«Πλήρωσε» την αδράνεια της σε μια φάση και... ηττήθηκε η Εθνική (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 27/3/2021 - 20:53

Μια στιγμή αδράνειας... ήταν αρκετή!

Η Κύπρος ηττήθηκε με 1-0 από την Κροατία στο «HNK Rijeka Stadium», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια αξιοπρεπέστατη παρουσία, ωστόσο μια στιγμή αδράνειας ήταν αρκετή για να έρθει η ήττα.

Αυτή έγινε στο 40ο λεπτό όταν μετά από λάθος γύρισμα, ο Πάσαλιτς έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά και πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Η Εθνική μας στάθηκε καλά και άντεξε την πίεση, παρά το γεγονός ότι οι αντίπαλοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα, ωστόσο μπροστά ήταν αδύναμη και δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρίες.

Με αυτή την ήττα η Κύπρος έπεσε στην 5η θέση με 1 βαθμό και την επόμενη (3η) αγωνιστική φιλοξενεί την ερχόμενη Τρίτη (30/3, 19:00) τη Σλοβενία στο ΓΣΠ.

Στο 4' η πρώτη τελική του ματς, με τον Πάσαλιτς να πιάνει μια άστοχη κεφαλιά από καλή θέση και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 17ο λεπτό, με τον Βρσάλικο να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Μόντριτς έπιασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

0

Στο 23' ήταν σειρά του Μπρόζοβιτς να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε ξανά άουτ.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Βρσάλικο από δεξιά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Πάσαλιτς, ο οποίος έπιασε με δυσκολία την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 36ο λεπτό, ο Μόντριτς και πάλι δοκίμασε να απειλήσει με μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά η Κροατία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μόντριτς έβαλε την κόντρα, ο Σωτηρίου έκανε πισινή κεφαλιά και ο Πάσαλιτς αμαρκάριστος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Σωτηρίου έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ήταν όμως αδύναμη και μάζεψε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 59' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Κράμαριτς να δοκιμάζει ένα άστοχο σουτ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά μετά, ο Χάμπος Κυριάκου δοκίμασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Λιβάκοβιτς να πέφτει και να μπλοκάρει.

Στο 80ο λεπτό ο Βλάσιτς έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Μιχαήλ ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Όρσιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Όρσιτς έπιασε ένα σουτ από την αριστερή γωνία και έστειλε τη μπάλα μακριά έξω.

0

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Βερσάλικο (46′ Τζουράνοβιτς), Λόβρεν, Τσαρ, Μπάρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πάσαλιτς (67′ Όρσιτς), Μπρέκαλο (67′ Βλάσιτς), Πέρισιτς (77′ Κόβατσιτς), Μπούντιμιρ (57′ Κράμαριτς).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Δημητρίου (39′ Μιχαήλ), Ψάλτης, Λαΐφης (82′ Ανδρέου), Κ. Σωτηρίου, Κούσουλος, Ιωάννου, Αρτυματάς (67′ Κάστανος), Χ. Κυριάκου, Τζιωνής (67′ Παπουλής), Πίττας, Μ. Ηλία (46′ Π. Σωτηρίου).