«Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ και «αγκάλιασε» τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 27/1/2021 - 21:32

Πριν λίγες εβδομάδες είχε πάρει τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Τώρα τον «κλειδώνει» και... επίσημα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί που άνοιξε το σκορ και έφτιαξε τα άλλα δύο γκολ σε Καμαρά (76') και Βρουσάι (89'), που είχε έρθει από τον πάγκο, ο εξαιρετικός Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου «καθάρισε» ΠΑΟΚ και πρωτάθλημα (3-0).

Ασίστ-μαγεία από τον Μπουχαλάκη στο 1-0 του «killer» Ελ Αραμπί (50'), ο οποίος ταλαιπώρησε τρεις αντιπάλους και «έφτιαξε» το 2-0 του Καμαρά (76'). Ένα σουτ που κόντραρε στον Ίνγκασον και πέρασε κάτω από τα πόδια του Ζίφκο Ζίφκοβιτς, σε μια φάση που θυμίζει το... 0-1 του ΠΑΟΚ προ τριετίας όταν η μπάλα είχε περάσει κάτω από τα πόδια του Γιαννιώτη. Ο Βρουσάι που είχε έρθει από τον πάγκο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Ολυμπιακού (3-0) στο 89ο λεπτό.

Το πάλεψε ο ΠΑΟΚ, είχε μερικά καλά διαστήματα με ευκαιρίες αλλά έπεσε πάνω στον καταπληκτικό Σα που με μεγάλες επεμβάσεις δεν επέτρεψε σε Κρμέντσικ, Τζόλη, Ουάρντα και Ελ Καντουρί να σκοράρουν.

Εκτοξεύθηκε στο +15 η διαφορά του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ, στους 12 από τον δεύτερο Άρη και στο +14 από την τρίτη ΑΕΚ, στέλνοντας μήνυμα πως και φέτος είναι κυρίαρχος.