Κριστιάνο... ξανά και πρόκριση για Γιουνάιτεντ

Τρίτη, 23/11/2021 - 21:45

Η Γιουνάιτεντ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βιγιαρεάλ και κλείδωσε την πρόκριση, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ανοίγει και πάλι το δρόμο για τη νίκη. Κλείδωσε την πρωτιά και μαθηματικά η Μπάγερν στο χιονισμένο Κίεβο.

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Μάικλ Κάρικ στον πάγκο της Γιουνάιτεντ, που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Βιγιαρεάλ και τσέκαρε εισιτήριο για τη φάση των 16 του Champions League. Ο Κριστιάνο άνοιξε και πάλι το δρόμο για τη νίκη, σκοράροντας σε 5ο σερί ματς στη διοργάνωση.

Στο 3ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Τέλες από αριστερά, ο ΜακΤόμινεϊ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ ενώ στο 5’ ο Μόι Γκόμεθ έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ντε Χέα έπεσε και απομάκρυνε. Στο 10’ οι κόντρες ευνόησαν τον Πίνο που από δεξιά έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο ενώ μόλις έξω πέρασε και η κεφαλιά του Τόρες στο 12’.

Μάλιστα στο 27ο λεπτό ο Πίνο από δεξιά γύρισε στον Τριγέρος που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και είδε τον Ντε Χέα να πέφτει και να λέει όχι εντυπωσιακά, ενώ στο 30’ ο Ρουγί μπλόκαρε την κεφαλιά του Ρονάλντο.

Στο 59ο λεπτό ο Τριγέρος έπιασε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ντε Χέα έπεσε και απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 63’ το πλασέ του Ντανζουμά μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο έξω και στο 71’ οι Φερνάντες και Σάντσο άλλαξαν υπέροχα, ο Άγγλος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Ρουγί έσωσε δύσκολα με το πόδι.

Και στο 78’ ο Ρουγί έκανε τραγικό λάθος και ο Κριστιάνο γύρισε με τη μία και πλάσαρε από πάνω του για το 0-1. Μάλιστα στο 84’ μετά από αμέλεια του Φόιθ, ο Κριστιάνο πήρε ξανά και τσίμπησε προ του Ρουγί αλλά η μπάλα  πέρασε μόλις έξω και στο 86’ ο Ρουγί είπε όχι σε σουτ του Ράσφορντ ενώ στο ίδιο λεπτό το σουτ του Φερνάντες κόντραρε και πέρασε έξω αλλά στο 90’ οι παίκτες του Κάρικ έφυγαν στην κόντρα, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Σάντσο που με σουτ από κοντά έγραψε το 0-2.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Αλμπιόλ, Φόιθ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν (79’ Ράμπα), Καπού, Παρέχο, Τριγέρος (73’ Αλμπέρτο Μορένο), Μόι Γκόμεθ (84’ Ντιά), Πίνο (73’ Τσουκβουέζε), Ντανζουμά

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Τέλες, Λίντελεφ, Γουάν Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Φαν ντε Μπέεκ (66’ Μπρούνο Φερνάντες), Σάντσο (90+3’ Μάτα), Μαρσιάλ (66’ Ράσφορντ), Ρονάλντο (90+1’ Μάτιτς)

Το 5Χ5 η Μπάγερν μέσα στο χιονισμένο Κίεβο

Η Μπάγερν πέρασε με 2-1 από το Κίεβο και την έδρα της Ντιναμό, έκανε το 5Χ5 και κλείδωσε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλο. Μόνο με ήττα της Μπενφίκα και νίκη δική τους επί των «Αετών της Λισαβόνας» την τελευταία αγωνιστική, θα πάρουν την 3η θέση οι Ουκρανοί.

Στο 2ο μόλις λεπτό το σουτ του Γκορέτσκα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 14’ ο Λεβαντόφσκι ευνοήθηκε από τις κόντρες και με φοβερό ψαλιδάκι από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν.

Στο 29’ ο Νόιερ έκανε τσαφ μετά από γύρισμα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του ενώ στο 42’ ο Τολισό έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μίλερ άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Κομάν με σουτ από πλάγια δεξιά, έκανε το 0-2.

Στο 45+1’ ο Τολισό έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Μπούστσαν έσωσε δύσκολα.

Στο 47ο λεπτό ο Σαπαρένκο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε αλλά ο Νόιερ έσωσε εντυπωσιακά όπως έκανε και το νέο σουτ του Σαπαρένκο εξ επαφής.

Τελικά στο 70ο λεπτό ο Τσιχανκόβ βρήκε όμορφα τον Χαρμάς που από κοντά γύρισε και με σουτ έκανε το 1-2. Στο 74’ ο Νόιερ έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Σίντορτσουκ, ενώ στο 79’ το πλασέ του Τσιχανκόβ έφυγε λίγο έξω.

Στο 90+1’ οι Ουκρανοί άγγιξαν την ισοφάριση καθώς είχαν νέο δοκάρι σε προσπάθεια του Τσιχανκόβ.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπούστσαν, Σίντορτσουκ, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Σιρότα, Κεντζιορά (76’ Καραβάεβ), Σαπαρένκο, Τσιχανκόβ, Μπουγιάλσκι, Ντε Πένα (46’ Χαρμάς), Σκούριν (46’ Βιτίνιο)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Ερναντές (46’ Σαρ), Νιανζού (85’ Τίλμαν), Τολισό, Γκορέτσκα, Κομάν (67’ Ρόκα), Μίλερ, Σανέ (87’ Ρίτσαρντς), Λεβαντόφσκι