Ήττα στην Πολωνία για τον Κεραυνό

Τετάρτη, 14/12/2022 - 21:30

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για τη δεύτερη φάση των ομίλων για τη διοργάνωση του FIBA Europe cup, ο Κεραυνός, καθώς στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Πολωνική Anwil Wloclawek, έχασε με 92-63 σε παιχνίδι για τον 12ο όμιλο.

Η Πολωνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από τις αρχές του αγώνα το προβάδισμα (22-9) και ενώ στη συνέχεια η Κυπριακή ομάδα έδειξε κάποια στοιχεία αντίδρασης, για να μειώσει σε 27-15 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Η προσπάθεια αντεπίθεσης για τον Κεραυνό, συνεχίστηκε και στις αρχές της 2ης περιόδου, με τη διαφορά να μειώνεται στο -8 (31-23), αλλά στα τελικά χρονικά σημεία του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και στο 20`, προηγήθηκαν με 46-29.

Κατά την 3η περίοδο και παρά τις προσπάθειες των ερυθροκίτρινων, οι γηπεδούχοι είχαν δυνατή άμυνα και έτσι ο Κεραυνός, έμεινε σταθερά πίσω στο σκορ με μια διαφορά κοντά στους 20 πόντους και στο 30`, το σκορ πήγε στο 66-44, πάντα για την Wloclawek.

Τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για την Κυπριακή ομάδα κατά την 4η περίοδο καθώς καλείτο να ανατρέψει μιαν μεγάλη διαφορά και μάλιστα σε εκτός έδρας παιχνίδι. Κάτι που όχι μόνο δεν έγινε, αλλά λίγο πριν το τέλος, η τιμή της διαφοράς έφθασε στους 30 πόντους (83-53) και στο τέλος, η Wloclawek κέρδισε το παιχνίδι με 92-63.

Για τη 2η αγωνιστική, ο Κεραυνός υποδέχεται τη Γερμανική Μπάμπεργκ (21/12) στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 46-29, 66-44, 92-63.

Wloclawek (Piotr Frasunkiewicz): Dawdo, Laczynski, Lazarski 6 (1), Nowakowski 2, Woroniecki 9 (2), Bostic 8 (1), Greene 18 (4), Moore 9, Petrasek 12 (1), Slupinski 3, Sobin 16, Szewczyk 9 (3).

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Abell 8, Burns 11, Krybally 19 (1), Πασιαλής, Στυλιανού 5 (1), Thomas 7 (1), Tίγκας 5 (1), Μαραγκός 4, Μάρκου, Μιχαήλ 6, Σάββα, Γιαξής.