Τελικό: ΑΕΚ - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 4/5/2021 - 20:49

Η Ομόνοια είναι πρωταθλήτρια Κύπρου!

Το «τριφύλλι» έκανε το καθήκον του απέναντι στην ΑΕΚ (0-1) και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Απόλλωνα βρίσκεται στην κορυφή και μαθηματικά. Το γκολ για την Ομόνοια ο Παπουλής στο 49ο λεπτό.

Τέλος, νίκη 1-0 για την Ομόνοια

Εν αναμονή του τελικού αποτελέσματος στο Τσίρειο.

04/05/2021
20:46
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ με 1-0 η Ομόνοια.

Παραμένει το 1-2 στη Λεμεσό για τον Ολυμπιακό.

04/05/2021
20:44
89' Αλλαγή για την Ομόνοια

Λοΐζου αντί του Μποτεάκ.

04/05/2021
20:37
82' Κρατάει το προβάδισμα η Ομόνοια

Άλλα οκτώ λεπτά συν οι όποιες καθυστερήσεις για το τέλος. Οι «πράσινοι» προσπαθούν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους.

04/05/2021
20:34
Το φέρνει... τούμπα ο Ολυμπιακός

Προβάδισμα για τους «μαυροπράσινους» με 2-1. Πλέον ο Απόλλωνας θέλει 2 γκολ για να μείνει ζωντανός.

04/05/2021
20:32
77' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Αναστασίου αντί Ναούμ.

04/05/2021
20:25
70' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Σπιρόφσκι εκτός για να μπει ο Σπόλιαριτς.

Νάντο εκτός για να μπει ο Ναράνχο.

04/05/2021
20:18
63' Οπισθοχώρησε η Ομόνοια

Μετά το γκολ του Παπουλή η Ομόνοια έδωσε χώρους στην ΑΕΚ η οποία προσπαθεί να δημιουργήσει το δικό της παιχνίδι για να ισοφαρίσει.

04/05/2021
20:14
Ισοφαρίζει στο Τσίρειο ο Ολυμπιακός

Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάντζης έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τον Ολυμπιακό.

Με αυτά τα δεδομένα, η Ομόνοια είναι από απόψε πρωταθλήτρια και μαθηματικά.

04/05/2021
20:13
58' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Σουτ με το εξωτερικό του ποδιού από τον Νάντο Γκαρσία, η μπάλα όμως έφυγε έξω.

04/05/2021
20:08
50' Γκολ και για τον Απόλλωνα στη Λεμεσό

Οι Λεμεσιανοί με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν απέναντι στον Ολυμπιακό με τον Ιωάννη Πίττα.

04/05/2021
20:04
49' Γκολ για την Ομόνοια

Πανέμορφη κάθετη μπαλιά του Λέτσιακς στον Τιάγκο. Ο Βραζιλιάνος γύρισε στον Παπουλή ο οποίος προ κενού τέρματος δε δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα.

04/05/2021
20:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους έντεκα που ξεκίνησαν την αναμέτρηση.

04/05/2021
19:45
Ημίχρονο στην «Αρένα»

Στο 0-0 ΑΕΚ και Ομόνοια.

Το 0-0 παραμένει και στο Τσίρειο στην αναμέτρηση του Απόλλωνα με τον Ολυμπιακό. Και αυτή η αναμέτρηση είναι στο ημίχρονο.

Η βαθμολογία με τα υπάρχοντα δεδομένα

1. Ομόνοια - 76 βαθμοί
  2. Απόλλωνας - 73 βαθμοί
04/05/2021
19:43
44' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ωραία ενέργεια από τον Ναούμ, μακρινό σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

04/05/2021
19:37
38' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μακρινό σουτ του Ακοράν, η μπάλα όμως έφυγε έξω χωρίς να απειληθεί ο Φαμπιάνο.

04/05/2021
19:35
35' Προβληματισμένος ο Μπεργκ

Δεν είναι ικανοποιημένος ο προπονητής της Ομόνοιας. Δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του ζητώντας περισσότερη ηρεμία στο παιχνίδι τους.

04/05/2021
19:29
30' Ισορροπημένο το πρώτο ημίωρο

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και στο πρώτο εξάλεπτο είχε χάσει δύο μοναδικές στιγμές για να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Σιγά σιγά η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έφτιαξε με τη σειρά της μεγάλες ευκαιρίες.

Παιχνίδι χωρίς μεγάλη ταχύτητα καθώς οι δύο ομάδες είναι ιδιαίτερα αργές στην ανάπτυξη τους. Ο διαιτητής πάντως δε σφυρίζει εύκολα και δε διακόπτει τη ροή της αναμέτρησης, χωρίς όμως αυτό να έχει βοηθήσει στο τέμπο.

04/05/2021
19:22
23' Παραμένει το 0-0 στην «Αρένα»

Χωρίς σκορ (0-0) στο ίδιο λεπτό και το παιχνίδι στο Τσίρειο μεταξύ Απόλλωνα και Ολυμπιακού.

04/05/2021
19:18
18' Ανεπανάληπτη στιγμή για την ΑΕΚ

Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Τρισκόφσκι σε πρώτο χρόνο δε μπόρεσε να σκοράρει όμως η μπάλα στρώθηκε στον Ακοράν στο ύψος του πέναλτι. Ο Ισπανός εντελώς αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα στα ουράνια, σπαταλώντας μοναδική στιγμή για την ομάδα του.

04/05/2021
19:16
16' Τρίτη τελική για την Ομόνοια με τον Παπουλή

Έξω από την περιοχή ο Ελλαδίτης, έκανε το σουτ όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

04/05/2021
19:11
12' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ

Έξω από την περιοχή ο Ακοράν, προσπάθησε να... κρεμάσει τον Φαμπιάνο όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας μάζεψε σταθερά τη μπάλα χωρίς προβλήματα.

04/05/2021
19:06
6' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Σέντρα του Λέτσιακς από την αριστερή πλευρά. Ο Παπουλής ξανά ξεχασμένος από την άμυνα της ΑΕΚ όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ήταν άστοχη.

04/05/2021
19:00
1' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Σέντρα του Τιάγκο, κεφαλιά «ψαράκι» από τον Παπουλή όμως ο Μολ έσωσε την ομάδα του στα 30 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.

04/05/2021
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην «Αρένα»

Στη σέντρα η Ομόνοια.

04/05/2021
18:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινοπράσινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λευκές η Ομόνοια.

04/05/2021
18:20
To pre-game της αναμέτρησης από την PrimeTel
04/05/2021
18:00
H ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Συνταγή που... κερδίζει δεν αλλάζει για τον Μπεργκ. Ο Νορβηγός τεχνικός της Ομόνοιας θα χρησιμοποιήσει κόντρα στην ΑΕΚ τους ίδιους έντεκα που είχε παρατάξει στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΛ.

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Χούμποτσαν και Λούφτνερ μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Αμπντουλάχι Σέχου, ενώ ο Γιάν Λέτσιακς θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας για την Ομόνοια.

Στη μεσαία γραμμή για άλλο ένα παιχνίδι θα βρεθούν οι Ιωάννης Κούσουλος και Ζόρντι Γκόμεθ (και οι δύο είναι στο όριο καρτών), ενώ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος θα αγωνιστεί ο Φώτης Παπουλής. Στα άκρα της επίθεσης για την Ομόνοια οι Τιάγκο (αριστερά) και Μποτεάκ (δεξιά). Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Μάρκο Τσέποβιτς.

Ο Χένινγκ Μπεργκ θα παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Για πρώτη φορά μετά από αρκετό διάστημα στην αποστολή είναι και ο Λοΐζου ο οποίος φαίνεται πως ξεπέρασε τον τραυματισμό του στον αστράγαλο. Αν κυλήσει ομαλά το παιχνίδι δεν αποκλείεται να πάρει λεπτά συμμετοχής.

Στον πάγκο: Παναγή, Λανγκ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Τζιωνής, Λοΐζου, Ντούρις, Κακουλλής

04/05/2021
17:55

ΑΕΚ (Παναγιώτης Γιάννου): Μολ, Γκονζάλεζ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκαρσία, Χέιτλι, Φερνάντεζ, Ιωάννου, Ναούμ

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Μποτεάκ, Παπουλής, Τσέποβιτς

04/05/2021
17:38
Πέντε παίκτες στο όριο των καρτών για την Ομόνοια

Πιο συγκεκριμένα οι παρακάτω παίκτες αν δουν την κίτρινη κάρτα στη σημερινή αναμέτρηση, δε θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα για τη 10η αγωνιστική των play-off.