Κρατά το πρώτο τρίποντο και συνεχίζει η Ανόρθωση

Τρίτη, 21/9/2021 - 10:15

Το πρώτο της τρίποντο πέτυχε χθες (20/09) η Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε με 2-1 του Εθνικού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Αποτέλεσμα που σαφώς δίνει ψυχολογικό... ντοπάρισμα ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί.

Η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ θετική, άνοιξε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη από το πρώτο 45λεπτό. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια έχασαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είδαν τον Εθνικό να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους εν τέλει ήρθε στο 90ο λεπτό και κάπου εκεί η Ανόρθωση χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Λόρια για να μην υποστεί ένα ολικό κάζο. Επί της ουσίας, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έπαιξε με τη... φωτιά αλλά δεν κάηκε καθώς κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Πλέον, το παιχνίδι με τον Εθνικό ανήκει στο παρελθόν για την «Κυρία». Άπαντες στο «στρατόπεδο» της ομάδας συγκεντρώνονται στο επόμενο παιχνίδι με τον Άρη στη Λεμεσό για την τέταρτη αγωνιστική. Παιχνίδι στο οποίο θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση και ο τιμωρημένος Μίλος Ντέλετιτς.