Κρατάει μόνο την νίκη και τον... Μπέλετς ο ΑΠΟΕΛ

Τετάρτη, 24/7/2019 - 10:34

Ο ΑΠΟΕΛ στον πρώτο του επίσημο αγώνα για την νέα αγωνιστική περίοδο κατάφερε να φύγει με την νίκη από το Μαυροβούνιο κόντρα στην Σουτιέσκα στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της Β΄ προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ χάρη στο γκολ/πέναλτι του Τόμας Ντε Βινσέντι (1-0). Πλέον οι πρωταθλητές κρατάνε την τύχη στα χέρια τους αφού καλούνται να «τελειώσουν» την δουλειά την ερχόμενη Τρίτη στο ΓΣΠ.

Παρά την νίκη ο ΑΠΟΕΛ έδειξε αρκετές αδυναμίες σε όλες του τις γραμμές, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου απειλήθηκε αρκετά από τους γηπεδούχου και αν δεν ήταν ο Μπέλετς και η τύχη σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα ήταν νικηφόρο για τους «γαλαζοκίτρινους». Ο Σλοβένος νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας ήταν ο κορυφαίος, παρά το λάθος που έκανε στον καταλογισμό του πέναλτι στους Μαυροβούνιους. Ο Σλοβένος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρόντας αποκρούοντας όλες τις επικίνδυνες επιθέσεις των γηπεδούχων.

Ο ΑΠΟΕΛ παρά την νίκη είχε αρκετά κενά διαστήματα, δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό του ενώ δεν έλειψαν και τα ατομικά λάθη. Δεδομένα υπάρχουν ελαφρυντικά (πρώτος επίσημος αγώνας, αρκετοί νέοι ποδοσφαιριστές) όμως η ομάδα αν θέλει να πετύχει τους υψηλούς της στόχους στην Ευρώπη θα πρέπει να βελτιωθεί αρχής γενομένης από τον επαναληπτικό κόντρα στην Σουτιέσκα στο ΓΣΠ, όπου οι πρωταθλητές Κύπρου θα πρέπει από νωρίς να επιβάλουν τον ρυθμό τους ώστε να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους Μαυροβούνιους.