«Κοστούμι» για... 8άδα με ηγέτη Σλούκα ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 14/10/2020 - 21:25

Μια πρώτη απόδειξη πως είναι ομάδα ικανή να διεκδικήσει πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας έδειξε ο Ολυμπιακός. Αφήνοντας πίσω του το προβληματικό πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκε και στο -8 έχοντας 10 λάθη, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο και επικράτησαν της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 86-75.

Τσάκιζε κόκκαλα η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο δεύτερο μέρος αποτελώντας την αφετηρία για τη δεύτερη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και το… τέλος στο αήττητο που είχε φέτος η Αρμάνι σε 13 ματς σε πρωτάθλημα, Ευρωλίγκα και Σούπερ Καπ.

Ηγετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα που είχε 17 πόντους και 10 ασίστ με μόλις ένα λάθος.

Ο Γιώργος Πρίντεζης (16π.) κράτησε στο πρώτο ημίχρονο όρθιους τους γηπεδούχους, ενώ στο δεύτερο πήραν τη σκυτάλη οι ΜακΚίσικ (10π., 4 ριμπ., 4 ασίστ) και Χάρισον (16π. με 4/11 τρίποντα). Μόλις 7:30 έπαιξε ο Σπανούλης, καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ στο πρώτο (18π.) και ο Μάικλ Ρολ στο δεύτερο (16π.) διασώθηκαν από την Αρμάνι.