Ήττα σοκ για την Τσέλσι εντός έδρας από την Λέστερ

Σάββατο, 22/12/2018 - 21:47

Ήττα σοκ για την Τσέλσι, που ηττήθηκε μέσα στο Λονδίνο με 1-0 από τη Λέστερ κι έμεινε 11 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Πρώτη ήττα για τον Σάρι στο «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Στο 2ο λεπτό μετά από βολέ του Κέπα, οι Σμάιχελ και Μόργκαν μπερδεύτηκαν και ο Γουίλιαν πετάχτηκε και πλασάρε αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 17’ η κεφαλιά του Λουίζ πέρασε λίγο έξω όπως και το σουτ του Αθπιλικουέτα στο 27’. Στο 33ο λεπτό οι «μπλε» άγγιξαν το γκολ καθώς ο Αζάρ από κοντά με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι της Λέστερ, ενώ το 44’ ο Κέπα πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση μετά από μακρινό σουτ του Ντιντί.

η Λέστερ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51’ ο Μάντισον βρήκε τον Βάρντι που με δυνατό σουτ από το πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 54’ το σουτ του Γουίλιαν δεν ανησύχησε τον Σμάιχελ, ο οποίος στο 59’ έσωσε εντυπωσιακά μετά από διαγώνιο σουτ του Αζάρ από αριστερά. Στο 66’ μετά από γύρισμα του Ολμπράιτον από δεξιά ο Κέπα έχασε την μπάλα και ο Βάρντι με τακουνάκι πήγε να σκοράρει αλλά  ο Αθπιλικουέτα έσωσε με προβολή και στο  81’ ο Κέπα είπε όχι σε σουτ του Ολμπράιτον έξω από την περιοχή. Στο 89’ η κεφαλιά του Ρίντιγκερ πέρασε λίγο έξω και στο 90+1’ ο Αλόνσο βγήκε μόνος με τον Σμάιχελ αλλά πλάσαρε στο δοκάρι.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αλόνσο, Ρίντιγκερ, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο (75’ Σεσκ Φάμπρεγας), Καντέ, Κόβασιτς (61’ Λόφτους Τσικ), Γουίλιαν (61’ Ζιρού), Πέδρο, Αζάρ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Περέιρα, Μεντί, Τσαντχάρι, Ντιντί, Ολμπράιτον, Μάντισον (82’ Γκρέι), Βάρντι (83’ Ιεανάτσο)