«Καθάρισε» την Άρσεναλ και κάνει... κουμάντο για τον τίτλο η Σίτι

Τετάρτη, 26/4/2023 - 23:57

Μάντσεστερ Σίτι με... καρδιά πρωταθλήτριας, ξέρανε το... φάντασμα της Άρσεναλ και πήρε προβάδισμα τίτλου!

Πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή, όσο και κυρίαρχη εμφάνιση - ειδικά στο πρώτο ημίχρονο - η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε το επιβλητικό 4-1 επί της πρωτοπόρου της βαθμολογίας, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 33ης αγωνιστικής της Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πολίτες» δεν ήταν άλλος από τον Κέβιν Ντε Μπρόινε, με τον Βέλγο μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει δύο πανέμορφα τέρματα στο 7' και το 54', με τον Στόουνς να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και τον Χάαλαντ στο 90+5' να κάνει διαμορφώνει το τελικό σκορ, γράφοντας ιστορία καθώς έφτασε τα 33 γκολ στο πρωτάθλημα και άφησε πίσω του τον Μο Σαλάχ.

Για τους «κανονιέρηδες» από την άλλη, που έμειναν για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική μακριά από το τρίποντο, «γκρεμίζοντας» ό,τι καλό είχαν χτίσει έως τώρα στη φετινή σεζόν, σκόραρε ο Χόλντινγκ στο 86ο λεπτό.

Κάπως έτσι, η Σίτι ανέβηκε στους 73 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή και την Άρσεναλ στους δύο πόντους, με την ομάδα του Μάντσεστερ μάλιστα να έχει και δύο ματς λιγότερα, αυτά με Γουέστ Χαμ (εντός) και Μπράιτον (εκτός).