«Κόλλησε» στη χιονισμένη Παμπλόνα η Ρεάλ

Κυριακή, 10/1/2021 - 08:10

«Κόλλησε» στη χιονισμένη Παμπλόνα η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν κατάφερε να τα βγάλει πέρα στο «El Sadar», μένοντας στο 0-0 με την Οσασούνα και έχασε την ευκαιρία να «πατήσει» κορυφή έστω και με ματς περισσότερα από την Ατλέτικο Μαδρίτης, το ματς της οποίας αναβλήθηκε σήμερα λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Με κατοχή που έφτανε ακόμη και το 80% η Ρεάλ διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δυσκολευόταν να παίξει κάθετο ποδόσφαιρο στο χιονισμένο τερέν και η Οσασούνα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Κουρτουά να... βγάζει το σουτ του Όιερ (30'). Στα... καπάκια ήταν η σειρά του Μόντριτς να φτιάξει την πρώτη καλή τελική για τους Μαδριλένους, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (32') απείλησε με τον Λούκας Βάσκεθ, με τον Ράμος να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Όιερ στο 40ο λεπτό και να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.

Η Ρεάλ τα έβρισκε... σκούρα και έπρεπε να βγάλει αντίδραση. Το τερέν δεν βοηθούσε την ομάδα του Ζιντάν αλλά βόλευε την Οσασούνα που έπαιζε με δύναμη και είχε κοντά τις γραμμές της και δυσκόλευε αρκετά τους φιλοξενούμενους. Ο Ασένσιο στο 49' απείλησε, με τον Ισπανό εξτρέμ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Ρεάλ αλλά να μην βρίσκει συμπαραστάτες. Οι Μαδριλένοι βρήκαν γκολ στο 60ο λεπτό αλλά δεν μέτρησε καθώς ο Μπενζεμά είχε βγει με την μπάλα άουτ, ενώ... ίδια τύχη είχε και το τέρμα του Ράμος στο 89' όταν ο Μπενζεμά που του έκανε το γύρισμα ήταν εκτεθειμένος. Φάση που ήταν η τελευταία στην Παμπλόνα, με την προτελευταία Οσασούνα να αντέχει και να παίρνει έναν σπουδαίο βαθμό (0-0).