Κύπελλο Ελλάδας: Οι ομάδες που συνεχίζουν στους «16»

Τετάρτη, 3/11/2021 - 20:11

Η Κηφισιά πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0 χάρη στο γκολ του Καλέργη στο 90ο λεπτό, συμπληρώνοντας έτσι το παζλ των 16 ομάδων του θεσμού.

Ολοκληρώθηκε η πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την Κηφισιά να επικρατεί με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση, συμπληρώνοντας τις 16 ομάδες του θεσμού.

Την προηγούμενη εβδομάδα είχε πραγματοποιηθεί το κυρίως πιάτο της πέμπτης φάσης του Κυπέλλου. Την Τρίτη (26/10) η δράση ξεκίνησε με τρεις αναμετρήσεις. Η ΑΕΛ επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στα πέναλτι (1-1 κ.δ. και παράταση), ο Λεβαδειακός πέρασε το εμπόδιο του Αστέρα με γκολ του Νίκα στο 90+6', ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας με 5-4 στα πέναλτι (0-0 κ.δ. και παράταση) επί της Καλλιθέας πήρε επίσης την πρόκριση.

Την Τετάρτη (27/10) στη δεύτερη μέρα της 5ης φάσης ξεχώρισε η νίκη-πρόκριση του Παναθηναϊκού επί του Ατρόμητου με 1-0, η επικράτηση του Ιωνικού επί της Ξάνθης με ανατροπή με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Τουράμ και η νίκη του Βόλου επί του Πανσερραϊκού με 3-1. Επίσης η Λαμία κέρδισε εύκολα 3-0 την Ηλιούπολη με 3-0. Τέλος ο Άγιος Νικολάος κέρδισε εκτός έδρας της Λευκίμμης με 2-1 και έγινε η πρώτη ομάδα της Γ' Εθνικής που πέρασε στους "16".

Στο τελευταίο ματς της Τετάρτης ο Παναιτωλικός επικράτησε εκτός έδρας της Παναχαϊκής με 2-1 με σκόρερ τους Καρέλη και Βέργο με την ομάδα του Αγρινίου να παίρνει την πρόκριση στους 16.

Την Πέμπτη (28/10), η 5η φάση συνεχίστηκε με άλλα δύο παιχνίδια. Ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Αχέροντα Καναλακίου στην Πρέβεζα και εξασφάλισε την πρόκριση στους 16. Η Νίκη Βόλου επίσης πήρε το διπλό στα Τρίκαλα με σκορ 0-1.

Έτσι, στη φάση των 16 μαζί με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρη έχουν κλείσει ήδη θέση Παναθηναϊκός, Ιωνικός, Βόλος, Άγιος Νικόλαος, Παναιτωλικός, Λαμία, Λεβαδειακός, ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας, ΟΦΗ και Κηφισιά ενώ θυμίζουμε πως από τη φάση των 16 οι αγώνες είναι διπλοί.

Πηγή φωτό: epo.gr