Ίντερ με ψυχή πρωταθλήτριας έφερε «τούμπα» τη Σασουόλο

Σάββατο, 2/10/2021 - 23:40

Δεύτερη σερί απώλεια βαθμών για την Ίντερ στη Serie A πήγαινε πολύ!

Βγάζοντας ψυχή πρωταθλήτριας, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, που «στραβοπάτησε» την περασμένη αγωνιστική με την Αταλάντα, έφερε «τούμπα» τη Σασουόλο και «απέδρασε» με σπουδαίο «διπλό» από το Mapei Stadium (1-2), παραμένοντας στο «κυνήγι» της πρωτιάς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μπεράρντι στο 22', πετώντας στα σκοινιά τους «νερατζούρι», που στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσαν να συνέλθουν με τίποτα, με αποτέλεσμα η Σασουόλο να απειλήσει και για δεύτερο γκολ! Στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, η Ίντερ σοβαρεύτηκε, έβγαλε εγωισμό και πάθος και ισοφάρισε, τελικά, με την υπέροχη κεφαλιά του Έντιν Τζέκο στο 58', με τον Βόσνιο να φτάνει τα 6 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ένα 20άλεπτο αργότερα, στο 78', και ενώ οι πρωταθλητές Ιταλίας πίεζαν, ο Λαουτάρο Μαρτίνες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέτρεψε το σκορ και έβαλε τις βάσεις για το «τρίποντο». Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 82', ο Τζέκο βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο Βόσνιος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο φινάλε είχαμε και φάση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από πλευράς φιλοξενούμενων, όταν ο Χαντάνοβιτς βγήκε εκτός περιοχής και ανέτρεψε παίκτη των γηπεδούχων, με τον VAR να έχει διαφορετική γνώμη και το 1-2 να παραμένει ως το τελευταίο σφύριγμα.

Μετά από αυτήν τη νίκη η Ίντερ έφτασε τους 17 βαθμούς στη 2η θέση, περιμένοντας, βέβαια, τι θα κάνουν η 3η Μίλαν με 16 στην έδρα της Αταλάντα και η πρωτοπόρος Νάπολι με 18 στη Φλωρεντία.

*πηγή φωτογραφίας: Inter Facebook