Ήττα της Εθνικής Ελπίδων από τη Νορβηγία

Παρασκευή, 15/11/2019 - 16:31

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων μέσα στο 2019.

Στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα της Νορβηγίας στο Στάδιο N.Papas Group «Αμμόχωστος – Επιστροφή», παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ, ηττήθηκε με 2-1 και έμεινε στους 4 βαθμούς.

Το παιχνίδι αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και ήταν το πέμπτο στη διοργάνωση για την Κύπρο.

Στο 12ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ρίσα και ο Ανδρέας Παρασκευάς απέκρουσε διατηρώντας το μηδέν και δίνοντας παράλληλα νέα δυναμική στην ομάδας μας, που άρχισε να γίνεται επικίνδυνη.

Στο 20ο λεπτό ο Ανδρέας Νεοφύτου από πλάγια θέση με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας, 1-0.

Η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Παρασκευά.

Στο 72ο λεπτό οι Νορβηγοί ισοφάρισαν με μακρινό σουτ του Θόρβεσντ και στο 85ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-1 μετά από αντεπίθεση των Νορβηγών, και ενώ είχε δημιουργηθεί εξαιρετική προϋπόθεση για την Εθνική μας για να απειλήσει την εστία του Λουντ.

Κύπρος: Παρασκευάς, Σιέλης, Πηλέας, Αρτυματάς, Άδωνη, Σπόλιαριτς (29’ Κορρέα), Χατζηπασχάλης, Νεοφύτου, Γερολέμου (62’ Πολυκάρπου), Λουκά (83’ Παπαμιχαήλ), Σωτηρίου (62’ Σιαθάς).

*Επόμενες επίσημες υποχρεώσεις για την Εθνική μας τον Μάρτιο του 2020 με διπλή εκτός έδρας αποστολή με αντίπαλους την Πορτογαλία και το Γιβραλτάρ.