«Κόλλησε» με την Καρμιώτισσα και... πέταξε δύο βαθμούς ο Απόλλωνας (BINTEO)

Δευτέρα, 7/11/2022 - 21:54

Ο Απόλλωνας έμεινε ισόπαλος κόντρα στην Καρμιώτισσα, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και... άλλους δύο βαθμούς, μένοντας 4ο ματς σερί χωρίς νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Λεμεσού είχε κάποιες προϋποθέσεις, όμως δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 41ο λεπτό, με τον Ζελάγια να... πληγώνει την πρώην ομάδα του, από την άσπρη βούλα.

Στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μείωσαν το σκορ στο 65ο λεπτό, με κεφαλιά του Βα. Τα εναπομείναντα λεπτά, είχαν ανάλογη εικόνα, με τους «κυανόλευκους» να πιέζουν και να χάνουν, τεράστιες ευκαιρίες για γκολ και εντέλει να συμβιβάζονται με τον έναν βαθμό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» έπεσαν στην 5η θέση με 17 βαθμούς και η ομάδα των Πολεμιδιών παρέμεινε στην 10η θέση με 11 βαθμούς.

Στην επόμενη (11η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα φιλοξενείται το Σάββατο (12/11, 17:00), στο «Αμμόχωστος» από την Ένωση και ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα στις 19:00, στο Τσίρειο τον Ακρίτα.

(διαθέσιμα μετά το τέλος του αγώνα)

Στο 3' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ντουμπιά να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνάει έξω.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Νταμπό έπιασε την κεφαλιά και ο Κνόμπλοχ μπλόκαρε.

Στο 11ο λεπτό, ο Απόλλωνας «άγγιξε» το γκολ, με τον Πίττα να δοκιμάζει το σουτ στην κίνηση, από πλάγια θέση στην περιοχή και τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

0

Στο 26' ο Πίττας δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Αγγελή και έφυγε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Χαμάς έπιασε ένα διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 39ο λεπτό, η Καρμιώτισσα κέρδισε πέναλτι. Ο Ντουμπιά βγήκε μπροστά, πέρασε και τον Γιοβάνοβιτς, αυτός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζελάγια, ο οποίος σημάδεψε τη δεξιά γωνία και άνοιξε το σκορ στο 41', «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του.

0

Στο 49ο λεπτό η πρώτη τελική του δεύτερου μέρους, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά, μετά από σέντρα και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Απειλούν ξανά οι «κυανόλευκοι» στο 53ο λεπτό, με τον 26χρονο επιθετικό να κάνει νέα κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου.

Ισοφάρισε στο 65ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού, ο Χέντι έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Βα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα στο 75ο λεπτό, ο Τάντι έκανε το σουτ, μακριά από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω, από την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Απαντάει στο 82ο λεπτό ο Απόλλωνας,ο Χέντι πήρε την μπάλα από τις κόντρες μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Κνόμπλοχ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Νέα ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα, από το κόρνερ, ο Ντιγκινί έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 90ο λεπτό, ο Χέντι έκανε το σουτ και ο πορτιέρο της Καρμιώτισσας απέκρουσε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ίλιεφ δοκίμασε νέο σουτ, με τον μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ.

1

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντιμόρετς, Μαλόνε, Αγγελή, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ (71’Ντούρις), Ελ Αλουχί, Αβραάμ (71′ Χρίστου), Ντούμπια (79′ Χατζηβασίλης), Ζελάγια (89′ Καλτσάς).

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Βουκασίν (79′ Αλεσάμι), Μαυρίας (46′ Ίλιεφ), Χαμάς, Κολ (86΄Σπόλιαριτς), Χάμπος, Ζράντι, Βα, Πίττας (79′ Ντιγκινί), Νταμπό (46′ Χέντι).

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε την περσινή πρωταθλήτρια, μία καλή ομάδα με καλό προπονητή. Μπήκαμε καλά στον αγώνα, ο Απόλλωνας άσκησε πίεση αλλά σταθήκαμε πολύ καλά. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες για τον τρόπο που αμυνθήκαμε.

Θα ήθελα όμως να ήμασταν πιο ψύχραιμοι όταν διώχναμε την μπάλα για να δημιουργήσουμε προϋποθέσεις για να νικήσουμε, ιδίως όταν πίεσε ο Απόλλωνας,

«Σιγά -σιγά έχουμε πολλά πράγματα για να βελτιώσουμε. Κάποιες φορές δεν είχαμε προσωπικότητα. Μερικές φορές κάναμε μακρινές μπαλιές, πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου».

«Στόχος είναι σε κάθε παιχνίδι η βελτίωση και θα δούμε στο τέλος που θα έχουμε φτάσει».

Νταβίντ Καταλά (Απόλλωνας): «Είναι προφανές ότι δεν είμαστε σε καλή στιγμή. Κακά αποτελέσματα, Δεν έχουμε τύχη, δεν έχουμε τις καταστάσεις με την πλευρά μας. Χάσαμε ευκαιρίες, προσπαθήσαμε να σκοράρουμε αλλά δεν τα καταφέραμε».

Για το ότι για άλλο ένα παιχνίδι δυσκολεύεται να κάνει γκολ τις ευκαιρίες του: «Nαι, φυσικά. Δεν μπορούμε να σκοράρουμε. Δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε τις ομάδες που είναι ψηλά. Αλλά σήμερα ήταν ξεκάθαρη εικόνα, απειλήσαμε, είχαμε ευκαιρίες, οι παίκτες ήθελαν να σκοράρουν. Το VAR την άλλη φορά μας στοίχισε το πέναλτι, σήμερα δεν ξέρω αν ήταν. αλλά δεν έχουμε τις καταστάσεις με την πλευρά μας. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος από τη δουλειά. Θα συνεχίσουμε. Ξέρω ότι ο κόσμος είναι αναστατωμένος με την κατάσταση. Κανείς δεν το περίμενε έτσι. Θα δώσουμε τα πάντα, Δεν τα παρατώ, ακόμη πιστεύω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε. Αλλά πρέπει να αλλάξουμε την κατάσταση».