«Καθάρισε» τη Ντνίπρο και... κλείδωσε τους ομίλους του Europa League η ΑΕΚ

Πέμπτη, 25/8/2022 - 20:55

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 κόντρα στη Ντνίπρο και πανηγυρίζει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Στο ημίωρο του πρώτου ημιχρόνου οι Λαρνακείς, ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο πιέζοντας ψηλά την Ουκρανική ομάδα και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με τον Γκιούρτσο στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το γκολ η Ντνίπρο πήρε μέτρα και έκλεισε τους «κιτρινοπράσινους» στο δικό τους μισό του γηπέδου, «πολιορκώντας» την εστία του Πίριτς, ο οποίος πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Η ΑΕΚ διπλασίασε το σκορ στο 45ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Λόπες και πήγε στα αποδυτήρια αγκαλιά με την πρόκριση.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε χαμηλότερο ρυθμό, με την ομάδα του Όλτρα να επικεντρώνεται στα αμυντικά της καθήκοντα και την Ντνίπρο να προσπαθεί να κάνει το θαύμα.

Η ουκρανική ομάδα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποιες ευκαιρίες που δημιούργησε και όσο πέρναγε η ώρα επηρεάστηκε από την κούραση. Έτσι οι Λαρνακείς κράτησαν μπάλα και στο 78ο λεπτό σφράγισαν το «εισιτήριο»  για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, με το καταπληκτικό γκολ του Εγγλέζου.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

25/08/2022
20:51
Τέλος αγώνα

Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-0 κόντρα στην Ντνίπρο και πανηγυρίζει την πρόκριση της στους ομίλους του Europa League, για τρίτη φορά στην ιστορία της

25/08/2022
20:47
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
25/08/2022
20:43
86' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Μπρούνο Γκάμα μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Εγγλέζου

25/08/2022
20:41
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Ναούμ θα περάσει στην θέση του Γκιούρτσο

25/08/2022
20:34
78' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 3-0

Ο Γκιούρτσο έκανε την σέντρα απο δεξιά και ο Εγγλέζου με καταπληκτικό βολέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

25/08/2022
20:31
74' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

οι Μάμας, Ολατούντζι και Άνχελ μπαίνουν στην θέση των Λόπες, Φαράζ και Άλτμαν

25/08/2022
20:19
59' Αλλαγή για την Ντνίπρο

Ο Ναζέρνο θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Χούτσλιακ

25/08/2022
20:15
57' Τελική για την Ντνίπρο

Ο Μπλάνκο πλάσαρε από κοντά, με τον Πίριτς να αποκρούει

25/08/2022
20:03
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο