«Καυτή» Φιορεντίνα, πάτησε τη Μίλαν και έβαλε… φωτιά στην Serie A

Σάββατο, 20/11/2021 - 23:45

Φιορεντίνα από τα… παλιά!

Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο ήταν εξαιρετική, πάτησε τη Μίλαν (4-3), που υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, και έβαλε «φωτιά» στη Serie A, λίγες ώρες πριν το μεγάλο ντέρμπι της Ίντερ με τη Νάπολι.

Αυτό διότι εφόσον κερδίσει η Ίντερ, τότε θα βρεθεί στο -4 από την κορυφή, ενώ η Νάπολι έχει την ευκαιρία να μείνει πρώτη, στο +3 από Νάπολι και στο +10 από τους «νερατζούρι».

Η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ταταρουσάνου για να πάρει προβάδισμα με τον Ντάνκαν στο τέταρτο, με τον Σαπονάρα να σκοράρει με τρομερό πλασέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-0 και την απόλυτη ψυχρολουσία των «ροσονέρι», οι οποίοι προσπάθησαν να βρουν απαντήσεις στο δεύτερο μέρος αλλά είδαν τον Βλάχοβιτς να παίρνει τη σκυτάλη και να γράφει το 3-0, δίνοντας διαστάσεις στο σκορ των γηπεδούχων.

Παρόλα αυτά, η Μίλαν έβγαλε αντίδραση και ζόρισε τους «βιόλα». Ο Ιμπραΐμοβιτς βγήκε μπροστά, σκόραρε δις σε διάστημα πέντε λεπτών (62’, 67’) και μείωσε σε 3-2 για να βάλει «φωτιά» στο παιχνίδι.

Η Μίλαν πίεζε, είχε κλείσει στο μισό γήπεδο τη Φιορεντίνα και έμοιαζε πως μπορεί να βρει το γκολ για το απόλυτο come-back! Ένα τραγικό λάθος του Ερναντέζ έξω από την περιοχή, όμως, έδωσε την ευκαιρία στον Γκονζάλες να κλέψει και να μοιράσει για τον Βλάχοβιτς που πέτυχε ντοπιέτα για να γράψει το 4-2 στο 85ο λεπτό.

Το γήπεδο ήταν όλο στο πόδι, έβλεπε τη Φιορεντίνα να «πατάει» τη Μίλαν και παρότι ο Βενούτι σκόραρε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του στο 90+6’ για το 4-3, οι «ροσονέρι» δεν είχαν άλλο χρόνο για να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα έφτασε τους 21 βαθμούς, πιάνοντας Λάτσιο και Γιουβέντους στην 5η θέση και έδειξε πως είναι ικανή να διεκδικήσει φέτος ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.