Κερδισμένος της αγωνιστικής ο Άρης, «χαμός» για εξάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 21/2/2023 - 09:01
ΑΡΗΣ

Μία αγωνιστική που είχε αρκετές... εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το βράδι της Δευτέρας (20/02) και έφερε νέα βαθμολογικά δεδομένα στο Πρωτάθλημα Cyta.

Η αρχή έγινε την Παρασκευή (17/02) με το παιχνίδι στο Τσίρειο Στάδιο, με την Καρμιώτισσα να σώζει στο τέλος τον βαθμό απέναντι στην ΕΝΠ και να διατηρεί τη διαφορά από την αντίπαλο της στους εννέα βαθμούς.

Το Σάββατο (18/02) ο Άρης πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, πιο εύκολα απ' ότι αναμενόταν, κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 στο «Άλφαμεγα Stadium» και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, υποσκελίζοντας την Πάφο και μειώνοντας στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στην έβδομη θέση.

Το βράδι της ίδιας μέρας, ο Μπογκτάν Αντόνε έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Απόλλωνα, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Λεμεσιανή ομάδα επέστρεψε στις νίκες και στην εξάδα.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της Κυριακής (19/02), η ΑΕΛ υποχρέωσε την πρωτοπόρο ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα μετά από καιρό με 2-1 στο «Άλφαμεγα Stadium», με τους «κίτρινους» να σημειώνουν δύο γκολ σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και να φθάνουν τους 34 βαθμούς.

Αργότερα την ίδια μέρα, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της ΑΕΚ και να περάσει στην πρώτη θέση, μένοντας στο 1-1 με τη Δόξα, πλησιάζοντας την πρώτη θέση στο ένα βαθμό.

Η αγωνιστική ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (20/02) με δύο αγώνες. Η Ανόρθωση πέτυχε μεγάλη νίκη σε βάρος της Πάφου, με 2-1, με πολύ καλή εμφάνιση και έφθασε τους 32 βαθμούς. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έπεσε στην τέταρτη θέση.

Την ίδια ώρα στο Μακάρειο, η Ομόνοια πήρε αγχωτική νίκη σε βάρος του Ολυμπιακού με 1-0, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση.