«Καθάρισε» και επέστρεψε στις επιτυχίες η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 8/12/2019 - 17:50

Την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ομόνοια, νικώντας εύκολα στο ΓΣΠ με 2-0 τη Δόξα. Σκόρερ των τερμάτων οι Μποτεάκ και Ορτέγκα. Ο πρώτος άνοιξε το σκορ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ και ο δεύτερος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ εντός περιοχής.

Ανώτερη από την αντίπαλο της ήταν η Ομόνοια και έλεγχε το ρυθμό , «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη έριξε την απόδοση της η ομάδα της Λευκωσίας, με τους φιλοξενούμενους μέσα σε ένα λεπτό να βρίσκουν δύο μεγάλες φάσεις για να μειώσουν αλλά ο Φαμπιάνο κράτησε το μηδέν. Δύο τεράστιες χαμένες ευκαιρίες είχαν και οι «πράσινοι» για να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

Η Ομόνοια μετά από 12 αγωνιστικές είναι στη 2η θέση με 25 βαθμούς, -2 από την κορυφή που βρίσκεται η Ανόρθωση με παιχνίδι λιγότερο. Επόμενος αγώνας για τους «πράσινους» την επόμενη βδομάδα εκτός έδρας απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα. Παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας η ομάδα της Κατωκοπιάς και στην επόμενη αγωνιστική παίζει ως τυπικά γηπεδούχος κόντρα στον Ολυμπιακό.

Μόλις στα 20 δευτερόλεπτα οι «πράσινοι» είχαν τελική προσπάθεια, με τον Ορτέγκα να κάνει σουτ και τη μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία.

Η επόμενη φάση έφερε και το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ η Ομόνοια. Ο Μποτεάκ στο 19’ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Γάλλος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Γκρεμσλ που δεν μπορούσε να κάνει για να αποσοβήσει το τέρμα.

Τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα γκολ τους οι γηπεδούχοι, με τον Ορτέγκα που βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή και έκανε σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 31’ χρειάστηκε η επέμβαση του Φαμπιάνο σε σουτ του Παπαφώτη από κοντινή απόσταση. Ο νεαρός Κύπριος με προσωπική ενέργεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και βρέθηκε σε καλό σημείο, με κέρδος ένα κόρνερ από την απόκρουση του τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Το πόδι του από μακρινή απόσταση δοκίμασε ο Γκόμεθ στο 35’, με τον τερματοφύλακα της Δόξας να διώχνει με γροθιές.

Με καλή στιγμή για τη Δόξα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Σε σουτ εντός περιοχής του Ζε Βαλέντε στο 46’ η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία των «πράσινων».

Στο 52’ καλό σουτ έκανε ο Καρλίτος αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι πέρασε η μπάλα στο 62’ σε εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ.

Τεράστια επέμβαση του Φαμπιάνο στο 75’ σε σουτ του Παπαφώτη, διατηρώντας το προβάδισμα δύο τερμάτων της ομάδας του.

Ακόμη μια εντυπωσιακή απόκρουση του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα στο επόμενο λεπτό. Σε κοντινή κεφαλιά του Μουχτάρη κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία του Ντάρσμπισαϊαρ στο 80’. Ο Άγγλος ήταν μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα της Δόξας αλλά την έστειλε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Πάνω από την εστία έστειλε τη μπάλα ο Παπαφώτης σε εκτέλεση φάουλ στο 83’ μόλις έξω από την περιοχή.

Ακολούθησε αμέσως καλή στιγμή με τον Κακουλλή, που πέρασε τον Γκρεμσλ αλλά δεν κατάφερε να έχει τελική προσπάθεια.

Στο 90’ ο Κακουλλής έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το πλασέ του πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ ο μικρός.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέσγιακς, Βίτορ, Γκόμεθ, Ορτέγκα (79’ Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊαρ

Δόξα (Έντουαρντ Ερανοσιάν): Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μιντίκκης, Ζε Βαλέντε (75’ Χαραλάμπους), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (66’ Ιτάλο), Μπόλιεβιτς (85’ Μιχαήλ), Ασαμόα, Καρλίτος, Μέσκα

0

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαι πολύ χαρούμενος με τη νίκη μας. Η Δόξα έκανε καλά παιχνίδια στη φετινή σεζόν και ήταν άτυχη που δεν μάζεψε βαθμούς. Ειδικά στο παιχνίδι κατοχής διακρίνεται. Παίζει με συγκεκριμένο τρόπο στην επίθεση, κάποτε το καταφέρνουν κάποτε όχι και το εκμεταλλευτήκαμε. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες και έπρεπε να πετυχαίναμε περισσότερα γκολ. Και ο Φαμπιάνο βέβαια έκανε σπουδαίες αποκρούσεις. Είμαι ικανοποιημένος με την απόδοσή μας. Δεν ήταν εύκολο μετά το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, ένα ματς με ψηλές εντάσεις, όμως ήμασταν συγκεντρωμένοι. Πιστεύω και ο κόσμος είναι ευχαριστημένος με την εμφάνισή μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ανησύχησε λίγο, αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι ευχαριστημένος. Είμαι ρεαλιστής, ξέρω σε ποιο σημείο είμαστε και είμαι ευχαριστημένος με την ομάδα».

Έντουαρντ Ερανοσιάν (Δόξα): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Χάσαμε από μία μεγάλη ομάδα. Κάναμε μεγάλα λάθη στο πρώτο ημίχρονο και σε τρία λεπτά η Ομόνοια έβαλε δύο γκολ. Είχαμε ευκαιρίες να βάλουμε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάξαμε κάποια πράγματα αλλά η Ομόνοια έχει μεγάλο τερματοφύλακα. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να πάρουμε περισσότερους βαθμούς στη συνέχεια για να καταφέρουμε να ηρεμίσουμε».

Έρικ Μποτεάκ (Ομόνοια): «Ήταν ωραίο παιχνίδι. Θέλαμε τη νίκη μετά την ισοπαλία από τον ΑΠΟΕΛ. Έπρεπε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και αυτό κάναμε».

Για το γκολ του: «Είναι κάτι που δουλεύω στις προπονήσεις. Είναι μια αρετή που μπορεί να καθαρίσει αγώνες».

Για τους στόχους της ομάδας: «Είναι νωρίς. Αν κερδίσουμε θα είμαστε εκεί. Η Ομόνοια είναι μεγάλη ομάδα. Θέλουμε να είμαστε στη 1η θέση».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Η νίκη είναι πολύ σημαντική με τα βαθμολογικά δεδομένα. Μας δίνει ένα πλεονέκτημα για την συνέχεια. Το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως το θέλαμε. Πετύχαμε δύο γκολ και φαινόταν ότι θα ήταν ένα ήσυχο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε η Δόξα. Ευτυχώς ο Φαμπιάνο έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις και κράτησε το 2-0. Ήταν πολύ σημαντικό το χρονικό σημείο που μας κράτησε. Μετά χάσαμε κλασσικές ευκαιρίες για το 3-0. Πιστεύω ότι ο κόσμος έφυγε ευχαριστημένος από το γήπεδο».

Για την σταθερότητα στην άμυνα: «Το καλοκαίρι όταν κτιζόταν η ομάδα ξέραμε ότι έπρεπε να μην δεχόμαστε εύκολα γκολ. Είναι η ατομική ποιότητα που υπάρχει αλλά και η ομαδική. Δεν μπορείς να πρωταγωνιστήσεις αν δεν είσαι δυνατός πίσω. Η προσπάθεια τώρα είναι να σκοράρουμε περισσότερο».

Για τη τώρα πορεία της Ομόνοιας: «Περιμέναμε ότι θα ήταν δυνατή η ομάδα. Βλέπαμε από το καλοκαίρι ότι έγιναν σωστές επιλογές. Πιστεύαμε ότι μπορούσαμε να έχουμε μια καλή πορεία».

Ενόψει της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου: «Είπαμε το καλοκαίρι ότι μέσα από τρεις μεταγραφικές περιόδους θα φτιάξουμε αυτό που θέλουμε. Δεν θέλουμε να πούμε κάτι για τον Γενάρη».