

22/11/2020
18:22
20' Σχόλιο

Συμπληρωμένο το πρώτο 20λεπτο, σε μια αναμέτρηση όπου η ΑΕΛ κρατάει μπάλα και είναι αυτή που βγαίνει περισσότερο με αξιώσεις μπροστά, με την Ανόρθωση να επιλέγει μια προσεκτική τακτική με γνώμονα την άμυνα.

22/11/2020
18:09
7' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Ντανίλο έδωσε ωραία στα δεξιά για τον Ριέρα, ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα στη γωνιά του σε κόρνερ

22/11/2020
18:06
5' Απαντάει η Ανόρθωση

Ο Σελίν έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Καλτσάς πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια

22/11/2020
18:04
2' Πρώτη φάση για την ΑΕΛ

Μετά από λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, η ΑΕΛ βγήκε μπροστά, με τον Αβραάμ να βρίσκεται σε θέση βολής, όμως ήταν αδύναμο το πλασέ του και έδιωξε ο Λόρια.

22/11/2020
18:01
1' Έναρξη αγώνα

Εκτός αποστολής οι Οκριασβίλι και Τζουρ

Όπως ενημέρωσε η Ανόρθωση, οι Οκριασβίλι και Τζουρ έμειναν εκτός αποστολής του αγώνα. Ο πρώτος λόγω τραυματισμού και ο δεύτερος λόγω καθυστερημένης επιστροφής του.

22/11/2020
17:00
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις ο Τιμούρ Κετσπάγια αφού, όπως αναμενόταν, επέλεξε να προφυλάξει τους τρεις αμφίβολους, με το 4-2-3-1 να διατηρείται.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Λόρια, με δίδυμο μπροστά τους Σίλντενφελντ και Βργκοτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γκαλίτσιος και στο αριστερό ο Σελίν.

Στον χώρο του κέντρου οι Νταουσβίλι και Αρτυματάς, με τον Μίχα λίγο πιο μπροστά.

Στα πλάγια επιλέχθηκαν οι Ελουντού από δεξιά και Καλτσάς από αριστερά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα είναι ο Μανιάς.

2

22/11/2020
16:55
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με εκπλήξεις το αρχικό σχήμα που επέλεξε ο Ντούσαν Κέρκεζ, διατηρώντας το 4-3-3.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βοζίνια, με τον Αντωνίου στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Κυριάκου στο αριστερό. Στο κέντρο της άμυνας θα είναι ο Ράσο και δίπλα του ο προπονητής της ΑΕΛ επέλεξε τον γιο του, Στραχίνια Κέρκεζ.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Νταβόρ, Ντανίλο και Ριέρα, με τους δύο τελευταίους λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό της επίθεσης ο Τόρες, στο αριστερό ο Αβραάμ και στην κορυφή ο Μαέ.