Ισοπαλία κόντρα στη Γουέστ Χαμ και πάει για «τελικό» με Λέστερ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 22/7/2020 - 22:05

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Όλντ Τράφορντ» για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Αν δει κανείς το ποτήρι… μισοάδειο, θα πει ότι οι «κόκκινοι» διάβολοι έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και να αποσπαστούν δύο και τρεις βαθμούς από τις Τσέλσι και Λέστερ αντίστοιχα.

Αν επιλέξει την ανάποδη προσέγγιση, θα πει ότι, ακόμα και με τον ένα βαθμό, αφενός η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπέρασε τις δύο αυτές ομάδες, έστω και με αγώνα περισσότερο από τους «μπλε».

Αφετέρου πως, σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ θέλει μια ισοπαλία την επόμενη αγωνιστική απέναντι στις «αλεπούδες», για να… κουνήσει αυτή σεντόνι του χρόνου.

Στα του αγώνα, τώρα, τα «σφυριά» ευτύχησαν να δουν τον Πογκμπά να λειτουργεί ως… Ντε Χέα και να διώχνει με γροθιές την εκτέλεση φάουλ του Ράις και να καταλογίζεται με την χρήση VAR το -ούτως ή άλλως, ξεκάθαρο- πέναλτι.

Πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ από την άσπρη βούλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Αντόνιο, φτάνοντας με αυτό τα οκτώ γκολ στα έξι τελευταία ματς.

Ωστόσο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να φτάσει σχετικά γρήγορα στην ισοφάριση, συγκεκριμένα στο 51’, όταν ο Γκρίνγουντ έπαιξε το ένα-δύο δύο φορές με τον Μαρσιάλ και στη συνέχεια «εκτέλεσε» τον Φαμπιάνσκι, για το 1-1.

Αποτέλεσμα το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και, παρά την «γκέλα» χάρισε στους μεν γηπεδούχους την επιστροφή τους στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά μετά τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Την ώρα που, με αυτό τον βαθμό, η Γουέστ Χαμ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην Premier League και την επόμενη περίοδο