Ισοπαλίες για Γκόγκιτς, Λαΐφη, έπαιξε ξανά ο Πιέρος

Δευτέρα, 23/11/2020 - 15:09

Μετά τη διακοπή για τους αγώνες των εθνικών ομάδων, επιστρέψαμε και πάλι σε ρυθμούς πρωταθλημάτων. Αρκετοί διεθνείς μας είχαν χρόνο συμμετοχής με τις ομάδες τους και κάποιοι από αυτούς ξεχώρισαν με την παρουσία τους.

Στα αξιοσημείωτα αυτού του Σαββατοκύριακου είναι ότι είδαμε και πάλι τον Πιέρο Σωτηρίου να επιστρέφει στη δράση. Μπορεί η Αστάνα να μην κατάφερε να κερδίσει τη Σαχτέρ Καραγκάντι, ωστόσο το σημαντικό είναι ότι ο Κύπριος επιθετικός άφησε πίσω του τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε.

Από εκεί και πέρα, ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον Άλεξ Γκόγκιτς, καθώς ήταν εκ των διακριθέντων στο 2-2 της Χιμπέρνιαν με τη Σέλτικ. Μάλιστα, οι «Χιμπς» κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι τις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τους πρωταθλητές Σκωτίας να ισοφαρίζουν στο φινάλε.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ο Κύπριος μπακ ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μπάρνσλεϊ (ήττα με 2-0), ωστόσο δεν πήρε λεπτά συμμετοχής.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Ο Αγγλοκύπριος χαφ δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Νορθάμπτον.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Το παιχνίδι της Σάουθεντ με την Κέιμπριτζ αναβλήθηκε, επομένως ο Δημητρίου δεν είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Είναι τραυματίας κι έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χάρογκεϊτ. Πιθανότατα να μπει στην αποστολή στο επόμενο ματς με την Μπράντφορντ την ερχόμενη Τρίτη (24/11).

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ο Αγγλοκύπριος μέσος αγωνίστηκε βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Χάρογκεϊτ κι αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη συμμετοχή για τον 19χρονο χαφ στο πρωτάθλημα (και μάλιστα συνεχόμενη).

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Ο 21χρονος πλάγιος αμυντικός δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Κάρλαϊλ.

Χάρι Κυπριανού (Μπρόμλεϊ): Ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 2-2 με τη Μέιντενχεντ Γιουνάιτεντ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Η Ντάγκεναμ δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Γουόκινγκ, περνώντας ως αλλαγή στο 78ο λεπτό.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ο Κύπριος μέσος ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κοσέντζα, περνώντας ως αλλαγή στο 60ό λεπτό.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα αγωνίζεται απόψε (23/11, 22:00) κόντρα στην Κρεμονέζε για το πρωτάθλημα της Σέριε Β.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 0-0 με την Τούρις, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ άρχισε βασικός κόντρα στην Αρόουκα εκτός έδρας για το Κύπελλο Πορτογαλίας κι αντικαταστάθηκε στο 79ο λεπτό. Την πρόκριση εντέλει πήρε η Γκιμαράες με 7-6 στα πέναλτι (0-0 κ.δ.).

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 με τη Ναϊμέχεν, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Έπαιξε βασικός για 90 λεπτά στο εντός έδρας 2-2 με την Έουπεν.

Ιωάννης Κωστή (Λάρισα): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την ΑΕΚ στη Ριζούπολη, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε. Μάλιστα, ο μεγαλομέτοχος των «βυσσινί», Αλέξης Κούγιας, στηλίτευσε μέσω γραπτής ανακοίνωσης την απόφαση του Μιχάλη Γρηγορίου (που στη συνέχεια παραιτήθηκε) να μην χρησιμοποιήσει τον Κύπριο μέσο.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Η σέντρα της Super League 2 δεν έχει γίνει ακόμη, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Λόγω του lockdown έχουν «παγώσει» οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Αιολικού.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός για 90 λεπτά κόντρα στη Σέλτικ, με τη Χιμπέρνιαν να εξασφαλίζει το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στους πρωταθλητές Σκωτίας (2-2).

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Άρχισε βασικός κόντρα στη Σένιτσα, ωστόσο αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Εντέλει, η Ζέμπλιν έχασε με 1-0 εντός έδρας.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά, Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο αγωνίζεται σήμερα (23/11) το απόγευμα κόντρα στην Άρντα Καρτζάλι.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, θα είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Συμμετοχή μετά από καιρό για τον Κύπριο επιθετικό. Μπορεί να μην ξεκίνησε βασικός κόντρα στη Σαχτέρ Καραγκάντι, ωστόσο πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Εντούτοις η ομάδα του έχασε με 3-1 εκτός έδρας.