«Κυρία» με τα όλα της κατέκτησε με ανατροπή τον πρώτο τίτλο της χρονιάς

Στην τροπαιοθήκη της γυναικείας πετοσφαιρικής Ανόρθωσης μπαίνει το Σούπερ Καπ. Η «Κυρία», μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπως μαρτυρούν και τα σετ, κέρδισε με την ανατροπή την ΑΕΛ με 3-1 (23-25, 25-23, 25-19, 25-22) και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Robo Markets ΑΕΛ που κατάφερε να αιφνιδιάσει και να προηγηθεί με 02-08.  Η Ανόρθωση στη συνέχεια ανέβηκε και με δικό της ντεμαράζ μετά το τάϊμ –άουτ που πήρε ο Al. Boscovic μείωσε σε 08-09.  Oι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 12-13, ενώ η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει 15-15. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως δεν επηρεάστηκε και πήρε ξανά το προβάδισμα 15-17.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την «Μεγάλη Κυρία» να ισοφαρίζει 19-19, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ εξακολουθούσε να διατηρεί το μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα 20-22, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ κατόρθωσε να επιβληθεί 23-25 και να προηγηθεί με 1-0 σετ.

Πολύ καλά άρχισε η Robo Markets ΑΕΛ και το δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε με 1-3 σετ. Η Ανόρθωση όμως δεν άφησε τις Λεμεσιανές να ξεφύγουν μειώνοντας στον πόντο (05-06). Ωστόσο, οι παίκτριες του Στ. Μασιά διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα 06-08. Με μικρό σερί η Ανόρθωση ισοφάρισε 09-09.  Ο αγώνας στη συνέχεια πήγαινε πόντο – πόντο 11-11. Η Ανόρθωση φόρτσαρε και προηγήθηκε 16-13 σε κομβικό σημείο του σετ.

To σετ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 20-16 και κατέστη φαβορί για την κατάκτηση του σετ. Η ομάδα του Στέλιου Μασιά πίεσε και κατάφερε με το σέρβις της Κατσουνωτού  να ισοφαρίσει 22-22. Οι παίκτριες του Boscovic  διαχειρίστηκαν τα δεδομένα και ανταπέδωσαν την ήττα του πρώτου σετ, κερδίζοντας 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον τελικό του Σούπερ – Καπ.

Η Ανόρθωση πήρε τα ηνία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-04 στο τρίτο και καθοριστικό για την εξέλιξη του Σούπερ – Καπ σετ, δείχνοντας να έχει την ψυχολογία με το μέρος της. Η Ανόρθωση ήταν κυρίαρχη στο σετ και προηγήθηκε 17-09. Η Robo Markets ΑΕΛ δεν τα παράτησε και μείωσε σε 20-14. Ωστόσο, δεν άντεξε και μοιραία η Ανόρθωση πήρε το σετ με 25-19 έστω και εάν οι Λεμεσιανές πίεζαν για να καλύψουν τη διαφορά. Το 2-1 για την Ανόρθωση και η ανατροπή του 0-1 ήταν γεγονός.

Πιο δυνατά άρχισε η Ανόρθωση  το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 03-01 κερδίζοντας σε ψυχολογία. Το σενάριο αυτό συνεχίστηκε και στη συνέχεια 08-04 με τις παίκτριες του Boscovic να έχουν το πάνω χέρι στο σετ.

Τα δεδομένα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 11-05. Η «Μεγάλη Κυρία» συνέχισε να είναι καλύτερη και βρέθηκε στο +5 15-10.  Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει το σετ με 25 και να πανηγυρίσει το Σούπερ – Καπ κερδίζοντας τον αγώνα με 25-22 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑL. BOSCOVIC): Taylor,  Xαραλάμπους , Bασιλείου, Καετάνο, Σταυρινιδου, Bratunhina – Λίμπερο: Δαυιδ

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Παύλου, Dudnikova, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Stedile, Κhatarascvili  Λίμπερο: Γκρίμπαν – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

Εστιάζει ξανά την προσοχή στη... Cyprus League ο ΑΠΟΕΛ

Αγωνιστικές υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα σχεδόν μετά από ένα μήνα για τους πρωταθλητές
15/10/2019 - 21:44