«Τούμπαρε» τον Άρη με επική ανατροπή και ανέβηκε ξανά στην κορυφή η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/1/2023 - 19:09

Ματσάρα και νίκη με... buzzer beater γκολ!

Με μια επική ανατροπή και γκολ του Φαράζ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ επικράτησε 4-3 του Άρη στο «Αρένα», για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας σπουδαίο τρίποντο.

Η ομάδα της Λάρνακας έχανε 0-2, το γύρισε και παρόλο που ισοφαρίστηκε εκ νέου, βρήκε τη λύση στο φινάλε και πλέον είναι ξανά μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

«Αυτοκτονία» για την «ελαφρά ταξιαρχία», αφού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ισχυρό προβάδισμα που είχε και με πολλά λάθη ηττήθηκε ξανά, φεύγοντας με... άδεια χέρια από τη Λάρνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Στρούσκι (20') και Γκομίς (27'), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σχεδόν άμεσα με Άλτμαν (33') και Λόπες (35'), με άλλο ένα γκολ του Άλμταν (65') μετά την ανάπαυλα, έκαναν την ανατροπή, ο Γκόμις (78') ισοφάρισε ξανά προσωρινά και ο Φαράζ (90'+4') έδωσε τη λύση στο φινάλε.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 44 βαθμούς, στο +1 από ΑΠΟΕΛ και +3 από Πάφο, ενώ την επόμενη (20η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (20/1, 19:00) από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο».

Αντίθετα, με την ήττα ο Άρης παρέμεινε στην 4η θέση με 34 βαθμούς και τη μεθεπόμενη Δευτέρα (23/1, 15:00) υποδέχεται τυπικά τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium». Πριν από αυτό, θα πάει την ερχόμενη Τετάρτη (18/1, 19:00) στο ΓΣΠ για τον μονό αγώνα κυπέλλου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

15/01/2023
19:37
Ο απόηχος από το «ΑΕΚ Αρένα»
15/01/2023
19:24
«ΑΕΚ-Σκάλα-Πρωτάθλημα»

Έξαλλοι πανηγυρισμοί στην ΑΕΚ μετά τη σπουδαία νίκη, που συνοδεύτηκε με τα «όλε-όλε» και τον κόσμο να απαιτεί την κατάκτηση του τίτλου

0

15/01/2023
19:09
Τέλος του αγώνα

Τεράστια νίκη κορυφής για την ΑΕΚ με επική ανατροπή και... buzzer beater γκολ στο φινάλε

0

15/01/2023
19:08
90'+4' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Γκαρσία έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Φαράζ, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Βανά και με ιδανικό πλασέ σκόραρε για το 4-3

15/01/2023
19:05
+4 λεπτά οι καθυστερήσεις
15/01/2023
18:56
81' Απειλεί ο Άρης

Ο Κακόριν με κεφαλιά γύρισε για τον Μπέγκντσον, ο οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ από διαγώνια αριστερά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

15/01/2023
18:53
78' Γκολ για τον Άρη, 3-3

Ο Κακόριν έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Γκομίς, αυτός τελείωσε ιδανικά τη φάση και έφερε ξανά το ματς στα ίσα

15/01/2023
18:47
73' «Άγγιξε» και τέταρτο γκολ η ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λόπες έπιασε δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Βανά απέκρουσε δύσκολα

15/01/2023
18:39
65' Γκολ για την ΑΕΚ, φέρνει «τούμπα» το ματς

Ο Ροσάλες εκτέλεσε το πλάγιο, ο Λόπες έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Άλτμαν με... τριπλή προσπάθεια κι αφού έστειλε δύο φορές τη μπάλα στο δοκάρι, κατάφερε στην τρίτη τελικά να πλασάρει εύστοχα για το 3-2.

Η ομάδα της Λάρνακας κάνει την ανατροπή, εκεί που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2

15/01/2023
18:35
62' Ευκαιρία για τον Άρη

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Σόκε με το κεφάλι έδωσε στον Στεπίνσκι κι αυτός με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

15/01/2023
18:33
60' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Άλτμαν δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ και ο Βανά μπλόκαρε

15/01/2023
18:23
49' Ακυρώνεται γκολ του Άρη

Ο Μπαμπίκα βγήκε μόνος με τον Πίρτις και πλάσαρε ιδανικά, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε

15/01/2023
18:20
46' Έναρξη στο β' μέρος

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες

15/01/2023
18:04
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, ΑΕΚ και Άρης βρίσκονται στο 2-2.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε με 0-2, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση σε ένα πρώτο μέρος όπου μπήκαν συνολικά τέσσερα γκολ και σε διάστημα 15 λεπτών.

Οι δύο ομάδες προσφέρουν γκολ και θέμα, με το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

15/01/2023
17:52
33' Ματσάρα στο «Αρένα», ισοφαρίζει σε 2-2 η ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Λόπες, ο οποίος με προβολή στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Ματσάρα στο «Αρένα» με την ΑΕΚ να επιστρέφει από το 0-2 σε ελάχιστα λεπτά

15/01/2023
17:49
33' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, με τον Άλτμαν από κοντά να τη σπρώχνει στα δίχτυα και να μειώνει σε 1-2

15/01/2023
17:47
30' «Απείλησε» με τρίτο γκολ ο Άρης

Ο Μπαμπίκα έπιασε ένα καλό διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω, στην πρώτη χαμένη τελική για την «ελαφρά ταξιαρχία»

15/01/2023
17:46
29' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Γκιούρτσο δοκίμασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση και ο Βανά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

15/01/2023
17:44
27' Σκοράρει ξανά ο Άρης, 0-2

Ο Γκουστάβο έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή, ο Γκομίς «έκλεψε», μπήκε περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και «παγώνοντας» περισσότερο το «ΑΕΚ Αρένα»

15/01/2023
17:37
20' Γκολ για τον Άρη

Ο Στρούσκι πήρε μπάλα και με ατομική προσπάθεια έπιασε ένα τρομερό σουτ από πλάγια εκτός περιοχής, με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1

Η ομάδα της Λεμεσού σκοράρει στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι και «παγώνει» το «Αρένα».

15/01/2023
17:36
18' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Γκουστάβο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τόμοβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

15/01/2023
17:32
15' Πρώτη κίτρινη

Ο Μποάκι βρήκε δυνατά τον Γκιούρτσο, από πλάγια αριστερά εκτός περιοχής και δέχθηκε την κάρτα

15/01/2023
17:23
6' Πρώτη τελική στο ματς

Μετά από κομπίνα σε κόρνερ και εκτέλεση του Γκουστάβο, ο Άλτμαν έπιασε με τη μια το σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και πέρασε έξω

15/01/2023
17:17
1' Έναρξη του αγώνα

Στη σέντρα ο Άρης

15/01/2023
17:10
Πάει νοσοκομείο ο Θεουλή

Δεν μπορεί να εκτελέσει ούτε χρέη τέταρτου διαιτητή και μεταβαίνει προληπτικά για περαιτέρω εξετάσεις.

Τέταρτος διαιτητής πλέον είναι ο Μάριος Γεωργίου

15/01/2023
17:05
Αλλαγή διαιτητή

Ο Χατζηγεωργίου πήρε τη θέση του Θεουλή στο γήπεδο και πλέον είναι ο «άρχων» της αναμέτρησης

0

15/01/2023
16:57
Με 15λεπτη καθυστέρηση η έναρξη του αγώνα

Σύμφωνα με την πληροφόρηση από το γήπεδο, ο πρώτος διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή ένιωσε μια μικρή αδιαθεσία.

Έτσι, προκύπτει καθυστέρηση στη σέντρα του ματς, ενώ λογικά θα αντικατασταθεί από τον τέταρτο διαιτητή, Παναγιώτη Χατζηγεωργίου.

Ανάλυση ενδεκάδας Άρη

Με το 4-4-2 «κατεβάζει» και τη δική του ομάδα ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, έχοντας προχωρήσει σε πέντε αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι. Ντελμίρο, Σόκε, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι και Γκομίς πήραν τις θέσεις των Μπρόρσον (τιμωρημένος), Μεντιούμπ (τραυματίας), Γιαμπλόνσκι, Μαγιαμπέλα (ασθενής) και Κακόριν.

Στο τέρμα ο Βανά, με τους Μποακί και Καζού στα δύο άκρα της άμυνας, ενώ δίδυμο στα στόπερ θα είναι οι Μουσούντα και Ντελμίρο.

Σόκε και Στρούσκι θα κινούνται στη μεσαία γραμμή, με τους Μπένγκτσον και Μπαμπίκα να παίρνουν θέση στα δύο φτερό.

Δίδυμο στην επίθεση οι Στεπίνσκι και Γκομίς.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Γιαγκό, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ, Κακόριν.

0

15/01/2023
16:05
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Με σχηματισμό 4-4-2 και 9 αλλαγές συγκριτικά με τον αγώνα κυπέλλου, παρατάσσει την ομάδα του ο Χοσέ Λουίς Όλτρα. Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες, Φαράζ, Άλτμαν και Λόπες πήραν τις θέσεις των Τούμπα, Ανδρέου, Χριστοφόρου (τραυματίας), Εγγλέζου, Μάμα (τιμωρημένος), Σανχούρχο, Ασάντε (έφυγε), Τρισκόφσκι (τραυματίας) και Ρομό. Μόνο οι Μιλίτσεβιτς και Γκιούρτσο διατηρήθηκαν στο αρχικό σχήμα.

Στην εστία θα είναι ο Πίριτς και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μιλίτσεβιτς και Τόμοβιτς. Δεξί μπακ ο Ροσάλες και αριστερό ο Γκαρσία.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Πονς και Γκουστάβο, με τους Φαράζ και Γκιούρτσο στα δύο φτερά της επίθεσης.

Ο Άλτμαν με τον Λόπες θα αποτελούν το δίδυμο στην επιθετική γραμμή.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Ανδρέου, Γκονζάλεθ, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Ναούμ, Ρομό, Ολατούντζι.

0

15/01/2023
16:00

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Γκουστάβο, Πονς, Φαράζ, Άλτμαν, Γκιούρτσο, Λόπες.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μουσούντα, Ντελμίρο, Καζού, Σόκε, Στρούσκι, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι, Γκομίς.

15/01/2023
15:55
Με Κύπριους διαιτητές ο αγώνας

Χωρίς ξένους ρεφ σε γήπεδο και VAR θα γίνει η αναμέτρηση, με τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή να είναι ο «άρχοντας» του ματς.

15:50
«Διπλό» στο... ουδέτερο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ο αγώνας του πρώτου γύρου έγινε στο γήπεδο της Λάρνακας, το οποίο τότε ο Άρης χρησιμοποιούσε ως έδρα μέχρι τα εγκαίνια του «Άλφαμεγα Stadium» και κυρίως λόγω της τραγικής κατάστασης του Τσιρείου.

Σε ένα παιχνίδι που έγινε στις 9 Οκτωβρίου 2022 και αφορούσε την 6η αγωνιστική, οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν το «διπλό».

Τρισκόφσκι (23') και Ρόμο (73') πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας, ενώ για την «ελαφρά ταξιαρχία» ισοφάρισε προσωρινά ο Κακόριν (32').

15/01/2023
15:45
Διαφορά μιας θέσης και 7 βαθμών

Οι δύο ομάδες βρίσκονται κάτω από ΑΠΟΕΛ και Πάφο αντίστοιχα, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό που θα δώσουν τώρα.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 3η θέση με 41 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή, με απολογισμό δεκατρείς νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Ο Άρης βρίσκεται στην 4η θέση με 34 βαθμούς, έχοντας απολογισμό εννιά νίκες, εφτά ισοπαλίες και δύο ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
15/01/2023
15:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο «Αρένα»

Στις 17:00 ΑΕΚ και Άρης κοντράρονται στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta