Κύπελλο Πετόσφαιρας: Στον τελικό Ανόρθωση και Ομόνοια

Τρίτη, 21/3/2023 - 08:06

H Ανόρθωσις και η Ομόνοια αποτελούν το ζευγάρι του Τελικού Κυπέλλου Α Ανδρών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» ανατρέποντας την ήττα του Α αγώνα με 3-0 σετ. Η Ομόνοια επικράτησε με 0-3 του Κuutio Homes Παφιακού στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» και προκρίθηκε στον Τελικό με διπλή νίκη.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (22-25, 25-23, 25-21, 25-14 / 15-08)

Η Ανόρθωσις θα διεκδικήσει το 17ο Κύπελλο στην ιστορία της την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε στο δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Α Ανδρών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 του ΑΠΟΕΛ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με 3-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 3-0 στον πρώτο προημιτελικό οι Βαρωσιώτες πήραν την πρόκριση στο χρυσό σετ κερδίζοντας 15-08.

Ο μεγάλος ημιτελικός κράτησε 111’ με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται 0-1 αφού επικράτησε 22-25 (19-23) σε 26’ στο πρώτο σετ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης.

Η Ανόρθωσις πήρε τη νίκη αφού επικράτησε 25-23 στο δεύτερο σετ (14-11, 18-20) σε 25’. Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 2-1 όταν κέρδισε το τρίτο σετ 25-21 (20-15, 22-19) σε 26’ και το τέταρτο 25-14 (22-13) σε 24’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 ισοφαρίζοντας τα δεδομένα νικών.

Στο «χρυσό σετ» η Ανόρθωσις επιβλήθηκε 15-08 και πήρε την πρόκριση στον Τελικό.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Xρυσοστόμου, Ustinov, Χριστοφόρου, Glivenko, Viller, Δημητρίου – Λίμπερο: Αντωνίου –Αλλαγές: Ζηκάκης, Κοντός, Σαββίδης, Χατζηφιλίππου.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ):  Ευσταθίου, Madei, Vanags, Γ. Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Πέτρου, Αντωνιάδης, Γεωργίου, Βερέϊς.

Διαιτητές: Σάκης Φλουρής – Μέμνων Αντώρκας

Επόπτες: Σ. Ιωάννου – Π. Χατζηγιάννη

Σημειωτές: Μ. Παπαμιχαήλ – Ε. Ευαγγελίδου

Παρατηρητής Αγώνα: Βάσος Γεωργίου.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (20-25, 19-25, 23-25)

Η Ομόνοια πέρασε με εμφαντικό τρόπο από την Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» και κλείδωσαν την πρόκρισή της στον Τελικό του Κυπέλλου Α Ανδρών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» επικρατώντας του Kuutio Homes Παφιακού στον δεύτερο ημιτελικό τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 με 0-3 σετ σε 77’. Οι «πράσινοι» που προκρίθηκαν με δεύτερη νίκη θα διεκδικήσουν το 9ο Κύπελλο στην ιστορία τους και τέταρτο διαδοχικό.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια επικράτησε 20-25 (16-22) σε 25’ και προηγήθηκε 0-1. Οι «πράσινοι» πήραν γερό προβάδισμα στο δεύτερο σετ όταν κέρδισαν 19-25 (17-22)  σε 25’ και αύξησαν σε 0-2 σετ. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι με την Ομόνοια να κερδίζει στο φινάλε 23-25 σε 27’, ενώ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 21-21.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R.VASJLIEV): Kollo, Παναγιωτίδης, Costa Da Silva, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ποχάνης.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Πετρακκίδης, Adipkin, Quihelme, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Παπαδημητρίου, Λοϊζου.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ – Ανδρέας Κωνσταντινίδης

Επόπτες: A. Xατζηχριστοδούλου – Α. Πολυδώρου

Σημειωτές: Ν. Στεφάνου – Γ. Χαρίσης

Παρατηρητής Αγώνα: Γιώργος Στεφανίδης