«Λύγισε» την ΑΕΛ και... κόλλησε τρίτη συνεχόμενη νίκη η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/11/2022 - 18:58

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 εναντίον της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις.

Αμφότερες είχαν κάποιες καλές στιγμές, όμως δεν κατάφεραν να τις μεταφράσουν, σε γκολ.

Στην ανάπαυλα, η ομάδα της Λάρνακας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ, στο 65ο λεπτό με τον Άλτμαν.

Οι φιλοξενούμενοι υπολειτουργούσαν μεσοεπιθετικά και δεν μπόρεσαν να αναπτυχθούν, ώστε να απειλήσουν και να φέρουν στα ίσα την αναμέτρηση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ θα αναρριχηθεί στην 3η θέση με 22 βαθμούς (δεν έχει ολοκληρωθεί το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ) και η ΑΕΛ θα παραμείνει στην 7η θέση με 14 βαθμούς.

Στην επόμενη (12η) αγωνιστική, οι Λαρνακείς φιλοξενούν το Σάββατο (26/11, 19:00), στην «Αρένα» τον Απόλλωνα και οι «λέοντες» υποδέχονται την Κυριακή (27/11, 19:00), στο Τσίρειο την Ανόρθωση

18:53
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
13/11/2022
18:51
87' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Φραντζής στην θέση του Νεοφύτου.

13/11/2022
18:46
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Κάσας θα περάσει στην θέση του Άλτμαν.

13/11/2022
18:42
73' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Αποχωρούν οι Σις και Μεντόγεβιτς, στην θέση τους οι Παπαφώτης και Νταβόρ.

13/11/2022
18:27
65' ΓΚΟΛ για την ΆΕΚ

O Άλτμαν έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε πόδι αμυντικού, με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και να μπει στα δίχτυα.

13/11/2022
18:25
62' Αντιδράει η ΑΕΛ

Ο Κάσας δοκίμασε με την σειρά του ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

13/11/2022
18:23
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι θα περάσει στην θέση του Ασάντε.

13/11/2022
18:22
59' Απειλεί η ΑΕΚ

Ο Λέδες επιχείρησε το σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

13/11/2022
18:17
54΄Αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Κάσας θα πάρει την θέση του Μακρή.

13/11/2022
18:08
46' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Λόπες ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και την θέση του, στην αρχή της ανάπαυλας πήρε ο Ρομό