Κάτω του μετρίου όμως κρατά το τρίποντο και συνεχίζει...

Κυριακή, 10/11/2019 - 09:44

Την τρίτη της φετινή νίκη πέτυχε εντός έδρας η Ομόνοια η οποία επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πλέον συγκατοικεί με την Ανόρθωση στο... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ματ με το γκολ που σημείωσε έφτασε τα έξι και μετρά τα μισά τέρματα από όσα έχει σημειώσει η όλη η ομάδα μαζί κατά τη φετινή περίοδο μέχρι την παρούσα χρονική στιγμή. Γκολ το οποίο ήρθε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση και άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Η εμφάνιση της Ομόνοιας παρά τη νίκη δεν ήταν καλή. Οι «πράσινοι» μετά το γκολ κλείστηκαν πίσω, έδωσαν χώρους και επέτρεψαν στην ομάδα της Λεμεσού να κάνει το δικό της παιχνίδι. Εικόνα που ήταν πιο εμφανής κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Αν και οι ποδοσφαιριστές του Μπεργκ κλείστηκαν από νωρίς πίσω, όποτε έβγαιναν στην αντεπίθεση «μύριζε» μπαρούτι καθώς ήταν ταχύτατοι. Ειδικά σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 84ο λεπτό, πράγμα που φανερώνει την οπισθοχώρηση της ομάδας του Μπεργκ, ειδικά το δεύτερο μισό της αναμέτρησης.