«Καθάρισε» την Τσέλσι η Σίτι, κάζο για Τότεναμ και Άρσεναλ

Πέμπτη, 10/11/2022 - 08:06

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Έβγαλε νοκ-άουτ την Τσέλσι η Μάντσεστερ Σίτι, έπαθαν κάζο Άρσεναλ και Τότεναμ (από τη Νότιγχαν Φόρεστ), τη γλίτωσε μέσω των πέναλτι η Λίβερπουλ κόντρα στην Ντέρμπι (League One).

Ένα δυνατό ξέσπασμα στο ξεκίνημα του β’ μέρους αποδείχθηκε αρκετά για τους «πολίτες», οι οποίοι επικράτησαν 2-0 των «μπλε» για τον 3ο γύρο του Carabao Cup και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση. Έπειτα από ένα φτωχό από άποψη φάσεων πρώτο μέρος, οι πρωταθλητές Αγγλίας μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσαν και βρήκαν το γκολ με εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ στο 53’. Οι Λονδρέζοι φλέρταραν με το γκολ, αλλά ο Άλβαρες σκόραρε στο 58’ και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο κρίθηκαν πολλά.

Η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ντέρμπι (ομάδα της League One), έμεινε στο 0-0 στο 90λεπτο και χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να σφραγίσει εισιτήριο για τον 4ο γύρο. Εκεί επικράτησε 3-2, με τους Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Νούνιες και Έλιοτ να ευστοχούν, ενώ Μπάιτσετιτς και Φιρμίνο δεν τα κατάφεραν στο 1ο και το 3ο πέναλτι. Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι ο Κώστας Τσιμίκας.

Το θρίλερ των «reds» είχε happy end, αλλά δεν υπήρξαν χαμόγελα στο Λονδίνο. Αφού πέραν της Τσέλσι, αποκλείστηκαν επίσης η φορμαρισμένη Άρσεναλ και η Τότεναμ. Οι «Spurs» γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη, με τους Λόντι (50’) και Λίνγκαρντ (57’) να υπογράφουν τη μεγάλη πρόκριση. Ο Βραζιλιάνος μπακ άνοιξε το σκορ με πανέμορφο πλασέ, ενώ ο 30χρονος μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Με 10 αγωνίστηκαν από το 75' οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Μανγκαλά. Εκτός έμειναν και «κανονιέρηδες», με την Μπράιτον να επικρατεί 3-1 στο «Emirates» και να παίρνει μεγάλη πρόκριση. Ο Ενκετιά άνοιξε στο 20’ το σκορ για την ομάδα του Αρτέτα, που είδε έναν πρώην παίκτη της να την πληγώνει στο 27’. Ο Γουέλμπεκ ισοφάρισε με πέναλτι στο 27ο λεπτό, ενώ Μιτόμα (58’) και Λάμτεϊ (71’) ολοκλήρωσαν την ανατροπή.