«Κόλλησε» στο Μπενεβέντο η Ρόμα

Κυριακή, 21/2/2021 - 23:56

Παρά την -παραπάνω από μισή ώρα- αριθμητική της υπεροχή, η Ρόμα εντέλει δεν τα κατάφερε την Κυριακή (21/2) στο Μπενεβέντο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, μένοντας στο 0-0 για την 23η αγωνιστική της Seria A.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Γκλικ στο 57'. Ωστόσο, παρά το «σφυροκόπημα» ευκαιριών που δέχτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, μπόρεσαν να προστατέψουν την εστία τους. Μία αγωνιστική απώλεια, η οποία στέρησε από τους 3ους Ρωμαίους (44β.) τη δυνατότητα να ψαλιδίσουν κι άλλο τη διαφορά τους από τη 2η Μίλαν (49β.). Από την άλλη, η Μπενεβέντο πλέον βρίσκεται στη 15η θέση με 25 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένο. Με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά απειλητικοί και να δημιουργούν αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν της Ρόμα. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η κόκκινη κάρτα άλλαξε άρδην την εικόνα. Η Ρόμα σπαταλούσε τη μία φάση μετά την άλλη, χωρίς όμως να μπορέσει να το μετουσιώσει και σε γκολ. Με το σκορ να μην ανοίγει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.