«Κόλλησε» τις νίκες με... τεσσάρα στον Ολυμπιακό η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 5/12/2020 - 20:18

Η ΑΕΚ με μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 4-0 του Ολυμπιακού στην «Αρένα» και πήρε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα με τον Σωφρόνη Αυγουστή στην πάγκο.

Οι Λαρνακείς επικράτησαν κατά κράτος του αντίπαλου τους, αφού δημιούργησαν και έφτιαξαν πάρα πολλές ευκαιρίες. Το σκορ τους αδικεί αφού οι φάσεις που έχασαν ήταν πολύ περισσότερες και μπορούσαν να σκοράρουν κι άλλα τέρματα. Η μισή δουλειά έγινε στο πρώτο μέρος, με τα γκολ των Ναράνχο και Ακοράν να δίνουν γερό προβάδισμα και άλλα δύο με Μαρκή και Φλοριάν μετά τον ανάπαυλα να σφραγίζουν το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά από αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 4η θέση με 22 βαθμούς, ξεπερνώντας τον αγνώριστο Ολυμπιακό που ηττήθηκε μετά από πέντε παιχνίδια και είναι πλέον στη 5η θέση με τους ίδιους βαθμούς.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη (9/12, 17:00) με την Πάφο στην «Αρένα» στο εξ αναβολής παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενείται το Σάββατο (12/12, 19:00) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Στο 7ο λεπτό η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Ναράνχο να κάνει το βολέ από πλάγια θέση και η μπάλα έφυγε έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ακοράν έκανε τη σέντρα, ο Φερνάντεθ έστρωσε με το κεφάλι στην περιοχή, εκεί όπου ο Ναράνχο με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να «απαντήσει» στο 19' με τον Ζαχαρίου, το σουτ του όμως κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 25ο λεπτό ο Ιωάννου γύρισε στην περιοχή για τον Ακοράν, ο οποίος έπιασε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά η ομάδα της Λάρνακας απείλησε εκ νέου, με τον Φερνάντεθ να κλέψει και να δίνει για τον Μακρή, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Στο 28' ο Ακοράν έπιασε ένα καλό πλασέ, έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 30ο λεπτό, με τον Ναράνχο από κοντά να κάνει την κεφαλιά και τον Μιχαήλ να αποκρούει σε κόρνερ με τρομερή επέμβαση.

Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε στο 36'. Ο Τρουγιόλς έστρωσε με το κεφάλι για τον Ακοράν, ο οποίος έπιασε με τη μια το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

2

Στο 53' και από πλευράς Ολυμπιακού η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Γκουστάβο να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο τέρμα στο 59ο λεπτό. Ο Ναράνχο έκλεψε και πέρασε τον Μιχαήλ πέφτοντας στο έδαφος, η μπάλα έφτασε στον Μαρκή που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

3

Στο 69' ο Μαρκής έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μιχαήλ να αποκτούει.

Δύο λεπτά μετά ο Φλοριάν έχασε ευκαιρία, αφού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ, που μπλόκαρε εκ νέου.

Στο 75ο λεπτό όμως η ΑΕΚ πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Ο Μιχαήλ έκανε το λάθος, ο Φλοριάν έκλεψε και σε κενό τέρμα έκανε το 4-0.

4

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τόνιο, Γκονθάλεθ, Μοϊσόφ, Αντωνιάδης, Φερνάντεθ, Τρουγιόλς (61′ Χέιτλι), Σπιρόφσκι, Ιωάννου, Ακοράν (61′ Τολμές), Μακρής (70′ Σπόλιαριτς), Ναράνχο.

Ολυμπιακός (Κώστας Σεραφείμ): Μιχαήλ, Μίλετιτς, Κυριάκου (46′ Ψάλτης), Ανδρέου, Μανρίκε, Σαλί (46′ Σαρφό), Νάνι, Σαντάνα, Ζαχαρίου (64′ Κα), Γκουστάβο, Μάντζης (83′ Κοστόφ).

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες. Έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, έπαιξαν όπως θέλουμε να παίζουμε και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Αυτό το παιχνίδι έχει τελειώσει, να το χαρούνε, και από αύριο ξεκινά η προετοιμασία για το παιχνίδι με την Πάφο. Μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς για να τελειώσουμε όπως πρέπει τον α’ γύρο. Πρέπει να κτίζουμε. Είναι σημαντικά τα αποτελέσματα, όταν έρχονται με καλή εμφάνιση μας χαροποιεί ακόμη περισσότερο».

Για τα εφτά γκολ σε δύο παιχνίδια και την παραγωγικότητα στην επίθεση: «Μια ομάδα πρέπει να είναι πρώτη και στο επιθετικό κομμάτι και στο αμυντικό. Θέλουμε να έχουμε ισορροπία. Υπάρχει αρκετά καλή αμυντική λειτουργία και ποιότητα στην επίθεση».

Για τη φιλοσοφία του: «Με χαροποιεί και γι’ αυτό είμαι εδώ. Πίστευα ότι αυτή η ομάδα έχει τα στοιχεία που με γεμίζουν ως προπονητή. Αλλά, είναι ομαδική δουλειά απ’ όλους. Πετύχαμε μόνο δύο νίκες, έξι βαθμούς. Πρέπει να κρατήσουμε χαμηλούς τόνους και βλέπουμε το παιχνίδι της Τετάρτης».

Κώστας Σεραφείμ (Ολυμπιακός): «Πρέπει να ζητήσουμε ένα μεγάλο συγνώμη από τον κόσμο. Δύσκολο βράδυ. Ήρθαμε εδώ με φιλοδοξίες για να κερδίσουμε, αλλά στην ουσία δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε τίποτα. Είχαμε ένα πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε στην πίεση της ΑΕΚ, δεν κυκλοφορήσαμε μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αλλαγές και στο σχηματισμό με την ελπίδα ότι θα σκοράρουμε για να μπούμε στο παιχνίδι.

Είχαμε καλύτερη εικόνα, είχαμε τελικές προσπάθειες, όμως με δύο τραγικά λάθη η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει άλλα δύο γκολ και να πάρει μια μεγάλη νίκη. Δεν πρέπει να μηδενίζουμε την προσπάθεια που έγινε μετά από μία ήττα. Πιστεύω θα βγούμε δυνατοί από αυτή την ήττα για να υλοποιήσουμε τους στόχους μας. Να είναι βέβαιοι ότι στο μέλλον θα παρουσιαστούμε πιο δυνατοί».

Μετά από αυτή την ήττα αλλάζει το πλάνο για το θέμα προπονητή στην ομάδα; «Αυτό δεν θα το απαντήσω εγώ, αλλά δεν πρέπει να μηδενίζουμε τα πάντα μετά από ένα αποτέλεσμα. Κάποτε και οι ήττες κάνουν καλό σε μία ομάδα και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε στο επόμενο παιχνίδι».

Στέφαν Σπιρόφσκι (ΑΕΚ): «Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο. Καθαρίσαμε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Μας βοήθησε πολύ το γρήγορο γκολ. Δείξαμε και στο δεύτερο ημίχρονο πολύ καλό πρόσωπο. Νομίζω ότι κάναμε ό,τι μας είπε ο προπονητής. Ο αντίπαλος δεν είχε χώρο. Στην έδρα μας πρέπει να παίζουμε έτσι. Ο αντίπαλος πρέπει να ξέρει ότι εδώ είναι το γήπεδο μας».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Τόσο ολοκληρωμένη εμφάνιση από το πρώτο λεπτό έχουμε καιρό να δούμε καιρό. Ήταν αψεγάδιαστη εμφάνιση. Ήταν το μικρότερο δυνατό σκορ στο πρώτο μέρος. Φοράμε τις μάσκες και δεν μπορεί να φανεί η χαρά μας. Μπράβο στον προπονητή και του συνεργάτες  και τους ποδοσφαιριστές για την εμφάνιση και τη νίκη. Ο στόχος είναι να συνεχίσουμε έτσι και στα επόμενα παιχνίδι. Από αύριο σκεφτόμαστε την Πάφο. Στόχος είναι να δουλέψουμε με τις επιστροφές και με τον Τρισκόφκσι. Ο Φλοριάν ακόμα δεν είναι στο 100%. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Επανακτούμε τη δυναμική μας. Θεωρώ πως θα επιστρέψουν κάποιοι. Δεν θα έχουμε τον Σπόλιαριτς που είναι τιμωρημένος, όμως θα έχουμε επιστροφές με εξαίρεση το γνωστό πρόβλημα με τον κορωνοϊό. Χαροποιήσαμε τον κόσμο που μας είδε από την τηλεόραση».