«Πάτησε» την Εσθονία και παρέμεινε στη Γ' Κατηγορία η Εθνική (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 29/3/2022 - 20:50

Νίκη και... παραμονή!

Η Εθνική Κύπρου επικράτησε της Εσθονίας με 2-0 στο «ΑΕΚ Αρένα» και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, εξασφάλισε την παραμονή της στη Γ' Κατηγορία του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια πολύ καλή παρουσία, στην πιο «γεμάτη» εμφάνιση επί εποχής Νίκου Κωστένογλου και κατάφερε να πάρει το ζητούμενο, διατηρώντας τη θέση του στη διοργάνωση.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Τζιωνής (19') και Πιέρος (51'), με τους διεθνείς μας να μην επηρεάζονται από την... άδικη αποβολή του Σπόλιαριτς (47'), βγάζοντας χαρακτήρα στο γήπεδο και παίρνοντας τη νίκη.

Η Κύπρος μετά την παραμονή στη Γ' Κατηγορία θα αγωνιστεί σε όμιλο με την Ελλάδα, τη Β. Ιρλανδία και το Κόσοβο και οι αγώνες του επόμενου Nations League θα γίνουν τον Ιούνιο και το Σεπτέμβριο του 2022 ως ακολούθως:

2 Ιουνίου: Κύπρος - Κόσοβο (21:45)
5 Ιουνίου: Κύπρος - Β. Ιρλανδία (19:00)
9 Ιουνίου: Ελλάδα - Κύπρος (21:45)
12 Ιουνίου: Β. Ιρλανδία - Κύπρος (16:00)
24 Σεπτεμβρίου: Κύπρος - Ελλάδα (21:45)
27 Σεπτεμβρίου: Κόσοβο - Κύπρος (21:45)

0

Στο πρώτο λεπτό η πρώτη τελική του ματς, με τον Τζιωνή να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Ίγνκονεν να αποκρούει.

Στο 19' η Εθνική μας άνοιξε το σκορ. Μετά από αντεπίθεση και γύρισμα του Ιωάννου από αριστερά, ο Τζιωνής πήρε μπάλα και έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 34ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε παράλληλα και ο Σινιάφσκι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Βασίλιεφ πήρε μπάλα μετά από λάθος διώξιμο του Παπουλή, ωστόσο το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44', ο Παπουλής δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 47' η Κύπρος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Σπόλιαριτς καθυστέρησε να εκτελέσει το φάουλ, με τον διαιτητή να του δείχνει δεύτερη κίτρινη και να τον αποβάλει.

0

Δύο λεπτά μετά, ο Τζιωνής εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παναγιώτου με προβολή στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 51ο λεπτό, η Εθνική κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Τζιωνής «έκλεψε» από αριστερά και γύρισε στον Παπουλή, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Πιέρο που πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

0

Έξι λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Βασίλιεφ, ο... ξεχασμένος Ζενιόφ έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 65' ο Ιωάννου έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Παπουλής δεν μπόρεσε από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Εθνική μας πήρε τη νίκη με 2-0.

0

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Παναγιώτου, Χ. Κυριάκου, Γκόγκιτς, Αντωνίου (83′ Ε. Κυριάκου), Αρτυματάς, Σπόλιαριτς, Παπουλής, Ιωάννου, Τζιωνής (79′ Τζιωνής), Π. Σωτηρίου (79′ Χριστοφή).

Εσθονία (Τόμας Χέμπερλι): Ίγκονεν, Μετς, Ταμ, Κλάβαν, Λούκα (54′ Σόργκα), Ογιάμα, Κρέιντα, Βασίλιεφ, Σινιάφσκι (46′ Πούρι), Σάπινεν (89′ Κιρς), Άνιερ (46′ Ζενιόφ).