Κρατάει το καλό πρώτο ημίχρονο και συνεχίζει η Ομόνοια

Κυριακή, 4/9/2022 - 12:55

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-2 κόντρα στην ΑΕΚ, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε την πρώτη της νίκη.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν «διπρόσωποι» στο ματς, εφόσον πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και πήγαν να τα τινάξουν όλα στον αέρα στο δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στον αγώνα, πρέσαραν ψηλά με ή χωρίς την μπάλα στα πόδια και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, από τα γκολ των Μπεζούς στο 34ο λεπτό και Μπρούνο Φελίπε στο 49ο. Δεν έδωσαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Λάρνακας, που είχε κλειστεί στο δικό της μισό του γηπέδου και δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Μετά το 55ο λεπτό όμως το «τριφύλλι» έσβησε τις «μηχανές» του, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβασαν τις γραμμές τους και μέσα σε 7 λεπτά έφεραν «τούμπα» το ματς, εκμεταλλευόμενοι την κακή ανασταλτική και αμυντική λειτουργεία της Ομόνοιας, ισοφάρισαν με τους Γκιούρσκο στο 56ο λεπτό και Ολατόυντζι στο 64ο.

Εντέλει ήρωας της βραδιάς θα γίνει ο Παππουλής στο 85ο λεπτό, ο οποίος με δυνατό πλασέ στο ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έβγαλε την Ομόνοια από την ατραπό και την οδήγησε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεν μπορεί να μην γίνει αναφορά και στον Φαμπιάνο, που κράτησε ανέπαφη την εστία για άλλο ένα παιχνίδι, πραγματοποιώντας εντυπωσιακές αποκρούσεις, παρά το χτυπημένο του δάχτυλο.

Ενώ αξιοσημείωτη στιγμή αποτελεί και η επιστροφή του Γιάννη Κούσουλου, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επέστρεψε στα γήπεδα, μετά από έναν χρόνο

Ο Νιλ Λένον κρατάει το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Ομόνοια είχε ενέργεια και φαντασία στο παιχνίδι της, πρέσαρε ψηλά και δεν άφηνε χώρο στον αντίπαλο της.

Με τα βλέμματα να στρέφονται πλέον στο πρώτο παιχνίδι με την Σέριφ (8/9, 22:00), στους ομίλους του Europa League, όπου η Ομόνοια θέλει να μπει με το... δεξί.