Κοίταξε στα... μάτια τη Μίντιλαντ, όμως «αποχαιρέτησε» η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 26/7/2022 - 21:15

Προσπάθησε, όμως δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ!

Η ομάδα της Λάρνακας παρά τη μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Μίντιλαντ στη ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού του Champions League, γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν με τον Ολατούντζι (9’), όμως οι Δανοί βρήκαν άμεσα την… απάντηση με τον Ντάλσγκαρντ (12’). Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της παράτασης.

Παιχνίδι με καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα, όμως δεν κατάφερε να το διατηρήσει. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με εξαίρεση το δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο ρυθμός ήταν αρκετά πεσμένος, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές, ελέω της σημαντικότητας του παιχνιδιού. Στην παράταση δεν είχαμε κάτι αξιόλογο πέραν ενός σουτ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη «ρωσική ρουλέτα».

Παρά τον αποκλεισμό από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, η ομάδα της Λάρνακας συνεχίζει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι «κιτρινοπράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στον τρίτο προκριματικό του Europa League την Παρτιζάν από τη Σερβία. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην «Αρένα» στις 04 Αυγούστου, με τη ρεβάνς στις 11 του ίδιου μήνα στο Βελιγράδι.

26/07/2022
21:43
Συνεχίζεται το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ

Η Παρτιζάν στο... δρόμο της ομάδας του Όλτρα στον τρίτο προκριματικό του Europa League.

26/07/2022
21:22
To... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης από τη Primetel

Χοσέ Λουίς Όλτρα: «Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Είναι κρίμα. Για μένα είναι άδικο το αποτέλεσμα. Για μένα η ομάδα ήταν καλή σε όλο το παιχνίδι, όπως και στο δεύτερο ημίχρονο στη Δανία. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Ευχαριστώ τους οπαδούς μας. Ήταν κι αυτοί πολύ καλοί. Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καλή, μου άρεσε. Τώρα θα ξεκουραστούμε και θα σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι με την Παρτιζάν για να περάσουμε στο επόμενο παιχνίδι».

Κυριάκος Δημητρίου: «Ήταν εξαιρετική η ατμόσφαιρα, πρωτόγνωρες οι μέρες που ζήσαμε όλες αυτές τις μέρες. Από μέρους όλου του ποδοσφαιρικού τμήματος από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, μια βαθιά υπόκλιση κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο. Ανανεώνουμε το ραντεβού και πάλι σε ένα μεγάλο παιχνίδι στη συνέχεια στο Europa League με τον Παρτιζάν».

26/07/2022
21:15
Αποκλεισμός για τους Λαρνακείς

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, που συνεχίζει στο Europa League.

Άστοχος ο Κάμπα και παραμένει το 4-3

Παραμένει στο... κόλπο η ομάδα της Λάρνακας.

3-1 η Μίντιλαντ

Αλάνθαστοι οι Δανοί, σκόρερ ο Σόρενσεν αυτή τη φορά.

Τέλος χωρίς νικητή

Στη διαδικασία των πέναλτι θα κριθεί η πρόκριση.

σ

26/07/2022
21:00
118' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Λόπες δίνει τη θέση του στον Μάμα.

26/07/2022
20:59
116' Δοκάρι για την ΑΕΚ

Σουτ του Άλτμαν, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

26/07/2022
20:48
106' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Αν παραμείνει η ισοπαλία θα οδηγηθούμε στη διαδικασία των πέναλτι.

26/07/2022
20:45
Ημίχρονο στην παράταση

Παραμένει το 1-1 στην «Αρένα».

26/07/2022
20:43
104' Απειλούν οι Δανοί

Σουτ του Σίστο, μόλις έξω η μπάλα.

26/07/2022
20:42
102' Νέο σουτ για την ΑΕΚ

Στην περιοχή ο Άλτμαν, όμως το σουτ του ήταν πολύ αδύνατο.

26/07/2022
20:34
94' Σουτ για την ΑΕΚ

Μακρινό σουτ του Λέδες, εύκολα ο Όλαφσον μαζεύει τη μπάλα.

26/07/2022
20:29
91' Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Ο Τρισκόφσκι έδωσε τη θέση του στον Ρόμο.

26/07/2022
20:25
Τέλος και... παράταση

Στο 1-1 έμειναν οι δύο ομάδες στην «Αρένα». Έτσι, οδηγούμαστε στην ημίωρη παράταση.

0

26/07/2022
20:18
90' Άλλα εφτά επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στην «Αρένα». Σκορ που μας οδηγεί στην ημίωρη παράταση.

26/07/2022
20:15
88' Άλλη μια αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Κύπρος μπαίνει αντί του Ροσάλες.

26/07/2022
20:09
82' Διπλή αλλαγή για τη Μίντιλαντ και μια για την ΑΕΚ

Ο Ίσακσεν δίνει τη θέση του στον Κάμπα και ο Τσαρλς στον Σόρενσεν.

Γκιούρτσο δίνει τη θέση του στον Μπρούνο Γκάμα.

26/07/2022
19:59
72' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Τιχόσεν στο γήπεδο αντί του Ζουνίνιο.

26/07/2022
19:57
70' Πεσμένος ο ρυθμός

Τίποτα αξιόλογο στην αναμέτρηση στο δεύτερο ημίχρονο επί της παρούσης. Δυνατό παιχνίδι, όμως απουσιάζουν οι ευκαιρίες. Μεγάλο το διακύβευμα για τις δύο ομάδες οι οποίες είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στο μεσοαμυντικό τους παιχνίδι.

26/07/2022
19:52
65' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ δίνει τη θέση του στον Άλτμαν και ο Ολατούντζι στον Ράφα Λόπες.

26/07/2022
19:43
55' Απειλεί η Μίντιλαντ

Σουτ του Σίστο έξω από την περιοχή, λίγο έξω η μπάλα.

26/07/2022
19:33
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα η ΑΕΚ.

Δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Ο Σίστο αντί του Τσιλιφούγια και ο Ντιρ στη θέση του Παουλίνιο.

26/07/2022
19:18
Ημίχρονο στην «Αρένα»

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην «Αρένα», με την ΑΕΚ να βρίσκεται στο ισόπαλο, 1-1, με τη Μίντιλαντ στη μεταξύ τους ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού του Champions League. Οι Λαρνακείς προηγήθηκαν με τον Ολατούντζι (9’), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την… απάντηση με τον Ντάλσγκαρντ (12’).

Παιχνίδι με καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα, όμως δεν κατάφερε να το διατηρήσει. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με εξαίρεση το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

σ

26/07/2022
19:15
45' Άλλα τρία λεπτά επιπλέον για το ημίχρονο

26/07/2022
19:14
45' Τελική για την ΑΕΚ

Κεφαλιά του Ολατούντζι, δε δυσκολεύτηκε όμως ο Όλφασον να μαζέψει τη μπάλα.

26/07/2022
19:03
34' Δοκάρι για τους Δανούς

Έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση η Μίντιλαντ, ο Τσιλιφούγια μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Ίσακσεν, όμως το τελείωμα του τελευταίου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

26/07/2022
18:55
25' Άρχισε ξανά η αναμέτρηση

Παραμένει το 1-1 από το 12ο λεπτό.

0

26/07/2022
18:53
24' Διακοπή στο παιχνίδι

Ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους για τις απαραίτητες... ανάσες λόγω της ψηλής θερμοκρασίας που επικρατεί στη Λάρνακα.

26/07/2022
18:53
23' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μακρινό σουτ του Γκιούρτσο, πάνω από την εστία η μπάλα.

26/07/2022
18:52
23' Έπεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι

Η ΑΕΚ προηγήθηκε, όμως και πάλι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα της καθώς δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση. Μετά τα δύο γρήγορα γκολ ο ρυθμός στην αναμέτρηση έπεσε αισθητά, χωρίς κάτι άλλο αξιοσημείωτο.

26/07/2022
18:42
12' Γκολ για τους φιλοξενούμενους

Άμεση η απάντηση των Δανών. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντάλσγκαρντ έπιασε την κεφαλιά και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

26/07/2022
18:39
9' Γκολ για την ΑΕΚ

Σέντρα στην περιοχή από τον Φαράζ, κεφαλιά του Ολατούντζι, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0.

26/07/2022
18:34
5' Μακρινό σουτ για τους φιλοξενούμενους

Μακρινό σουτ του Ονιεντίκα, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Πίριτς

26/07/2022
18:31
2' Πρώτη φάση στο παιχνίδι

Πρώτη φάση στο ματς και είναι για τη Μίντιλαντ, ο Τσαρλς έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ήταν πολύ άστοχο.

26/07/2022
18:30
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

26/07/2022
18:24
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις καινούριες κιτρινοπράσινες στολές στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ. Για πρώτη φορά θα αγωνιστεί με τις εν λόγω εμφανίσεις η ομάδα της Λάρνακας. Από την άλλη, οι Δανοί με τις ασπρόμαυρες τους στολές.

26/07/2022
18:00
Γεμίζει η «Αρένα»

Δύσκολες οι καιρικές συνθήκες, με ψηλές θερμοκρασίες. Προσπαθούν να προστατευτούν όπως μπορούν οι φίλαθλοι στις κερκίδες.

η

26/07/2022
17:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Mε μια αλλαγή παρατάσσει την ομάδα του ο προπονητής της ΑΕΚ στη ρεβάνς με τους Δανούς. Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα άφησε τον Κύπρο Χριστοφόρου στον πάγκο, δίνοντας φανέλα βασικού στο δεξί άκρο της άμυνας στον Ροσάλες.

Ο Πίριτς θα είναι στο τέρμα, με τους Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ροσάλες θα είναι δεξιά, με τον Γκαρσία στην αριστερή πλευρά της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή την ευθύνη θα έχουν οι Σανχούρχο και Λέδες.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Φαράζ, με τον Γκιούρτσο να κινείται στο αριστερό «φτερό». Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Ολατούντζι, με τον αρχηγό, Ιβάν Τρισκόφσκι πιο πίσω ως επιτελικός μέσος. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισπανό τεχνικο.

Στον πάγκο: Τούμπας, Γκονζάλεζ, Κάσας, Γκάμα, Ρόμο, Λόπες, Εγγλέζου, Κύπρος, Ναούμ, Ανδρέου, Άλτμαν, Μάμας

26/07/2022
17:00

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Γκαρσία, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι, Ολατούντζι

Μίντιλαντ (Μπο Χένρικσεν): Όλαφσον, Zουνίνιο, Ντάλσγκαρντ, Σβιατσένκο, Άντερσον, Παουλίνιο, Τσαρλς, Ονγιεντίκα, Ίσακσεν, Τσιλούφγια, Ντρέγιερ

26/07/2022
16:55
Εκτός έδρας γκολ

Το εκτός έδρας γκολ δε μετράει στις διοργανώσεις της UEFA.

Τι σημαίνει αυτό;

Με οποιαδήποτε ισοπαλία μετά το πέρας του 90λεπτου θα έχουμε ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί τη διαδικασία των πέναλτι.

Αν υπάρχει νικητής με οποιοδήποτε σκορ μετά το πέρας του 90λεπτου παίρνει την πρόκριση.