Ασταμάτητη η ΑΕΚ, «ξέρανε» την Πάφο, έπιασε ΑΠΟΕΛ και πήρε 9η σερί νίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 4/1/2023 - 20:58

Νίκησε την συγκάτοικο και μείωσε την... πολυκοσμία στην κορυφή!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 επί της Πάφου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε το 9ο συνεχόμενο τρίποντο της.

Οι «κιτρινοπράσινοι» πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεσαν δημιούργησαν προϋποθέσεις και άνοιξαν το σκορ με το σουτ... κεραυνό του Άλτμαν στο 15ο λεπτό.

Η Πάφος δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στον αγώνα και αντιμετώπισε και πρόβλημα στην δημιουργία, καθώς δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Πίριτς, ενώ όταν το κατάφερνε παρουσίαζε πρόβλημα στην τελική πάσα.

Στην ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε, με τους Λαρνακείς να διαχειρίζονται καλά τον αγώνα, παίρνοντας εντέλει ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, για την συνέχεια του «μαραθωνίου».

Μετά από αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή με 40 με τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έπεσε στην τρίτη θέση με 37 βαθμούς.

Στην επόμενη (18η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται το Σάββατο (07/01, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και η Πάφος υποδέχεται την Κυριακή (08/01, 17:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης τον Απόλλωνα.

04/01/2023
21:57
04/01/2023
20:57
Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 εναντίον της Πάφου και πήρε την 9η συνεχόμενη νίκη της!

04/01/2023
20:52
92' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Εγγλέζου και Κάσας στην θέση των Φαράζ και Άλτμαν.

04/01/2023
20:50
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
04/01/2023
20:45
84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Γκονζάλεθ και Ρομό στην θέση των Γκιούρτσο και Ολατούντζι.

04/01/2023
20:43
82΄Αλλαγή για την Πάφο

Ντεμπούτο με τα χρώματα της ομάδας για τον Μπεντανκόρ που θα πάρει τη θέση του Σεμέδο

04/01/2023
20:39
78' Ευκαιρία για την Πάφο

Ο Σεμέδο έκανε το πλασέ από τα αριστερά και η μπάλα βρήκε στην εξωτερική γωνία των διχτύων του Πίριτς.

04/01/2023
20:25
66' Ακυρώθηκε το γκολ της Πάφου

Μετά από έλεγχο του VAR, διαπιστώθηκε ότι ο Ζάιρο που έβαλε το γκολ βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

04/01/2023
20:21
62' Απειλεί η ΑΕΚ

Ο Λέδες επιχείρησε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Άντος μάζεψε σταθερά.

04/01/2023
20:14
Τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής

Χαμηλότερος ο ρυθμός σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο, με την Πάφο να δυσκολεύεται να δημιουργήσει και την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιβάλλει το δικό της πιο αμυντικό πλάνο.

Απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μπήκαν δυνατά δημιούργησαν προϋποθέσεις και βγήκαν μπροστά στο σκορ, με την... γκολάρα του Άλτμαν.

Στην συνέχεια διαχειρίστηκαν καλά τον αγώνα, πιέζοντας ψηλά τις γραμμές της Πάφου εμποδίζοντας την κυκλοφορία της.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και δείχνουν ακόμη να μην έχουν βρει ρυθμό. Μετά το γκολ ανέβασαν «στροφές» όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Το ματς προφανώς δεν έχει τελειώσει, καθώς απομένουν άλλα 45 λεπτό, ενώ το 1-0 αποτελεί  «εύθραυστο» σκορ και μπορεί να ανατραπεί.

04/01/2023
19:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0.

04/01/2023
19:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
04/01/2023
19:44
40' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο

Ο Χέσταντ θα πάρει την θέση του Τάνκοβιτς.

04/01/2023
19:36
33' Νέα φάση για την ΑΕΚ

Σέντρα-σουτ του Φαράζ από τα δεξιά, βρίσκει στο σώμα του Κβίντα η μπάλα και μόλις έξω. Παραλίγο αυτογκόλ!

04/01/2023
19:27
27' Αντιδράει η Πάφος

Ο Κανέ έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Ζάιρο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τον Πίριτς να διώχνει σε κόρνερ.

04/01/2023
19:17
15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0.

Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ με τον Άλτμαν να κάνει καταπληκτικό σουτ στη κίνηση από το σημείο του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Άντος.

04/01/2023
19:13
10' Απειλεί η ΑΕΚ

Ο Γκαρσία έκανε παράλληλη πάσα από τα πλάγια, μέσα στη περιοχή και ο Ολατούντζι δοκίμασε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

04/01/2023
19:10
7' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ

Ο Ολατούντζι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Γκιούρτσο και ο Άντος μάζεψε σταθερά.

04/01/2023
19:08
6' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ

Ο Άλτμαν μπήκε μέσα στη περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα δίχως όμως να βρει παραλήπτη.

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Άντος, με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Κβίντα και Μπάιριτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Ικόκο και αριστερά ο Ζουνίνιο.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Κανέ και Ντράγκομιρ, με τον Βαλακάρι να είναι πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στο δεξί φτερό της επίθεσης είναι ο Σεμέδο και στο αριστερό ο Τάνκοβιτς.

Τέλος στην κορυφής βρίσκεται ο Ζάιρο.

04/01/2023
18:10
Ανάλυση ενδεκάδες της ΑΕΚ

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Πίριτς και το αμυντικό δίδυμο μπροστά του αποτελείται από τους Τόμοβιτς και Μιλίτσεβιτς. Στο δεξί άκρο αγωνίζεται ο Ροσάλες και στο αριστερό ο Γκαρσία.

Στη μεσαία γραμμή είναι οι Σανχούρχο και Λέδες, με τον Άλτμαν λίγο πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στο δεξί φτερό της επίθεσης ο Φαράζ και στο αριστερό ο Γκιούρτσο.

Τέλος την κορυφή βρίσκεται ο Ολατούντζι.

1

04/01/2023
18:00

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούτζι, Γκιούρσο, Άλτμαν

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

04/01/2023
17:55
Γνώριμη «σφυρίχτρα»

Τον αγώνα στη Λάρνακα θα διευθύνει ο... γνώριμος Ιταλός, Ντανιέλε Ντοβέρι, ο οποίος ήταν και σε άλλες δύο αναμετρήσεις που έγιναν στο Τσίρειο.

Αυτές ήταν το Απόλλωνας-ΑΠΟΕΛ, εκεί όπου έδωσε πέναλτι υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων» στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, καθώς και στο ντέρμπι της Λεμεσού ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΛ, το οποίο όμως δεν άρχισε ποτέ λόγω επεισοδίων.

0

Συμπατριώτης του θα είναι και στο VAR, ενώ Κύπριοι διαιτητές στις υπόλοιπες θέσεις.

Στον... άσο το προηγούμενο ματς

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, στο «Στέλιος Κυριακίδης», η Πάφος επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ.

Σε ένα παιχνίδι που έγινε στις 22 Σεπτεμβρίου 2022 και αφορούσε την 4η αγωνιστική, οι «γαλάζιοι» πήραν τη νίκη με γκολ του Ζάιρο στο 78ο λεπτό.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι Παφίτες υπερτερούν στη βαθμολογία.

04/01/2023
17:45
Ισόβαθμες οι δύο ομάδες

Αμφότερες βρίσκονται στο «κυνήγι» του ΑΠΟΕΛ και της κορυφής.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 3η θέση με 37 βαθμούς και απολογισμό δώδεκα νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες.

Η Πάφος βρίσκεται στην 2η θέση με 37 βαθμούς και απολογισμό έντεκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
04/01/2023
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο «Αρένα»

Στις 19:00 ΑΕΚ και Πάφος κοντράρονται στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta