Μυθική Ιαπωνία, έφερε «τούμπα» την Ισπανία και πέταξε έξω τη Γερμανία

Πέμπτη, 1/12/2022 - 22:53

Οι Ιάπωνες σαμουράι το... ξανάκαναν!

Οι Ασιάτες μετά τη Γερμανία έριξαν με ανατροπή στο «καναβάτσο» και την Ισπανία, νικώντας με σκορ 2-1 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη φάση των «16», όπου τους περιμένει η Κροατία.

Η «ρόχα», από την άλλη, αν και καρδιοχτύπησε, εξασφάλισε κι αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση, πετώντας έξω τους Γερμανούς στην ισοβαθμία, χάρη στην επτάρα με την οποία φιλοδώρησαν την Κόστα Ρίκα στην πρώτη αγωνιστική. Στους «16», οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν το Μαρόκο.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν από νωρίς με 1-0 χάρη στο γκολ του Άλβαρο Μοράτα, και φάνηκαν να έχουν «σβήσει» αποτελεσματικά το ματς μέχρι το ημίχρονο.

Ωστόσο, οι «καμικάζι» Ντόαν και Μιτόμα μπήκαν στο ματς και ανακάτεψαν την άμυνα της «ρόχα», με την Ιαπωνία μέσα σε τρία λεπτά να ολοκληρώνει την ανατροπή με γκολ των Ντόαν και Τανάκα, όπως το είχαν κάνει και στην πρώτη αγωνιστική με τη Γερμανία.