Ιδανικός «αυτόχειρας» με αριθμητικό πλεονέκτημα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/10/2020 - 20:24

Τραγικός για άλλη μια φορά ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Πάφο με 1-0 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα της Πάφου σκόραρε ο Βαλακάρι στο 84ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά από αψυχολόγητο χέρι του Ανουάρ μέσα στην περιοχή. Αυτή είναι η δεύτερη ήττα του ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΑΠΟΕΛ αν και αγωνίστηκε για σχεδόν ένα ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τους φιλοξενούμενους οι οποίοι περίμεναν υπομονετικά να βρουν την ευκαιρία για να κάνουν τη ζημιά.

Πλέον, μετά από αυτή την ήττα ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους οκτώ βαθμούς ενώ η Πάφος έφτασε τους «γαλαζοκίτρινους» στη βαθμολογία αφού έχει εξίσου οκτώ βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (25/10 – 16:00) για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση στο μεγάλο παιχνίδι της όγδοης αγωνιστικής. Από την άλλη η Πάφος υποδέχεται την Καρμιώτισσα την Παρασκευή (23/10 – 18:00) στο παιχνίδι που «ανοίγει» την αγωνιστική.

Να αναφέρουμε πως οι «γαλαζοκίτρινοι» θα στερηθούν των υπηρεσιών των Ντε Βινσέντι και Ανουάρ σε μια εκ των δύο επόμενων αναμετρήσεων με Ανόρθωση ή Απόλλωνα καθώς συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών.

Πρώτη σημαντική φάση στο παιχνίδι στο 11ο λεπτό μετά από σέντρα του Βα από δεξιά ο Σίλβα έκανε έξοδο αλλά δεν μάζεψε την μπάλα και το σουτ του Αουρέλιο έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 16ο λεπτό ο Χάτσινσον έκανε το μακρινό σουτ όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 28ο λεπτό. Ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή της Πάφου από πλάγια θέση, έκανε το γύρισμα στον Αντζίλι ο οποίος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής ο Ρούντκο απέκρουσε, στη συνέχεια της φάσης ο Ζαχίντ έκανε σουτ που αποκρούστηκε εκ νέου, όμως η φάση σταμάτησε για οφσάιντ.

Σουτ του Κλωναρίδη η μπάλα στην αγκαλιά του Ρούντκο αφού πρώτα κτύπησε στο πόδι του Άραγιουρι στο 32ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, καλή συνεργασία των Ντε Βινσέντι, Αντίλι και Μπεν Σαχάρ, όμως το σουτ του Ισραηλινού δεν ήταν καλό.

Η καλύτερη στιγμή της Πάφου στο παιχνίδι, ο Βα έκανε τη σέντρα ο Σάϊθ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής του ΑΠΟΕΛ, ο Σίλβα έπεσε στη δεξιά γωνία και μάζεψε την μπάλα στις καθυστερήσεις.

Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης η Πάφος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Χάτσινσον είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Λούκα Σωτηρίου μετά από πολύ επικίνδυνο παίξιμο στον Ανουάρ με τις τάπες.

Ο Κλωναρίδης διάνυσε ταχύτατα μεγάλη απόσταση, μπήκε στην περιοχή όμως το γύρισμα του προς τους Μπεν Σαχάρ και Εφραίμ ήταν πολύ δυνατό και έτσι πέρασε ανεκμετάλλευτη μια πολύ καλή προϋπόθεση για τους γηπεδούχους στου 57ο λεπτό.

Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι στο 73ο λεπτό. Ο Αργεντινός συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες στο πρωτάθλημα και χάνει είτε το παιχνίδι με την Ανόρθωση, είτε αυτό με τον Απόλλωνα.

Φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφου, ο Γουίλερ έκανε παράλληλο γύρισμα όμως ήταν πολύ δυνατό και η μπάλα πέρασε πλάγιο άουτ στην αντίπαλη πλευρά στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κίτρινη και για τον Ανουάρ στο 77ο λεπτό. Ο μέσος του ΑΠΟΕΛ συμπλήρωσε εξίσου κίτρινες κάρτες και θα χάσει και αυτός ένα εκ των δύο μεγάλων αναμετρήσεων που ακολουθούν.

Η Πάφος στο 83ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από αψυχολόγητο χέρι του Ανουάρ μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι ο οποίος έκανε το 1-0 στο 84ο λεπτό για την Πάφο.

Στο 89ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλό σημείο όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μάζεψε τη μπάλα.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράλδες, Σάντος (Γουίλερ 73'), Ζόρζε, Ενσούε, Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Αντζίλι (Εφραίμ 46'), Κλωναρίδης (Νουχίου 64'), Σαχάρ

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Βαλεριάνος (Αντωνίου 77'), Χάτσινσον, Πάντσεον, Έβανς, Βαλακάρι (Ράκελς 90'), Βα, Ανγκούλο (Φυλακτού 54')

Μαρίνος Ουζουνίδης (ΑΠΟΕΛ): «Το μόνο που μπορώ να πω είναι συγγνώμη στον κόσμο και σε όλους στην ομάδα. Ήταν απογοητευτικό όλο. Δουλέψαμε πολύ καλά και αυτό που εμφανίσαμε στο γήπεδο ήταν διαφορετικό από αυτό που ετοιμάζαμε. Είμαι σίγουρος πως δεν είναι οι δυνατότητες των παικτών, δεν ξέρω αν δεν μπορούν να αντέξουν την πίεση του ΑΠΟΕΛ. Δεν στέκομαι στο αποτέλεσμα, αυτό που με απογοήτευσε είναι η εικόνα, από το πρώτο λεπτό. Ετοιμάσαμε κάποια πράγματα και δεν τα είδαμε στο γήπεδο. Όταν υπάρχει αυτή η εικόνα δεν έχεις να πεις κάτι. Ακόμα μια φορά συγγνώμη. Πρέπει να δείξουν τις ικανότητες τους. Οι παίκτες δεν είναι κακοί. Έχουμε κάποιο πρόβλημα στην πίεση. Να αλλάξουμε σχηματισμό; Θα δούμε. Δεν είδα τίποτα από αυτά που δουλέψαμε».

Κάμερον Τόσακ (Πάφος): «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, ειδικά οι δέκα στο δεύτερο ημίχρονο άξιζαν πραγματικά τη νίκη. Αρχικά στο πρώτο μέρος ήμασταν πολύ καλοί τακτικά, τηρήσαμε το πλάνο μας και κάναμε κάποιες αλλαγές που ίσως μπέρδεψαν κάπως τον αντίπαλο. Αυτές οι αλλαγές πρέπει να γίνονται για να τους μπερδεύεις. Αν και τους δώσαμε τη μπάλα θεωρώ πως στο πρώτο μέρος ήμασταν η καλύτερη ομάδα που είχε τις ευκαιρίες. Ήταν πιο δύσκολο όταν μείναμε με δέκα παίκτες. Όταν μένεις με δέκα είναι πιο δύσκολο αλλά δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες μας και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Υπάρχουν όμως πολλά ακόμη που πρέπει να κάνουμε, πρέπει να βελτιωθούμε και να γίνουμε καλύτεροι. Ίσως να μπορούσαμε να έχουμε πέντε βαθμούς περισσότερους από τα άλλα παιχνίδια όμως είμαι ευχαριστημένος καθώς έπρεπε να δείξουμε σε αυτό το παιχνίδι χαρακτήρα και οι παίκτες μου σήμερα το έδειξαν και είμαι περήφανος για αυτούς».

Τζέισον Πάντσεστον (Πάφος): «Είναι πολύ καλό, πήραμε τους βαθμούς μετά από κάποια παιχνίδια που δεν πήραμε κάτι. Είναι πολύ καλό που πήραμε βαθμούς απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, αν όχι την καλύτερη στην Κύπρο. Αυτό θεωρώ θα είναι πολύ καλό για την ομάδα για τη συνέχεια. Για να είμαι ειλικρινής η εμφάνιση κάποτε δε μετράει για το αποτέλεσμα. Απέναντι σε τέτοιες ομάδες το σημαντικό είναι το αποτέλεσμα».

Αρτούρ Ρούντκο (Πάφος): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα της Κύπρου. Προσπαθήσαμε να κερδίσουμε κάποιους βαθμούς και στο τέλος κερδίσαμε το παιχνίδι. Από την περσινή σεζόν δε θυμάμαι κανένα εύκολο παιχνίδι. Δεν έχει σημασία από που έρχονται οι βαθμοί γιατί κάθε παιχνίδι έχει τη δική του δυσκολία».

Μπεν Σαχάρ (ΑΠΟΕΛ): «Δεν είμαστε καλά. Ήρθαμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο έμειναν με δέκα παίκτες και κλείστηκαν πίσω και ήταν δύσκολο. Δεν κάναμε ευκαιρίες και θεωρώ πως πρέπει να δημιουργούμε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε. Πρέπει να παίρνουμε τους βαθμούς, έχουμε πολύ μεγάλη σεζόν στην πορεία. Παίζουμε με πίεση από την αρχή της σεζόν. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως είμαστε μια ολοκληρωτικά καινούρια ομάδα. Όλη η ομάδα είναι καινούρια και είναι δύσκολο να γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον. Δουλεύουμε στις διακοπές των εθνικών ομάδων και δεν υπάρχουν δικαιολογίες, πρέπει να μεταμορφωθούμε γιατί είμαστε δυσαρεστημένοι με την εμφάνιση μας. Πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να επιστρέψουμε στις νίκες».

Πολύβιος Πάλιουρας (Πάφος): «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Θεωρώ ότι εμφανιστήκαμε με χαρακτήρα κρατήσαμε το πλάνο μας και δεν πρέπει να έχουμε κανένα παράπονο. Ανεβαίνει η ψυχολογία και κοιτάμε μπροστά. Βοηθάνε αυτές οι νίκες από εκεί και πέρα είναι η δουλειά μας να παίρνουμε το καλύτερο σε κάθε παιχνίδι. Κάναμε πολύ καλό παιχνίδι και δίκαια πήραμε τη νίκη. Να αφήσουμε τους πάντες να απολαύσουν τη βραδιά και από εκεί και πέρα θα αποφασίσει η διοίκηση για κάτι άλλο».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Ο αγώνας διαμορφώνεται μέσα στο γήπεδο. Αυτοί που μίλησαν παίκτες και τεχνικό επιτελείο, είπαν κάποια πράγματα που πρέπει να αλλάξουν άμεσα. Δεν αποτελεί δικαιολογία, είχαμε 15 ημέρες να δείξουμε πως είμαστε έτοιμοι. Δε μπορούμε να πούμε κάτι άλλο. Αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την προετοιμασία πρέπει να αποδείξουν αυτά που κάνουν και λένε στις προπονήσεις, να τα κάνουν πράξη. Είναι μια πραγματικότητα ότι δουλέψαμε σε συγκεκριμένα πράγματα στην τακτική. Όταν δε βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο δε μπορώ να εκφράσω ποδοσοφαιρική άποψη. Ποδοσφαιριστές και τεχνικό επιτελείο πρέπει να δώσουν την απάντηση. Νομίζω δεν υπάρχει θέμα από πλευράς διοίκησης από τη στιγμή που κατανοούν το λάθος τους. Εναπόκειται στους παίκτες να βρουν το άλλο πρόσωπο, είτε τακτικά, είτε αλλιώς. Πρέπει να βρούμε τον ΑΠΟΕΛ γιατί αυτό δεν είναι ΑΠΟΕΛ. Όταν θα γίνουμε ΑΠΟΕΛ δε θα μας απασχολεί κανένας αντίπαλος, εκεί είναι η ουσία και η απάντηση σε όλα. Κανένα παιχνίδι δεν κερδίζεται πριν μπεις στον αγωνιστικό χώρο. Δεν είμαι διοίκηση για να πω τις σκέψεις της διοίκησης, εγώ μεταφέρω μόνο τις αποφάσεις».