Το ιδανικό ντεμπούτο και ο... ορεξάτος Καλτσάς

Κυριακή, 2/2/2020 - 10:01

Για άλλη μια εβδομάδα η Ανόρθωση μπορεί να απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφού οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια έκαναν σωστά τη δουλειά τους, επικρατώντας της Δόξας με 3-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Καλύτερο ντεμπούτο με το φοίνικα στο στήθος δε θα μπορούσε να φανταστεί ο Δημήτρης Χριστοφή αφού ο Κύπριος διεθνής μπήκε στην αναμέτρηση στο 68ο λεπτό στη θέση του Ράγιο και 14 λεπτά αργότερα κατάφερε να γράψει το όνομα του στη λίστα των σκόρερ.

Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Νίκο Καλτσά ο οποίος μάλιστα εξαργύρωσε την εμφάνιση του με πανέμορφο γκολ το οποίος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην «Κυρία» με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μάλιστα, ο Ελλαδίτης άσος έδωσε και την ασίστ στον Τζίμη για το 3-0 ενώ καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ταλαιπώρησε την άμυνα της Δόξας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση έμοιαζε «μπλοκαρισμένη» στο ανασταλτικό παιχνίδι της Δόξας και λίγο έλειψε μάλιστα να μείνει και πίσω στο σκορ αφού ο Καρλίτος δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ ευνοϊκό σημείο. Φάση «κλειδί» στην αναμέτρηση το γκολ του Γκαλίτσιου στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου που ουσιαστικά άλλαξε τα ψυχολογικά δεδομένα των δύο ομάδων.

Πλέον, η προσοχή όλων στην Ανόρθωση εστιάζεται στο εξ αναβολής παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία το απόγευμα της Τετάρτης (05/02 - 19:00). Παιχνίδι τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αφού με νίκη η Ανόρθωση ανοίγει τη διαφορά ακόμη περισσότερο από τους «γαλαζοκίτρινους», λίγο πριν τα πλέι οφ.